Uczniowie ZSO nr 8 w Gliwicach świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Dodano: 21.11.2021 / Sekcja:
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gliwicach Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka UNICEF w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gliwicach

W 1989 roku ONZ przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Od tego czasu, 20 dzień listopada jest wyjątkowym dniem. To rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, która ma nam przypominać, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gliwicach w szczególny sposób świętował obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, organizowanych przez UNICEF Polska.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka UNICEF, jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane.
W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dzieci w szkole przy Syriusza, włączyli się nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8. W ramach lekcji wychowawczych, uczniowie zapoznali się z Konwencją o Prawach Dziecka i dyskutowali o przestrzeganiu praw dzieci w Polsce i na świecie. Licealiści z III LO, przygotowali gazetki okolicznościowe. Natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19, stworzyli prace plastyczne, które przedstawiały prawa dzieci. Sale lekcyjne zostały udekorowane niebieskimi balonami. Społeczność szkolna długo zapamięta, że Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka UNICEF, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Anna Jurek-Zawierucha