Aktualności | Sukces szachowy uczennicy ZSP4

Sukces szachowy uczennicy ZSP4

Sukces szachowy uczennicy ZSP4

Opublikowane: 17.03.2023 / Sekcja: Oświata 

Amanda Turkowska to uczennica klasy szóstej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 39 im. Obrońców Pokoju w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Gliwicach. Jako reprezentantka Towarzystwa Miłośników Szachów Roszada Gliwice, zdobyła II miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Śląska Juniorów w Szachach Szybkich - Stadion Śląski 2023 r. Srebrny medal jest dużym osiągnięciem. Jego zdobycie wymagało wielu treningów i poświęconego czasu, wiele stresu i wylanych łez. Treningi to nie tylko zajęcia w klubie szachowym, ale to również wyjazdy weekendowe na różne turnieje, które są najlepszym sposobem na poszerzanie swojej wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności szachowych.

O drodze Amandy do coraz częstszych sukcesów pisaliśmy jakiś czas temu. Nie byłyby one możliwe bez wsparcia najbliższych jej osób. Tym razem poprosiliśmy o kilka słów rodziców zawodniczki:

- Zawsze któreś z nas, rodziców, jest z córką. Wspiera w trudnych chwilach, ociera łzy, które płyną po twarzy, dopinguje dobrym słowem czy motywuje po przegranej, szukając takich słów, aby zachęcić do dalszej walki, wytłumaczyć, że jedna przegrana nie przekreśla wszystkiego, chociaż dziecko w danym momencie tak to odczuwa. Niestety, wszystkie takie wyjazdy wiążą się i z kosztami - opłata wpisowego, dojazdy, wyżywienie, ale też z poświęconym dla naszego dziecka czasem. Są chwile pełne szczęścia, jak to było tym razem, ale zdarzają się momenty trudniejsze, gorsze, wtedy gdy są niepowodzenia czy porażki. Będziemy wspierać córkę w rozwijaniu tej pasji i ogromnie się cieszymy, że znalazła w swoim życiu coś, co sprawia jej przyjemność i podnosi jej poczucie wartości.

Amanda cieszy się w szkole opinią pomocnej, cierpliwej i rozsądnej osoby, która ma swoje zdanie. Gra w szachy na pewno kształtuje jej charakter. Najwyżej notowana szachistka świata w latach 1989-2015 – Judit Polgár – powiedziała: "Gra w szachy ma wiele aspektów, które są przydatne w codziennym życiu, takie jak planowanie, koncentracja i kreatywność. Uczysz się wygrywać i radzić sobie z porażką”. Amanda z klasą przyjmuje i jedno, i drugie. Największa zaś wygrana to sama ścieżka do sukcesu, na której pokonujemy własne słabości.

/materiał: ZSP4/
zsp4 zsp4 zsp4 zsp4