Wyjątkowe miejsce, które daje spokój

Dodano: 30.09.2020 / Sekcja:
Spokodajnia foto: Archiwum ZSO nr 5

Znacie "Spokodajnię"? W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gliwicach powstało wyjątkowe miejsce. "Spokodajnia" -  miejsce, które daje spokój.

W każdej szkole są uczniowie, u których wielogodzinne funkcjonowanie w przestrzeni szkolnej, związane z obciążeniem nadmiarem silnych bodźców, powoduje ogromny stres, zmęczenie i trudności w radzeniu sobie ze swoimi emocjami. Niezmiernie ważne jest zapewnienie im przyjaznej przestrzeni, w której będą mogli wypocząć, wyciszyć się i uspokoić. W szkołach, w których funkcjonują klasy integracyjne, wyzwanie powyższe jest zdecydowanie intensywniejsze, nz w pozostałych szkołach. Nie inaczej jest w Szkole Podstawowej nr 30 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 im. Armii Krajowej w Gliwicach, w dzielnicy Sikornik. Pomysł na "Spokodajnię" narodził się w głowach nauczycieli już jakiś czas temu. Dzięki dotacji z programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (przekazanej przez Narodowy Instytut Wolności) szkoła wykorzystała szansę, aby go zrealizować.
Projekt sali i wizualizacje stworzyła Pani architekt Agnieszka Krygier, absolwenta Politechniki Krakowskiej, a remontem i wyposażeniem sali zajęła się społeczność szkolna, w tym zaangazowani i niezastąpieni uczniowie wraz Anną Bogacz-Rybczak - psychologiem szkolnym.
Sala przeznaczona przede wszystkim dla uczniów z niepełnosprawnościami, ale jest otwarta dla każdego, kto poczuje potrzebę, by odzyskać równowagę i wewnętrzny spokój. Można z niej korzystać w trakcie przerw między lekcjami. W sali odbywają się także różnorodne zajęcia terapeutyczne i rewalidacyjne dla uczniów.
Pomysł do naśladowania. Gratulujemy!

Spokodajnia
Spokodajnia
Spokodajnia
Spokodajnia
Spokodajnia
Spokodajnia
Spokodajnia
Spokodajnia
Spokodajnia
Spokodajnia
Spokodajnia
Spokodajnia
Spokodajnia
Spokodajnia