Aktualności | Światło z Betlejem dotarło do Gliwic

Światło z Betlejem dotarło do Gliwic

Światło z Betlejem dotarło do Gliwic

Opublikowane: 12.12.2021 / Sekcja: Oświata 

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, które rokrocznie związane są z miłością, dobrem i pokojem. Pomimo trwającej pandemii, harcerze z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej niezmiennie uczestniczą w „międzynarodowej sztafecie” i rozdają ludziom ogień z groty betlejemskiej, czyli Betlejemskie Światło Pokoju. Już w niedzielę, 19 grudnia, na gliwickim rynku odbędzie się oficjalne przekazanie BŚP władzom miasta. Tegoroczne hasło akcji to „Światło nadziei”, która jest szczególnie ważna w tych trudnych dla wszystkich czasach.

Skąd się wzięła tradycja BŚP?

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną małą świeczkę, której płomień niesiony przez skautów obiega świat. Już od 35 lat jest on międzynarodowym znakiem pokoju, wzajemnego zrozumienia i pojednania. Związek Harcerstwa Polskiego dołączył do akcji w roku 1991 i od tej pory niezmiennie rozdaje Światło ludziom w całej Polsce. Także Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej jest jednostką, która już od wielu lat stale angażuje się w działania związane z BŚP i przekazuje je wszystkim zainteresowanym osobom.

Światło z Betlejem w Gliwicach

19 grudnia (niedziela) o 18:20 odbędzie się oficjalne przekazanie Światła na ręce władz miasta na gliwickim rynku. Reprezentacja Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej przybędzie na miejsce wraz z rozpalonym lampionem, który jest częścią „międzynarodowej sztafety” ognia z groty betlejemskiej. W tym roku, ze względu na trwającą pandemię i konieczność zachowania bezpieczeństwa, harcerze nie będą rozdawać rozpalonych świec bezpośrednio mieszkańcom. Wszyscy zainteresowani będą jednak mogli odebrać BŚP z wymienionych niżej miejsc, aby zabrać je ze sobą do domu i przekazywać dalej swoim rodzinom, znajomym czy współpracownikom.

Jak co roku harcerze z naszego hufca przekazują Betlejemskie Światło Pokoju, które niesie ze sobą braterstwo i spokój. Zależy nam na tym, aby ten płomień nadziei dotarł do jak największej liczby osób i rozświetlił ich serca poczuciem wspólnoty z ludźmi na całym świecie. Niech BŚP będzie dla nas symbolem tego, że nawet w najciemniejszych dla nas czasach nie jesteśmy sami – mówi Ewa Seweryn, Rzeczniczka Prasowa Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej.

Skąd wziąć światło do swojego domu?

W drugiej połowie grudnia harcerze i instruktorzy Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej będą przekazywać Światło w kościołach oraz instytucjach, z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego. Do 24 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju, jest także dostępne do odebrania po wcześniejszym umówieniu w siedzibie hufca przy al. Przyjaźni 9/9 w Gliwicach oraz w bazie Feliksówka ZHP, przy ul. Feliksa Michalskiego 27 w Knurowie.
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do odebrania Światła w siedzibach harcerskich lub gliwickich parafiach i dalszego szerzenia jego idei wśród swoich bliskich.

--
opracoanie i foto: Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej
Betlejemskie Światło Pokoju Betlejemskie Światło Pokoju Betlejemskie Światło Pokoju Betlejemskie Światło Pokoju Betlejemskie Światło Pokoju