Aktualności | Sukcesy wokalne uczniów Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II st. w Gliwicach

Sukcesy wokalne uczniów Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II st. w Gliwicach

Sukcesy wokalne uczniów Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II st. w Gliwicach

Opublikowane: 09.06.2022 / Sekcja: Oświata 

Diecezjalna Szkoła Muzyczna II st. w Gliwicach przy ul. Łużyckiej 1 rozpoczęła swoją działalność 1 września 2018 roku i powstała w miejsce założonej w 2002 roku Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia. To szkoła publiczna, prowadzona przez Diecezję Gliwicką, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowuje działalność placówki oraz sprawuje nad nią nadzór pedagogiczny.

Od samego początku dyrektorem placówki jest dr Mariola Brzoska. Nauka w szkole przebiega w cyklu 6-letnim w specjalności instrumentalistyka (organy), poszerzona o przedmioty bezpośrednio przygotowujące do pełnienia funkcji organisty kościelnego (nauka organowego akompaniamentu liturgicznego, prawodawstwo muzyki kościelnej, liturgika, chorał gregoriański, śpiew liturgiczny, organoznawstwo). Kadrę nauczycielską tworzą wykwalifikowani i doświadczeni pedagodzy. Szkoła wykształciła wielu znakomitych muzyków kościelnych, którzy działają nie tylko w parafiach diecezji gliwickiej, ale także poza jej terytorium. Wielu spośród absolwentów ukończyło akademie muzyczne lub aktualnie studiuje na wyższych uczelniach muzycznych w kraju i za granicą.

Podczas tworzenia w 2018 r. Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II st. nie było specjalności wokalistyka. Od 2020 roku rozpoczęto nauczanie w tej specjalności w cyklu 4-letnim, przygotowujące również do pełnienia funkcji kantora. Klasa wokalna, choć bardzo młoda, ma na swym koncie już wiele sukcesów, a to za sprawą dwóch zdolnych gliwiczan, młodych adeptów sztuki wokalnej Benedykta Szostoka i Szczepana Szostoka, uczniów klasy śpiewu dr hab. Sabiny Olbrich - Szafraniec, prof. UŚ, obdarzonych pięknymi głosami o barytonowym brzmieniu.

Szczepan Szostok (lat 16), w wieku 8 lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach w Zabrzańskiej Szkole Suzuki, którą ukończył w 2016 r. Następnie kontynuował edukację muzyczną w PSM I st. im L. Różyckiego w Gliwicach w klasie skrzypiec mgr Adama Zająca, którą ukończył z wyróżnieniem w 2020 r. Od 2020 r. jest uczniem Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II st. w Gliwicach w specjalności wokalistyka. Mijający rok szkolny to pasmo wielu sukcesów wokalnych Szczepana:

I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Pro Bohemia w Ostravie /Czechy/ 9.04.2022 r.,

I nagroda w kategorii duetów wokalnych na Międzynarodowym Konkursie Śpiewu Kameralnego i Zespołowego Stonavska Barborka w Stonavie (w duecie z Aleksandrą Golombek z PSM I i II st. w Gliwicach) /Czechy/, 26 – 28.11.2021 r. oraz wyróżnienia za stylową interpretację utworów oraz kulturę wykonawczą, nagroda „Głubczycki Anioł”,

II nagroda na XVII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. F. Platówny we Wrocławiu, 31.03.-2.04.2022 r.

II nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Rudolfa Petraka w Żilinie /Słowacja/ 10.04.2022 r.

II nagroda w kategorii duetów wokalnych na Międzynarodowym Konkursie Študentska Umelecka Činnost w Rużomberku(w duecie z Aleksandrą Golombek z PSM I i II st. w Gliwicach) /Słowacja/, 27.04.2022 r.,

II nagroda w kategorii duetów wokalnych na I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym Srebrna Szybka per canto w Krakowie (w duecie z Benedyktem Szostokiem), 16.03.2022 r.,

III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie im. J. Świdra w Czechowicach – Dziedzicach, 28.09.2021 r.,

Wyróżnienie na XVII Konkursie Muzyki Współczesnej w Płocku, 29.03.2022 r.

Benedykt Szostok (lat 19) edukację muzyczną rozpoczął w wieku 12 lat uczęszczając do Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach i kontynuował ją w Diecezjalnej Szkole Muzycznej II st. w Gliwicach, w klasie organów dr Marioli Brzoski. Po ukończeniu szkoły w 2021 r. w specjalności instrumentalistyka -  organy, rozpoczął naukę  śpiewu solowego w klasie dr hab. Sabiny Olbrich- Szafraniec, prof. UŚ w tej samej placówce. Benedykt również poszczycić się może wieloma sukcesami na krajowych i międzynarodowych konkursach wokalnych i kameralnych. Tegoroczne artystyczne osiągnięcia to:

I miejsce na XVII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. F. Platówny we Wrocławiu, 31.03- 2.04.2022 r.

II miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym "Srebrna Szybka per canto" w Krakowie, 16.03.2022 r.

III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Pro Bohemia w Ostravie/Czechy/9.04.2022 r.

III miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. Rudolfa Petraka w Żilinie / Słowacja/ 10.04.2022 r.

wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie im. J. Świdra w Czechowicach-Dziedzicach, 28.09.2021 r.

wyróżnienie na XVII Konkursie Muzyki Współczesnej w Płocku, 29.03.2022

Ogromny udział w odniesionych przez uczniów sukcesach ma towarzysząca im pianistka, pedagog, mgr Kamila Wojtala, która została kilkukrotnie doceniona przez konkursowe jury, uzyskując dyplomy za wyróżniający akompaniament.

W kończącym się roku szkolnym społeczność Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II st. może pochwalić się także sukcesami organistów:

Paweł Blaszczyk

I miejsce w kategorii akompaniament muzyczno – liturgiczny z elementami improwizacji w Konkursie Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych w Tarnowie Opolskim,

III miejscew kategorii III w V Transgranicznym Konkursie Organowym dla uczniów szkół muzycznych w Raciborzu (naucz. mgr Marcin Jurczyk).

Kamil Cieśluk

wyróżnienie za wykonanie utworu M. Sawy w V Transgranicznym Konkursie Organowym dla uczniów szkół muzycznych w Raciborzu

(naucz. mgr Waldemar Krawiec).

Klaudia Kamieniorz

III miejsce w kategorii II w V Transgranicznym Konkursie Organowym dla uczniów szkół muzycznych w Raciborzu oraz wyróżnienie (w grupie młodszej) w XII Krakowskim Konkursie Młodych Organistów (naucz. mgr Andrzej Malitowski).

Agata Żogała

III miejsce w kategorii II orazwyróżnienie za wykonanie utworu D. Buxtehudego w V Transgranicznym Konkursie Organowym dla uczniów szkół muzycznych w Raciborzu (naucz. dr Mariola Brzoska).
Gratulujemy!

Benedykt_Szostok_Kamila_Wojtala_Pro_Bohemia Konkurs_Wokalny_im_F__Platowny_Benedykt_Szostok_Szczepan_Szostok DSM DSM DSM