Aktualności | Uczennice i uczniowie I LO wzięli udział w symulacji obrad ONZ w Nowym Jorku

Uczennice i uczniowie I LO wzięli udział w symulacji obrad ONZ w Nowym Jorku

Uczennice i uczniowie I LO wzięli udział w symulacji obrad ONZ w Nowym Jorku

Opublikowane: 15.05.2023 / Sekcja: Oświata 

W dniach 22-28 marca uczennice i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego w Gliwicach otrzymali niesamowitą szansę aby wraz z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie wziąć udział w znanym na całym świecie projekcie edukacyjnym: Change the World, Model United Nations (CW MUN) w Nowym Jorku, organizowanym przez Associazione Diplomatici dla ponad 5000 uczniów szkół ponadpodstawowych z całego świata.

Aby zagwarantować sobie wyjazd na konferencję musieli napisać list motywacyjny, który miał udowodnić odpowiedni poziom zaangażowania w zagadnienia omawiane na konferencji. Model United Nations to konferencje, podczas których uczestnicy jako reprezentanci poszczególnych państw członkowskich, debatują nad konkretnymi problemami współczesnego świata. Wynikiem dyskusji są rezolucje, które następnie są poddawane głosowaniu.

Uczniowie wcielili się w różne delegacje i role: Maja i Iga reprezentowały Maltę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, Daria reprezentowała Bahrain zajmowała się sprawami wyżywienia i rolnictwa, Mateusz i Zosia jako delegacja Australii pracowali na rzecz rozbrojenia i bezpieczeństwa międzynarodowego, Wojtek i Miron byli delegacją Norwegii i zajmowali się sprawami własności intelektualnej, Magda i Weronika jako reprezentacja Namibii. Wiktor i Eliot jako reprezentacja Rosji pracowali dla WHO, Krzysiu i Stasiu jako delegacja Australii zasiadali na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Pracowali w salach konferencyjnych hotelu oraz w siedzibie głównej ONZ. Tam uczestniczyli w panelach poruszających różne zagadnienie polityczne. Wśród gości byli włoski Minister Obrony Narodowej, czy były prezydent Serbii. Największym zaskoczeniem była jednak wiadomość wideo nagrana dla uczestników przez burmistrza Kijowa, Władimira Kliczkę.

Wyjazd był bardzo owocny a zdobyte doświadczenia pozwolą uczestnikom na budowanie lepszego świata w przyszłości.

I LO I LO I LO I LO