Aktualności | „Zielone Laboratorium Taurona” oficjalnie otwarte!

„Zielone Laboratorium Taurona” oficjalnie otwarte!

ZSO14 w Gliwicach - otwarcie pracowni TAURON

„Zielone Laboratorium Taurona” oficjalnie otwarte!

Opublikowane: 09.09.2022 / Sekcja: Oświata 

Zwycięski projekt Szkoły Podstawowej nr 14 w Gliwicach w ZSO nr 14 ujrzał dziś światło dzienne. Firma TAURON, fundator głównej nagrody - 100 tysięcy złotych, zaproszeni goście oraz przedstawiciele środowiska szkolnego, dokonali uroczystego otwarcia nowej pracowni do nauki przedmiotów ścisłych. Dzięki funduszom przekazanym przez Firmę, możliwe było nie tylko wyremontowanie nowej pracowni, ale przede wszystkim wyposażenie jej w najnowocześniejszy sprzęt multimedialny do zintegrowanej nauki przedmiotów ścisłych - biologii, fizyki, chemii, geografii i matematyki. Innowacyjne oprogramowanie Corinth pozwoli uczniom obserwować obiekty i zjawiska przyrodnicze 3D w rozszerzonej rzeczywistości. Część laboratoryjna wyposażona jest w mikroskopy uczniowskie, szkło i odczynniki laboratoryjne oraz zestawy doświadczalne. W skład zestawów doświadczalnych wchodzą m.in. miniszklarnie do całorocznej hodowli roślin, aparatura pomiarowa energii odnawialnej oraz zestawy oceny stopnia biodegradacji różnych materiałów, co umożliwi uczniom jeszcze lepsze zgłębianie tajników biologii i fizyki. Zagadnienia związane z fizjologią i genetyką człowieka, przybliżą niewątpliwie zestawy do oznaczania grup krwi i wykrywania biomolekuł. Wysokiej klasy fantom do nauki reanimacji, resuscytacji i RKO pozwoli uczniom zdobyć umiejętność udzielania pierwszej pomocy. W nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni znalazła się także kreatywna przestrzeń do wykonywania rysunków w skali makro oraz tematyczna fototapeta przenosząca uczniów w zakamarki lasu i tajemnice jego mieszkańców. Biotop i biocenozę ekosystemu wodnego reprezentuje olbrzymie akwarium słodkowodne, przenoszące uczniów bliżej natury i dające możliwość obserwacji i interpretacji procesów zachodzących w żywych ekosystemach.

Przygoda ZSO nr 14 z „Zielonym Laboratorium Tauron” – jak to się wszystko zaczęło..?

Szkoła podjęła wyzwanie i zgłosiła swój udział w konkursie w ramach programu Zielone Laboratoria TAURONA. Pod wodzą nauczyciela biologii - Dagmary Knapik oraz ks. Marka Ludwiga grupa uczniów-entuzjastów: Dominik Kuźnik, Nicol Durmowicz, Mateusz Durmowicz, Wiktor Guła, Marcelina Guła i Blanka Felisiak, nakręciła film opowiadający o naszych potrzebach i oczekiwaniach naukowych. Przedstawiono salę biologiczną „przed” i „po” realizacji. Udało się! Projekt pracowni zdobył uznanie jury i pokonał ponad setkę konkurencyjnych szkół. Z wielką dumą i radością odbieraliśmy nagrodę na remont z rąk prezesa firmy Tauron - Pana Pawła Szczeszek. Za otrzymane fundusze stworzyliśmy nasze wymarzone i nowoczesne miejsce do nauki.

- Nasza nowa pracownia pozwoli nam lepiej poznać przyrodę i zrozumieć rządzące nią mechanizmy. W kreatywnej przestrzeni i dzięki nowym technologiom będziemy nieustannie zgłębiać tajemnice matki natury - mówią uczniowie ZSO o nr 14.

- Cieszymy się, że kolejne pokolenia dzieci z Sośnicy będą w tej nowej przestrzeni „Zielonego Laboratorium” czerpać z przyjemnością wiedzę o otaczającym nas świecie- dodają nauczyciele ZSO nr 14.

- W „Zielonym Laboratorium” nauka przedmiotów ścisłych polega na odkrywaniu, doświadczeniach w sali wizualnie przyciągającej do zdobywania wiedzy i umiejętności. Kierujemy ogromne słowa podziękowania dla Tauron Polska Energia za tego typu inicjatywy. Dzięki takim działaniom uczniowie mają w edukacji różne możliwości, mogą poszerzać horyzonty, aby w przyszłości zasilać szeregi „ścisłych umysłów”, pomagać ludziom i planecie. Warto brać udział w konkursach, warto zawalczyć o marzenia – podsumowuje Iwona Pochopień - dyrektor szkoły.

Gratulujemy!

ZSO14 w Gliwicach ZSO14 w Gliwicach ZSO14 w Gliwicach ZSO14 w Gliwicach ZSO14 w Gliwicach ZSO14 w Gliwicach ZSO14 w Gliwicach ZSO14 w Gliwicach ZSO14 w Gliwicach