Uczniowie ZSP 4 w Gliwicach z sukcesem głosowali za Polską

Dodano: 23.03.2021 / Sekcja:

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Gliwicach słyną z wszechstronnych zainteresowań. Z okazji 100. rocznicy Plebiscytu na Górnym Śląsku, zgłębiali wiedzę na temat losu Górnoślązaków. Owocem ciekawej i pełnej pasji odkrywania dziejów regionu i jego mieszkańców pracy, są... plakaty plebiscytowe zachęcające do  zagłosowania za przynależnością regionu do państwa polskiego.

W konkursie plastycznym „Głosuj za Polską. Polski plakat plebiscytowy”, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, szkoła może się poszczycić aż dwojgiem laureatów.

I miejsce w kategorii wiekowej klas IV-VI zdobył Michał Wojtas z klasy 6b.
- Zainteresowanie historią zrodziło się wraz z lekcjami prowadzonymi przez pana Kamińskiego. Nauczyciel zaraził nas wiedzą, opowieściami i rozbudził chęć udziału w konkursach. Miałem możliwość brania czynnego udziału w organizacji Sesji  Historycznej w Roku Powstań Śląskich organizowanej w naszej szkole. Zająłem III miejsce w szkolnym konkursie plastyczno-historycznym „Plakat na Stulecie Powstań Śląskich” w 2019r.  A w tym roku odniosłem kolejny sukces – z przejęciem opowiada uczeń.

Historyczne zacięcie Michała idzie w parze z odkrywaniem świata literatury.  Mama ucznia, pani Joanna Wojtas, docenia wkład pedagogów ZSP 4  w rozwój syna: - Zamiłowanie do książek przygodowych z nutą archeologiczną i historyczną, takich jak „Hobbit”, czy „Przygody Sherlocka Holmesa”, zawdzięczamy nauczycielce języka polskiego, pani Annie Syricy, która pokazała dzieciom, że książki są ciekawe i piękne. Efektem jest własna biblioteczka mojego syna.
Michał sympatią darzy nie tylko nauczycieli, ale również swoją klasę. Lubi spotkania z kolegami i wspólne zabawy. Zawsze pomocny i życzliwy uczeń jest spokojnym, wrażliwym, nieco powściągliwym i poważnym chłopcem. W taki charakter idealnie wpisują się zainteresowania matematyką, grami komputerowymi, konstrukcjami z klocków lego, a także grami planszowymi, szczególnie „Milionerami”. Przy tylu zajęciach, dla równowagi, Michał znajduje jeszcze czas na aktywność fizyczną. Pływa, jeździ na rowerze oraz zgłębia tajniki jazdy na nartach. Jak na poważnego młodzieńca przystało, Michał ma też poważne marzenia – podróże, superdobry komputer i to najważniejsze – przyjaciele na zawsze.

II miejsce w kategorii klas VII-VIII zajęła Kinga Waliczek, uczennica klasy 7b.
- Kinga od najmłodszych lat była kreatywna i pomysłowa – tak o córce mówi jej tata, pan Marcin Waliczek.
Te cechy dziewczynka niewątpliwie wykorzystała, tworząc pracę konkursową. Trzeba dodać jeszcze pracowitość, cierpliwość i precyzję, by uzyskać pełny obraz wkładu Kingi w przepiękny wizerunek białego orła na biało-czerwonym tle, stworzonym z niezliczonych, ręcznie wykonanych kropek.
Jak udało nam się dowiedzieć, swój plastyczny talent uczennica zamierza połączyć z przyszłym zawodem. Za jakiś czas Kinga chciałaby zostać architektem wnętrz. To oczywiście nie jedyna pasja dziewczynki. Poza historią, sztukami plastycznymi i projektowaniem, Kinga od zawsze kocha zwierzęta: - Największą, bezgraniczną miłością darzę mojego pieska, małego maltańczyka – Tosię.
Ale nie tylko małe zwierzęta mogą liczyć na uwagę Kingi. Każde wakacje spędza bowiem w stadninie koni.  Kto wie, czy kiedyś nie założy własnej na bliskich jej sercu Mazurach. Natomiast najbliższe plany to zostanie wolontariuszką w schronisku dla zwierząt. W wolnym czasie prowadzi kanał na YouTube o bardzo różnorodnej tematyce – od posiłków, przez zwierzęta, po sport.

Michał Wojtas i Kinga Waliczek lubią poznawać historię, pamiętają o rocznicach i pielęgnują tradycje. Sami tworzą piękną historię ZSP 4  w Gliwicach, dostarczając powodów do dumy swoim nauczycielom.

Więcej:
https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/oben/katowice/konkursy-i-projekty/konkurs-plastyczny-glos/140723,Wyniki-konkursu-plastycznego-Glosuj-za-Polska-Polski-plakat-plebiscytowy.html

Michał Wojtas
Michał Wojtas
Kinga Waliczek
Kinga Waliczek
Michał Wojtas
Kinga Waliczek