Aktualności | Zespół Szkół Łączności w Gliwicach 75 lat

Zespół Szkół Łączności w Gliwicach  75 lat

Zespół Szkół Łączności w Gliwicach 75 lat

Opublikowane: 10.10.2022 / Sekcja: Oświata 

8 października 2022 roku  nauczyciele, absolwenci i uczniowie oraz wszystkie osoby związane z Zespołem Szkół Łączności w Gliwicach spotkały się na obchodach 75-lecia istnienia szkoły.

Początek Zespołu Szkół Łączności w Gliwicach sięga roku 1947. Wtedy Dyrekcja Okręgu Poczty i Telekomunikacji w Katowicach zorganizowała dwuletni kurs, którego ukończenie było równoznaczne z uzyskaniem średniego wykształcenia technicznego. W 1952 roku podjęto decyzję o utworzeniu Technikum Telekomunikacyjnego w Gliwicach, którego pierwszym dyrektorem został Józef Zdebski. Na potrzeby technikum zostały wyremontowane budynki przy ulicy Dworcowej i Kazimierza Wielkiego.
Taki był początek. Kolejne lata wiązały się z rozwojem szkoły. Funkcje dyrektorów pełnili kolejno: Halina Janosz, Bogdan Sar, Joachim Skorupa, Krzysztof Szczęśniak, a obecnie Iwona Grządkowską.
W tym czasie szkoła zdążyła zmienić siedzibę – w 1980 roku oddano do użytku budynki przy ulicy Warszawskiej. Zespół Szkół Łączności rozwijał się. Powstały nowocześnie wyposażone pracownie zawodowe, duża hala sportowa, boisko z bieżnią, a ostatnio boisko do siatkówki plażowej.
Obecnie szkoła kształci techników w sześciu poszukiwanych na rynku pracy zawodach: technik elektronik, technik elektryk, technik informatyk, technik logistyk, technik programista i technik spedytor. Otwarto też pierwszą klasę szkoły branżowej I stopnia kształcącą elektroników, elektryków i elektromechaników.
W październiku 2022 roku Zespół Szkół Łączności uczcił jubileusz 75-lecia swojego istnienia spotkaniem nauczycieli, emerytowanych i aktualnie zatrudnionych, absolwentów i uczniów. Uroczystości rozpoczęły się 7 października o godzinie 11.00. Tego dnia podczas uroczystej akademii społeczność szkolna spotkała się z licznymi gośćmi reprezentującymi m.in. władze miasta, Politechnikę Śląską, gliwickie szkoły oraz inne istotne dla Zespołu Szkół Łączności instytucje. Zaplanowano między innymi uroczystą akademię przygotowaną przez młodzież oraz zwiedzanie sali wspomnień. Natomiast 8 października szkoła gościła dawnych dyrektorów  i emerytowanych nauczycieli, a w godzinach od 16 do 19 odbyło się spotkanie po latach. Dla wielu była to okazja by zwiedzić szkołę i zobaczyć się z dawnymi nauczycielami oraz kolegami. Obchody zostały zaplanowane jako spotkanie bliskiej sobie społeczności, jaką są wszyscy Łącznościowcy.

Zapraszamy do Galerii zdjęć.