Aktualności | Zdolne duety chemiczne z SP 39

Zdolne duety chemiczne z SP 39

Zdolne duety chemiczne z SP 39

Opublikowane: 28.05.2022 / Sekcja: Oświata 

„Co dwie głowy, to nie jedna”. O prawdziwości tego powiedzenia, przekonali się uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 39 im. Obrońców Pokoju w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Gliwicach. W tym roku szkolnym aż ośmioro z nich wzięło udział w XIX Wojewódzkim Konkursie dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych „Duety Chemiczne”. Do zmagań przygotowywali się pod okiem pani Eweliny Szewczyk.

Spośród stu osiemdziesięciu siedmiu startujących drużyn, jeden z duetów SP 39 zajął trzecie miejsce, zdobywając tytuł Laureata. Są to uczennice klasy 8b - Hanna Grela i Hanna Górczyńska. Konkurs „Duety Chemiczne” znajduje się na kuratoryjnej liście konkursów uwzględnianych w rekrutacji do szkół średnich. Tym samym sukces może mieć realny wpływ na dalszą edukację laureatów.

W wymagających potyczkach naukowych wzięły udział również duety: Maria Perek-Wójcik i Alicja Borycka z klasy 8d, Mateusz Czmok i Bartosz Bartocha z klasy 8c oraz Tymon Majchrzak i Marcin Zienkiewicz, również z klasy 8c. Wszystkie pary osiągnęły imponujące wyniki i znalazły się w czołówce konkursu.

Czy ósmoklasiści chcą zostać chemikami? W szkole cieszą się bardzo dobrą opinią, zarówno ze względu na wyniki w nauce, jak i zachowanie i zaangażowanie. W życiu prywatnym mają wiele zajęć, które poszerzają ich horyzonty.

Hanna Górczyńska chciałaby zostać lekarzem. Ma wielkie marzenie – kształcić się w tym kierunku na zagranicznej uczelni. Pierwszym krokiem ma być nauka w dwujęzycznej klasie o profilu biologiczno-chemicznym. Hania patrzy na świat i przyszłość z optymizmem, a w dobry nastrój wprawiają ją roślinki, które hoduje.

Swoją przyszłość z chemią wiąże Hanna Grela. Zainteresowania chce rozwijać w klasie medycznej. Ma nadzieję, że tam poszerzy również swoją wiedzę z matematyki, którą już wiele lat temu obdarzyła zamiłowaniem. Snując wizje na przyszłość, uczennica z przyjemnością daje się ponieść ulubionej muzyce, a jeśli pogoda sprzyja – wrotkom.

Maria Perek-Wujcik ma sprecyzowane plany – zamierza rozpocząć naukę w IV LO na profilu matematyczno-chemicznym. Aby ścisły umysł działał jak należy, Marysia dostarcza mu wielu przyjemności. Szare komórki na pewno są wdzięczne za regularne uprawianie koszykówki. Podróże sprzyjają zdobywaniu doświadczeń, a oglądanie filmów oraz spędzanie czasu ze znajomymi niewątpliwie relaksują.

Zabawa z przyjaciółmi, ulubione seriale oraz spora dawka sportu to także nieodłączne elementy życia Alicji Boryckiej. Podobnie, jak jej koleżanka z klasy, Ala chemię darzy szczególnym upodobaniem. Po opuszczeniu murów szkoły podstawowej chciałaby uczyć się w klasie o profilu biologiczno-chemicznym.

Dobra znajomość chemii zdecydowanie przyda się Mateuszowi Czmokowi. Interesuje się również biologią i medycyną. Plan na przyszłość jest konkretny – najpierw klasa medyczna, potem studia i zostanie lekarzem. O formę Mateusz dba, jeżdżąc na rolkach. Czytanie książek to odpoczynek. Uczeń ceni też rywalizację, a tego dostarczają mu gry komputerowe, a także speedcubing.

Technik programista to wymarzony kierunek dalszej nauki dla Bartosza Bartochy. Czternastolatek w wolnym czasie lubi współzawodniczyć w grach komputerowych oraz układaniu kostki Rubika i innych łamigłówek na czas. Przyszłego programistę relaksuje muzyka, a sam gra na różnych instrumentach.

Myśli Tymona Majchrzaka również krążą wokół programowania. Jeszcze nie zdecydował jednak, czy to będzie ostateczny kierunek w jego życiu. Z równym entuzjazmem stawia na informatykę i cyberbezpieczeństwo. Nauka na profilu politechnicznym w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym powinna rozwiać wątpliwości. Te dotyczące wielu talentów Tymona rozwiewa jego gra na pianinie.

Czyżby uczniowie klasy 8c się umówili? Muszą być zgraną paczką. Marcin Zienkiewicz nas nie zaskoczył, oznajmiając, że najbardziej interesują go komputery. Gry komputerowe to tylko ułamek wszechstronnej wiedzy na ich temat. Jeśli chce się zostać programistą, tajniki trzeba mieć w małym palcu.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Maria Perek-Wójcik i Alicja Borycka - ZSP4 w Gliwicach  Mateusz Czmok i Bartosz Bartocha oraz Tymon Majchrzak i Marcin Zienkiewicz - ZSP4 w Gliwicach