Aktualności | XV Koncert Charytatywny pod hasłem „Pozwólmy marzyć”

XV Koncert Charytatywny pod hasłem „Pozwólmy marzyć”

XV Koncert Charytatywny pod hasłem „Pozwólmy marzyć”

Opublikowane: 23.02.2023 / Sekcja: Oświata 

W Szkole Podstawowej nr 28 w Gliwicach (w ZSP14), 16 lutego odbył się finał akcji dobroczynnej - XV Koncert Charytatywny pod honorowym patronatem Dyrektora Delegatury w Gliwicach Kuratorium Oświaty w Katowicach. Tym razem naszą pomoc skierowaliśmy do Łukasza Glinianego, podopiecznego Stowarzyszenia „Cała Naprzód”, który od urodzenia choruje na postępującą chorobę genetyczną osłabiającą jego mięśnie - dystrofię mięśniową Duchenne’a. 

Celem akcji oprócz zebrania środków pieniężnych na kosztowną rehabilitację chłopca, było promowanie idei wolontariatu oraz poszerzanie świadomości uczniów w zakresie problemów osób z niepełnosprawnościami. W tygodniach poprzedzających koncert nasi wychowankowie podczas zajęć wychowawczych i spotkania zorganizowanego przez samorząd szkolny poznali historię Łukasza, jego codzienne życie, smutki i radości. Dzięki tej lekcji nauczyli się dostrzegać w osobie niepełnosprawnej konkretnego człowieka, który tak jak oni, ma swoje potrzeby, pasje i marzenia. Zrozumieli, jak ważną rolę w walce z chorobą odgrywają codzienna rehabilitacja, a także pasje i marzenia. „Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał siły do walki” - słowa Paula Michaela Zulehnera, filozofa i teologa, nie pozostawiają wątpliwości – marzenia mają moc, dlatego tegorocznej akcji dobroczynnej towarzyszył apel „Pozwólmy marzyć”
Podczas finału akcji – XV Koncertu Charytatywnego - utalentowani artystycznie uczniowie SP 28, a także przedszkolaki z PM 4 i PM 40 zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne, recytatorskie. Małych artystów oklaskiwali goście, wśród których nie zabrakło beneficjanta akcji – Łukasza oraz jego rodziny, sponsorów oraz rodziców uczniów. Niemałe emocje towarzyszyły licytacjom prowadzonym przez charyzmatycznego aukcjonera. Na aukcji znalazły się liczne vouchery i przedmioty ufundowane przez sponsorów, m.in. lot samolotem nad Gliwicami, dwudniowy pobyt w górach w obiekcie wypoczynkowym, zabiegi kosmetyczne, bony podarunkowe do restauracji, siłowni i wiele innych. Ponadto goście mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną, w której historię Łukasza opowiedzieli jego młodsi koledzy – uczniowie klasy VII i VIII. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu zachęcali gości do wzięcia udziału w konkursie z nagrodami, do zakupu ręcznie malowanych toreb – prac wykonanych przez uczniów w ramach projektu „Torba pełna marzeń”. Każdy, kto postanowił wesprzeć Łukasza, otrzymał naklejkę z logo koncertu. Goście chętnie dzielili się swoimi wrażeniami w kronice szkolnej, tłumnie odwiedzali kawiarenkę, gdzie, jak przystało na tłusty czwartek, nie brakowało lukrowanych pączków i ciast. 

XV Koncert Charytatywny już za nami, a przed nami kolejne, bo przecież wokół wciąż jest wiele osób czekających na pomoc. Tym razem pomogliśmy choremu nastolatkowi, mieszkańcowi naszego miasta. Wierzymy, że dochód z koncertu będzie dla niego znaczącym wsparciem.

/materiał ZSP14/ 
 
SP28 SP28