Aktualności | Uczniowie ZSTI w Gliwicach laureatami Olimpiady Wiedzy o Mediach

Uczniowie ZSTI w Gliwicach laureatami Olimpiady Wiedzy o Mediach

Uczniowie ZSTI w Gliwicach laureatami Olimpiady Wiedzy o Mediach

Opublikowane: 12.04.2022 / Sekcja: Oświata 

W marcu odbył się III etap Olimpiady Wiedzy o Mediach, w którym uczniowie ZSTI: Anna Olszak, Mateusz Ciepliński i Mateusz Markowski, uzyskali bardzo dobre wyniki i znaleźli się w gronie laureatów. To pierwszy taki sukces uczniów ZSTI.

Ania, Mateusz i Mateusz, to uczniowie klasy 3B Technikum nr 1 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach. Uczą się w klasie informatycznej. Są zaangażowani w życie szkoły. Mają wiele zainteresowań. Zmagania w VIII edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach zaczęli już na przełomie września i października. Pierwszy etap wymagał przygotowania oryginalnej pracy na jeden z pięciu tematów przygotowanych przez organizatorów. Tematy odzwierciedlały aktualne problemy świata mediów.
Mateusz Markowski napisał esej "Dziennikarstwo w dobie nowych mediów", Mateusz Ciepliński przygotował ciekawą analizę na temat: "Obraz mojego pokolenia w mediach społecznościowych", natomiast Ania Olszak napisała artykuł pod tytułem "Miejsce mediów w relacjonowaniu spraw społecznych". Wysoko ocenione prace zagwarantowały całej trójce awans do etapu okręgowego, który odbył się w grudniu i był przygotowany przez pracowników Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o współczesnych mediach w Polsce i na świecie. Najlepsza dziesiątka z województwa śląskiego trafiła do centralnego etapu Olimpiady, który odbył się 18 i 19 marca.
Organizatorem ostatniego etapu Olimpiady jest Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Test wiedzy w centralnym etapie obejmuje bardzo szeroki zakres: system medialny, komunikowanie społeczne, historia mediów, rynek mediów, gatunki dziennikarskie, regulacje prawne, język we współczesnych mediach, dziennikarstwo obywatelskie. Uczniowie ZSTI wykazali się niemałą wiedzą i znaleźli się w gronie najlepszych olimpijczyków z całego kraju.

Gratulujemy sukcesu!
Opiekunem uczniów jest Jolanta Kubik-Migoń, nauczyciel j. polskiego.