Uczennice SP 39 nagrodzone w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Romskie bajanie”

Dodano: 18.12.2021 / Sekcja:
praca Hanny Fidyk praca Hanny Fidyk

„Romskie bajanie” to wojewódzki konkurs plastyczny, którego przedmiotem jest wykonanie pracy plastycznej do wybranej baśni romskiej. W tym roku odbyła się już jego  szósta edycja, a wśród uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 39 im. Obrońców Pokoju w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Gliwicach niezmiennie cieszy się on ogromną popularnością.
Również tym razem uczestniczki konkursu znalazły się w zaszczytnym gronie laureatów. Opiekunem dziewczynek jest nauczycielka plastyki, pani Iwona Bogatko.

I miejsce w grupie wiekowej 9-11 lat zdobyła Hanna Fidyk, uczennica klasy 5 a. Do namalowania pracy Hanię zainspirował bohater, który wolał pozostać biedny i wolny, niż zjeść znienawidzoną fasolę i dostać wór złota. Wykonanie ilustracji do bajki „O Andruszu, który nie lubił historii” było dla uczennicy przyjemnością, gdyż lubi wszelkie prace manualne, w tym rysowanie i malowanie. Ruch i sport to druga miłość dziewczynki – interesuje się gimnastyką artystyczną, a w wolnych chwilach jeździ na rowerze, chodzi po górach i pływa. W przyszłości chciałaby być szczęśliwą posiadaczką dziesięciu kotów. Na razie musi wystarczyć jej jeden, z którym uwielbia spędzać czas.

W tej samej kategorii laureatką III miejsca została Magdalena Krężel z klasy 6 b. Nie będzie zaskoczeniem, że lubi malować i rysować. Swoje artystyczne talenty realizuje również śpiewając. Powoli Madzia zaczyna zastanawiać się nad tym, co chciałaby robić w przyszłości. Jeżeli nie zostanie aktorką, chciałaby leczyć ludzi lub zwierzęta. Te ostatnie wprost uwielbia, a tymczasem uczucia przelewa na trzymiesięczną kotkę.

Uczennica klasy 7 b, Milena Łukaszek została nagrodzona III miejscem w starszej grupie – od 12 lat wzwyż. Milena to dziewczynka o długiej liście zainteresowań. Poza pracami manualnymi, z szydełkowaniem na czele, największą pasją Mileny jest literatura. Szczególnie upodobała sobie gatunek fantasy. Niech to nie będzie dla nikogo mylące, gdyż uczennica twardo stąpa po ziemi – planuje dostanie się do dobrego liceum, które pomogłoby jej rozwijać talenty językowe. Dalekie podróże, o których marzy, mają pomóc w podnoszeniu językowych umiejętności. Być może zostanie germanistką. Dla równowagi nastolatka trenuje koszykówkę, która daje jej energię, by udzielać się w świetlicowym wolontariacie. Mila – bo tak nazywają ją rodzice - nie zapomina też o najbliższych. Uwielbia eksperymenty kulinarne. Jak udało się nam dowiedzieć, ku radości całej rodziny królują wśród nich wypieki.

W kategorii od lat 12 wyróżnienie za swoją pracę otrzymała Magdalena Błachno z klasy 7 d. Madzia, poza tym, że oczywiście rysuje i maluje, lepi także z gliny, a od niedawna próbuje swoich sił w tworzeniu grafik na tablecie graficznym. Jest fanką serii powieści fantastycznych „Warriors”. Fantazji Magdzie nie brakuje. Najbardziej lubi jej połączenie z adrenaliną, którego dostarczają wszelkiego rodzaju rollercoastery czy tunele aerodynamiczne. Dziewczynka, podobnie jak jej koleżanki, kocha zwierzęta. Sama jest właścicielką kota Mango oraz dwóch papużek: falistej - Loro (w tłumaczeniu z hiszpańskiego oznacza dosłownie papugę) oraz rudosterki pineapple o imieniu Luna.

Konkurs „Romskie bajanie” corocznie towarzyszył imprezie Gliwicki Tygiel kultur i smaków. Choć ze względu na pandemię laureaci nie mogą tradycyjnie odebrać nagród na scenie, nie zniechęca to młodych artystów. W ich głowach wciąż rodzą się nowe pomysły.
Nie możemy doczekać się kolejnych realizacji.

praca plastyczna Hanny Fidyk
praca plastyczna Hanny Fidyk
praca Magdaleny Błachno
praca Magdaleny Błachno
praca Magdaleny Krężel
praca Magdaleny Krężel
praca Mileny Łukaszek
praca Mileny Łukaszek
praca plastyczna Hanny Fidyk
praca Magdaleny Błachno
praca Magdaleny Krężel
praca Mileny Łukaszek