Znamy wyniki egzaminu ósmoklasistów w 2021 r.

Dodano: 12.07.2021 / Sekcja:
gliwiccy uczniowie gliwiccy uczniowie, foto: Z. Daniec

Choć w Polsce tradycyjnie najgorzej wypadła matematyka, to gliwickie szkoły - w dziedzinie "Królowej Nauk" - mają powody do dumy. Podobnie jak język angielski - to wciąż dziedziny, w której gliwiccy uczniowie radzą sobie dobrze. Ze wstępnych informacji napływających do Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach od dyrektorów szkół wynika, że w nadchodzącym roku szkolnym, większą uwagę - a właściwie czas i zaangażowanie - trzeba położyć w gliwickich szkołach na naukę języka polskiego.

- Uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem z języka polskiego, które sprawdzało umiejętność odbioru tekstu kultury i wykorzystania zawartych w nim informacji. Z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością dobierania modelu matematycznego do sytuacji praktycznej – analizowania prostego doświadczenia losowego oraz obliczania prawdopodobieństwa zdarzenia losowego określonego w tym doświadczeniu – można przeczytać w komunikacie na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Wynik z języka polskiego, w Gliwicach nie jest najgorszy. Jednak właśnie dla niego, wynik egzaminu ósmoklasistów z Gliwic w 2021roku, okazał się niższy, niż średni wynik w województwie śląskim i w Polsce. - Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie z zakresu kształcenia literackiego sprawdzające umiejętność rozpoznania rodzaju literackiego, jakim jest epika, i określenia jej charakterystycznych cech. Z matematyki trudne okazało się zadanie otwarte, którego rozwiązanie wymagało stworzenia strategii rozwiązania problemu geometrycznego.

Średnie wyniki procentowe przedstawiają się następująco:

Język Polski:
Gliwice 59% - taki sam wynik w powiecie, co lokuje naszych uczniów poniżej wartości średniej dla województwa śląskiego (61%), jak i Polski (60%).

Matematyka:
Gliwice 50% - tyle samo w powiecie, ale co warte podkreślenia lepiej niż w województwie śląskim (47%) i w całej Polsce (47%)

Język angielski:
Gliwice 71% - tyle samo w powiecie, ale dużo lepiej niż w województwie śląskim (67%), czy też w całej Polsce (66%).

Gratulujemy!