Weronika Wierszyło – dziewczyna na medal!

Dodano: 16.11.2021 / Sekcja:
Weronika Wierszyło ZSP14 Weronika Wierszyło ZSP14

Co to jest Karate, wie zapewne każdy. Ale określenia Kyū, Dan, Kumite, czy Kata, są nieobce niewielu. Dla Weroniki Wierszyło – uczennicy ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 28 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 14 w Gliwicach, to chleb powszedni. Weronika bowiem trenuje karate, a w ostatnim czasie zdobyła 2. miejsce w kategorii KATA i 3. miejsce w kategorii KUMITE kadetek, w VII Międzynarodowym Turnieju Karate o Puchar Prezydenta Miasta Katowice.

Weronika regularnie od prawie 11 lat ćwiczy karate. Jako mała dziewczynka zobaczyła film na YouTube z małą Japonką, która miała czarny pas i trenowała perfekcyjne kata. To właśnie wtedy powiedziała do swojego taty, że też by tak chciała ćwiczyć. Tata zapisał Weronikę do Gliwickiego Klubu Karate Kyokushin Dojo Maciej Marszałek i tak rozpoczęła się jej przygoda ze sportem sztuk walki.
Pierwsze sukcesy pojawiły się bardzo szybko. Już jako siedmiolatka zaczęła zdobywać medale i okazało się, że jest dobra w tej dyscyplinie sportu. Później przyszedł czas na poważniejsze turnieje i tak Weronika zaczęła odnosić coraz większe sukcesy:

 • 2015 r. – złoty medal na I Mistrzostwach Śląska,
 • 2016r. – złoty medal na II Mistrzostwa Śląska,
 • 2017 r. – złoty medal na III Mistrzostwach Śląska,
 • 2018 r. – złoty medal na IV Mistrzostwach Śląska,
 • 2.06.2018 r. – 1. miejsce w kategorii KATA i 1. miejsce w kategorii KUMITE kadetek na ''Metropolia Cup 2018'',
 • 24.11.2018 r. – 1. miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Kumite w kategorii KATA,
 • 28.09.2019 r. – 2. i 3. miejsce na'' IV IKO Upper Silesia Cup'' w kategorii KATA i KUMITE kadetek,
 • 23.11.2019 r. – 3. miejsce w kategorii KATA i 3. miejsce w kategorii KUMITE młodziczek na XI Międzynarodowym Turnieju Karate ''Carbon Cup'',
 • 14.12.2019 r. – 1. miejsce w kategorii KATA i 1. miejsce w kategorii KUMITE na Ogólnopolskim Turnieju Karate Kyokushin IKO ''Gwarek Cup'',
 • 24.10.2020 r. – 3. miejsce w kategorii KUMITE w Ogólnopolskim Turnieju Karate w Katowicach,
 • 28.11.2020 r. – 3. miejsce w kategorii KUMITE w Ogólnopolskim Turnieju Karate ''Polish Fighter Cup'',
 • 29.05.2021 r. – 2. miejsce w kategorii KATA SYNCHRONICZNE oraz 3. miejsce w kategorii KUMITE w Ogólnopolskim Turnieju Karate ''Randori Cup II”,
 • 02.10.2021 r. – 1. miejsce w kategorii KATA na XXV Międzynarodowym Turnieju Karate o Puchar Prezydenta miasta Sieradz.

Weronika ma w swoim dorobku sportowym 20 złotych medali, 11 srebrnych i 14 brązowych! Na co dzień trenuje w klubie TKS KARATE Tarnowskie Góry. Oprócz trenowania, uzdolniona ósmoklasistka lubi pisanie własnych piosenek, taniec oraz naukę języków obcych.

Osobom, które chciałyby zacząć trenować karate, radzi: - Musisz dbać o dobrą kondycję i mieć na ten sport czas. Nie można się po prostu zapisać i pojawiać na treningach tylko raz w tygodniu, bo jak się już zaczyna, to trening i karate stają się równie ważne, co nauka. Niesamowitym uczuciem jest wygrywać, to niezwykłe przeżycie, ale nie zawsze wychodzi. Kiedyś nie potrafiłam pogodzić się z przegraną, a dzisiaj, pomimo iż czasem przegram, to podnoszę wysoko głowę, wyciągam wnioski i następnym razem daję z siebie jeszcze więcej. Pamiętaj - twoja dzisiejsza porażka to jutrzejsza wygrana, więc nigdy się nie poddawaj!

Na pytanie o plany związane z uprawianym sportem przyznaje: - Dążę do czarnego pasa, dokładniej do miana shihana, czyli jak dotąd najważniejszego stopnia i miana w karate, ale także do zdobycia tytułu mistrzyni świata. Od kilku lat marzę o wyjeździe na zawody do Tokio.

Weroniko, trzymamy kciuki za spełnienie tych marzeń. Patrząc na Twój imponujący dorobek, jesteśmy pewni, że zdobycie upragnionych laurów to tylko kwestia czasu.

(materiały przygotowała: Małgorzata Bryda- ZSP14)
Weronika Wierszyło
Weronika Wierszyło ZSP14
Weronika Wierszyło
Weronika Wierszyło ZSP14
Weronika Wierszyło
Weronika Wierszyło ZSP14
Weronika Wierszyło
Weronika Wierszyło ZSP14
Weronika Wierszyło
Weronika Wierszyło ZSP14
Weronika Wierszyło
Weronika Wierszyło
Weronika Wierszyło
Weronika Wierszyło
Weronika Wierszyło