Aktualności | XI edycja Dni Gliwickich Młodych Naukowców

XI edycja Dni Gliwickich Młodych Naukowców 2025

XI edycja Dni Gliwickich Młodych Naukowców

Opublikowane: 13.02.2025 / Sekcja: Oświata 

11. edycja Dni Gliwickich Młodych Naukowców to cykliczny projekt realizowany pod patronatem Ministra Nauki, Prezydent Miasta Gliwice, Rektora Politechniki Śląskiej oraz Dyrektora Delegatury w Gliwicach Kuratorium Oświaty w Katowicach. Realizacja projektu obejmowała Akademię Najmłodszego Naukowca, konkursy dla uczniów szkół podstawowych oraz pokazy i wykłady Politechniki Śląskiej.
Nadrzędnym celem projektu jest popularyzacja nauk matematyczno – przyrodniczych, motywowanie uzdolnionej młodzieży do nauki i pomoc w wyborze ścieżki edukacyjno – zawodowej. Ważnym aspektem jest także poszerzenie współpracy z Politechniką Śląską o działania skierowane do młodszych uczniów.
Koordynatorami projektu od 11 lat są: IV i V Liceum Ogólnokształcące, oraz Szkoły Podstawowe nr 1, 6 i 13.
Szkoła Podstawowa nr 6 po raz kolejny przeprowadziła Akademię Najmłodszego Naukowca. W Akademii, która miała miejsce 28 stycznia br., wzięło udział ok. 100 przedszkolaków, które podczas warsztatów z przedmiotów ścisłych prowadzonych przez starszych kolegów - uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 – mogły pod mikroskopem oglądać różne owady, zważyć jabłka i za nie zapłacić, połączyć obwody elektryczne tak, by uruchomić wiatrak, no i czarować kolory, dobierając odczynniki chemiczne. Od roku warsztatom towarzyszy żółw Bob-Tuptuś i myszoskoczek- Felix, które być może nie były maskotkami spotkania, ale na pewno stanowiły niezapomnianą atrakcję.
Koordynatorzy projektu dla uczniów szkół podstawowych zorganizowali 7 konkursów: biologiczny, matematyczny, fizyczno-chemiczny, geograficzny, przyrodniczy, informatyczny, a także konkurs z wiedzy o społeczeństwie. Szkoły rywalizowały w konkursach, a uzyskane wyniki przeliczano na punkty w klasyfikacji końcowej. Dodatkowo poza klasyfikacją odbył się konkurs zorganizowany przez firmę Fluor S.A.
Jako pierwszy w Szkole Podstawowej nr 13 im. Krystyny Bochenek zorganizowany został Konkurs przyrodniczy „Obserwujemy przyrodę wokół nas”. Konkurs drużyn dwuosobowych skierowany był do uczniów klas IV. Uczniowie z 10 szkół rozwiązywali zadania z zakresu rozumienia środowiska przyrodniczego i ochrony zdrowia oraz dotyczące obserwacji i doświadczeń, używanych do nich przyrządów, kierunków geograficznych na mapie i w terenie.
Konkurs matematyczny zorganizowany został przez Szkołę Podstawową nr 1 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5. W konkursie udział wzięło 17 trzyosobowych drużyn z gliwickich szkół podstawowych (w tym dwie szkoły z powiatu gliwickiego). W sumie z zadaniami matematycznymi zmagało się 34 uczniów, którzy prezentowali imponującą wiedzę matematyczną, a ich determinacja w rozwiązywaniu zadań zasługuje na szczególne uznanie. Rywalizacja okazała się tak wyrównana, że nie obeszło się bez dogrywki. Pasja do matematyki sprawiła, że konkurs stał się nie tylko wyzwaniem, ale również okazją do wymiany doświadczeń.
Konkurs fizyczno-chemiczny odbył się 9 stycznia w V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga w Gliwicach. Do zawodów przystąpiło 24 Młodych Naukowców z trzynastu szkół podstawowych. Podczas pierwszej części Konkursu reprezentanci szkół podstawowych musieli zmierzyć się z testem wiedzy składającym się z zadań z zakresu fizyki i chemii. Po sprawdzeniu testów dziesięcioro najlepszych uczestników zostało zaproszonych do ścisłego finału, który odbył się w Auli V Liceum Ogólnokształcącego i miał formułę konkursu „Jeden z Dziesięciu”. Młodzi chemicy i fizycy odpowiadali biegle na szereg pytań i dopiero po 105. udało się ustalić zwycięzcę.
W IV Liceum Ogólnokształcącym im. Orląt Lwowskich w Gliwicach zorganizowano konkurs biologiczny pod nazwą „Energia w nas i wokół nas”. Swoją obecnością w tym konkursie zaszczyciło nas 24 uczniów z dwunastu szkół podstawowych wraz z opiekunami. Młodzi naukowcy zmagali się z zadaniami konkursowymi w dwuosobowych drużynach. Uczestnicy prezentowali wysoki i wyrównany poziom wiedzy, ale też dobrze się bawili rozwiązując kolejne zadania.
