Aktualności | ZSE-T już po raz trzeci „Złotą Szkołą NBP”

ZSE-T już po raz trzeci „Złotą Szkołą NBP”

ZSE-T już po raz trzeci „Złotą Szkołą NBP”

Opublikowane: 01.06.2023 / Sekcja: Oświata 

Zespół Szkół Ekonomiczni-Technicznych zajął II miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych za zadanie „LEKCJA Z EKONOMIĄ”. We wtorek 30 maja 2023 roku w Warszawie w klubie Kultura Wysoka, odbyła się uroczysta Gala Rozdania Nagród III edycji programu „Złote Szkoły NBP”.  W gronie laureatów III edycji znalazł się właśnie Zespól Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Cichociemnych w Gliwicach.

- Niezmiernie miło nam było znaleźć się w gronie Laureatów zaproszonych na uroczystą Galę i w klimacie klubowej scenerii, przy jazzowych dźwiękach odebrać statuetkę. Poczuliśmy się niemal jak na „gali oskarowej” – przed wejściem do Klubu czekał na nas nawet czerwony dywan. - podsumowuje Lesław Ogon dyrektor ZSET.

Ideą programu organizowanego przez NBP „Złote Szkoły NBP” jest przed wszystkim propagowanie wiedzy ekonomicznej wśród młodzieży. Projekt ma formę konkursową, w którym szkoły podejmują się wykonania 3 zadań: „Debaty szkolnej”, „Warsztatów Uczniowskich’ oraz „Lekcji z ekonomią”. Temat przewodni III edycji brzmiał „Poznajemy Bank Centralny”. Sukcesy poprzedniej edycji – uzyskanie tytułu „Złotej Szkoły” oraz wyróżnienie za "Lekcje z ekonomią" – zmotywowały do startu w kolejnym rozdaniu. Grupa Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej składająca się z 10 uczniów i 14 nauczycieli przez kilka miesięcy realizowała zadania w ramach programu. W ramach tematu przewodniego uczniowie w drużynie Ambasadorów pod okiem i przy wsparciu nauczycieli inicjowali, przygotowywali i prowadzili lekcje, warsztaty, zorganizowali i przeprowadzili debatę szkolną. W lekcjach z ekonomią uczestniczyło niemal 300 uczniów ZSE-T, debata odbyła się w obecności ponad 60 osób – uczniów i nauczycieli natomiast w warsztatach wzięło udział 35 osób.

Uczniowie poznawali zagadnienia Bankowości Centralnej wizytując Krakowski Salon Ekonomiczny oraz podczas 20 lekcji z ekonomią (niektóre prowadzone w kilkugodzinnych blokach). „Lekcje z ekonomią” odbywały się w różnych klasach, dla praktycznie wszystkich kierunków kształcenia. Swoją wiedzę mogli sprawdzić rywalizując w specjalnie zaprojektowanych i przygotowanych przez uczniów grach, w których udział wzięli przedstawiciele praktycznie wszystkich klas. Najbardziej w swoje działania „wkręcili się” chyba graficy, którzy postanowili zgłębić tajniki emisji i produkcji pieniądza. Kilkadziesiąt godzin pracy – analizowania różnych metod drukowania i zabezpieczania banknotów, projektowania – poskutkowało powstaniem własnego pieniądza ZSE-T. Mają też swoje monety – efekt prac z drukiem 3D. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję do usystematyzowania swojej wiedzy z zakresu zabezpieczeń na polskich banknotach obiegowych oraz możliwość poznania zaawansowanych sposobów zabezpieczania pieniądza papierowego przed fałszerstwami. 
W marcu w Auli ZSET odbyła się przygotowana i przeprowadzona przez uczniów debata w formule oxfodzkiej p.t.: „Polska w strefie Euro", która stanowiła praktyczne podsumowanie lekcji z ekonomią o tej tematyce.

W tym roku do udziału w programie udało się zaangażować jeszcze większą grupę uczniów i nauczycieli, którzy przygotowali i przeprowadzili szereg działań, w ramach których poruszali zagadnienia związane z funkcjonowaniem banku centralnego. Do przygotowania i przeprowadzenia niektórych zadań zaangażowane były niemal całe klasy.

zset zset