Aktualności | Uczennice SP 39 nagrodzone w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Romskie bajanie”

Uczennice SP 39 nagrodzone w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Romskie bajanie”

Uczennice SP 39 nagrodzone w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Romskie bajanie”

Opublikowane: 18.12.2021 / Sekcja: Oświata 

„Romskie bajanie” to wojewódzki konkurs plastyczny, którego przedmiotem jest wykonanie pracy plastycznej do wybranej baśni romskiej. W tym roku odbyła się już jego  szósta edycja, a wśród uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 39 im. Obrońców Pokoju w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Gliwicach niezmiennie cieszy się on ogromną popularnością.
Również tym razem uczestniczki konkursu znalazły się w zaszczytnym gronie laureatów. Opiekunem dziewczynek jest nauczycielka plastyki, pani Iwona Bogatko.

I miejsce w grupie wiekowej 9-11 lat zdobyła Hanna Fidyk, uczennica klasy 5 a. Do namalowania pracy Hanię zainspirował bohater, który wolał pozostać biedny i wolny, niż zjeść znienawidzoną fasolę i dostać wór złota. Wykonanie ilustracji do bajki „O Andruszu, który nie lubił historii” było dla uczennicy przyjemnością, gdyż lubi wszelkie prace manualne, w tym rysowanie i malowanie. Ruch i sport to druga miłość dziewczynki – interesuje się gimnastyką artystyczną, a w wolnych chwilach jeździ na rowerze, chodzi po górach i pływa. W przyszłości chciałaby być szczęśliwą posiadaczką dziesięciu kotów. Na razie musi wystarczyć jej jeden, z którym uwielbia spędzać czas.

W tej samej kategorii laureatką III miejsca została Magdalena Krężel z klasy 6 b. Nie będzie zaskoczeniem, że lubi malować i rysować. Swoje artystyczne talenty realizuje również śpiewając. Powoli Madzia zaczyna zastanawiać się nad tym, co chciałaby robić w przyszłości. Jeżeli nie zostanie aktorką, chciałaby leczyć ludzi lub zwierzęta. Te ostatnie wprost uwielbia, a tymczasem uczucia przelewa na trzymiesięczną kotkę.

Uczennica klasy 7 b, Milena Łukaszek została nagrodzona III miejscem w starszej grupie – od 12 lat wzwyż. Milena to dziewczynka o długiej liście zainteresowań. Poza pracami manualnymi, z szydełkowaniem na czele, największą pasją Mileny jest literatura. Szczególnie upodobała sobie gatunek fantasy. Niech to nie będzie dla nikogo mylące, gdyż uczennica twardo stąpa po ziemi – planuje dostanie się do dobrego liceum, które pomogłoby jej rozwijać talenty językowe. Dalekie podróże, o których marzy, mają pomóc w podnoszeniu językowych umiejętności. Być może zostanie germanistką. Dla równowagi nastolatka trenuje koszykówkę, która daje jej energię, by udzielać się w świetlicowym wolontariacie. Mila – bo tak nazywają ją rodzice - nie zapomina też o najbliższych. Uwielbia eksperymenty kulinarne. Jak udało się nam dowiedzieć, ku radości całej rodziny królują wśród nich wypieki.

W kategorii od lat 12 wyróżnienie za swoją pracę otrzymała Magdalena Błachno z klasy 7 d. Madzia, poza tym, że oczywiście rysuje i maluje, lepi także z gliny, a od niedawna próbuje swoich sił w tworzeniu grafik na tablecie graficznym. Jest fanką serii powieści fantastycznych „Warriors”. Fantazji Magdzie nie brakuje. Najbardziej lubi jej połączenie z adrenaliną, którego dostarczają wszelkiego rodzaju rollercoastery czy tunele aerodynamiczne. Dziewczynka, podobnie jak jej koleżanki, kocha zwierzęta. Sama jest właścicielką kota Mango oraz dwóch papużek: falistej - Loro (w tłumaczeniu z hiszpańskiego oznacza dosłownie papugę) oraz rudosterki pineapple o imieniu Luna.

Konkurs „Romskie bajanie” corocznie towarzyszył imprezie Gliwicki Tygiel kultur i smaków. Choć ze względu na pandemię laureaci nie mogą tradycyjnie odebrać nagród na scenie, nie zniechęca to młodych artystów. W ich głowach wciąż rodzą się nowe pomysły.
Nie możemy doczekać się kolejnych realizacji.

praca plastyczna Hanny Fidyk praca Magdaleny Błachno praca Magdaleny Krężel praca Mileny Łukaszek