Organizatorem konkursu geograficznego “Azja – kontynent kontrastów’’ ponownie była Szkoła Podstawowa nr 13 im Krystyny Bochenek w Gliwicach. Uczniowie z 16 szkół mieli możliwość doświadczyć pozytywnej i twórczej rywalizacji. Po rozwiązaniu 16 zadań okazało się, że potrzebna jest dogrywka, która pomogła wyłonić zwycięzców. Dzięki udziałowi w konkursie uczniowie mieli okazję doskonalić umiejętności geograficzne, w tym korzystania z różnorodnych źródeł informacji geograficznej oraz poszerzania i pogłębienia wiadomości.
Konkurs informatyczny, zorganizowany w SP 6, odbył się 17 stycznia 2025 r. Był to konkurs programistyczny, w którym wzięło udział 20 uczniów klas 4-6 z 11 szkół. Uczniowie musieli zaprojektować grę w programie Scratch, która składała się z co najmniej dwóch poziomów, z których każdy przedstawiał inny labirynt do pokonania. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. W trakcie konkursu nie zabrakło emocji – rywalizacja była intensywna, a każdy uczestnik starał się stworzyć jak najbardziej dopracowaną grę.
W ramach kolejnego konkursu uczniowie rywalizowali w dziedzinie, która potrafi łączyć ze sobą kilka nauk, czyli wiedzy o społeczeństwie. To właśnie WOS pozwala na spojrzenie na człowieka z punktu widzenia ekonomicznego, biologicznego, geograficznego czy prawnego. Uczniowie mieli za zadanie przygotować własnoręcznie nagrany film dotyczący wybranego problemu społecznego. Pokazało to, że nasi gliwiccy uczniowie potrafią bardzo profesjonalnie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość.
Jako ostatni odbył się konkurs Fluor Competition, czyli rywalizacja młodych naukowców, organizowany przez Fluor S.A i Szkołę Podstawową nr 6 w Gliwicach. Konkurs dostarczył naprawdę wiele pozytywnych emocji. Młodzi inżynierowie, przyszli konstruktorzy mieli za zadnie w ciągu godziny zegarowej zaprojektować urządzenie transportujące kulki różnej wielkości z góry na dół wraz z segregacją ich ze względu na wielkość. Do wykonania urządzenia drużyny miały określone materiały: były wśród nich kartki papieru, taśma klejąca, spinacze, gumki recepturki. Na koniec należało tylko w trzech próbach udowodnić, że urządzenie działa sprawnie. Na wynik końcowy miał wpływ również czas i ilość zużytego materiału - im mniej, tym lepiej.
Politechnika Śląska przygotowała dla uczniów szkół podstawowych 2 interesujące wykłady. 16 stycznia w Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko ponad 100 uczniów gliwickich szkół podstawowych wzięło udział w wykładzie „Kooperacja nauk ścisłych i medycznych dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości”. Wykładowcami byli dr inż. Magdalena Zorychta-Tomsia z Wydziału Mechanicznego-Technologicznego Politechniki Śląskiej oraz dr nauk med. Marcin Tomsia z Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, dr inż. Adrian Kapczyński z Wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej, tutaj, w tej auli 20 stycznia wygłosił wykład o Cyberbezpieczeństwie. Jest to temat, który w szkołach przybliżany jest uczniom na wszelkie możliwe sposoby. Między innymi dlatego w wykładzie wzięło udział ponad 500 uczestników. Uczniowie poznali odpowiedzi na pytania: czym jest CRT i jak powinno być zbudowane bezpieczne hasło, czym jest sztuczna inteligencja - zagrożeniem czy szansą, uczniowie odpowiadali na pytania typu, kto nigdy nie powinien prosić Cię o hasło do konta w grze i inne podchwytliwe. Było... arcyciekawie, bo o tym świadczyły oceny uczestników pojawiające się na ekranie: sigma, slay adresowane do wykładowcy.
11 lutego 2025 r. w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej odbyła się gala podsumowująca projekt Dni Gliwickich Młodych Naukowców w której uczestniczyli:  Pani Katarzyna Kuczyńsk a- Budka - Prezydent Miasta Gliwice, prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk - Rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Anna Chrobok - Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Sebastian Werle - Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Politechniki Śląskiej, wykładowcy, pracownicy Politechniki Śląskiej, Radni Rady Miasta Gliwice, przedstawiciele związków zawodowych, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie gliwickich szkół i przedszkoli.
Oprócz wręczenia nagród podczas gali miała miejsce prezentacja oferty Politechniki Śląskiej skierowanej do przyszłych studentów oraz prezentacja Firmy Fluor S.A.

Zapraszamy do GALERII: https://edukacja.gliwice.eu/galeria-oswiatowa/XI-Dni-Gliwickich-Mlodych-Naukowcow