Stypendyści MEiN

Dodano: 08.12.2020 / Sekcja:
Stypendia ministra właściwego ds. oświaty i wychowania

Jakub Schuwald, Karolina Staszulonek i Anna Wieczorek, Jakub Kądziołka to tegoroczni laureaci stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania za wybitne osiągnięcia edukacyjne i sportowe w roku szkolnym 2019/2020. W przypadku Jakuba Schuwalda i Jakuba Kądziołki były to osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych, a w przypadku Karoliny i Ani osiągnięcia w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym i w nauce. Troje z nich jest uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach, jeden Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Sląskiej w Gliwicach.

Jest to ogromny sukces, gdyż stypendium w całym kraju otrzymało 550 osób, w województwie śląskim 57 osób, a w Gliwicach 4 osoby. Przedstawiamy krótkie informacje o naszych stypendystach:

Jakub Schuwald jest uczniem klasy trzeciej o profilu społeczno-językowym I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach. W roku szkolnym 2019/2020 uzyskał tytuł finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady Artystycznej oraz Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej. Stypendysta MEN w roku szkolnym 2018/2019, kilkukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Gliwice. Jakub jest i był wcześniej stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i uczestnikiem programu Pierwszy Tutor. W przyszłości planuje studiować historię sztuki i filologię romańską w ramach kolegium MISH oraz docelowo prowadzić karierę naukową.

Karolina Staszulonek jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach, ze średnią ocen 5,00. Rok szkolny 2019/ 2020 zakończyła z wieloma sukcesami sportowymi, m.in.: zajęła 3 miejsce w zawodach indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorów w Szpadzie Kobiet, 2 miejsce indywidualnie w Pucharze Polski Juniorów w Szpadzie Kobiet, 3 miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Śląska Juniorów w Szpadzie Kobiet i 3 miejsce indywidualnie w Pucharze Świata Juniorów w Szpadzie Kobiet.

Anna Wieczorek jest uczennicą drugiej klasy (politechnicznej) I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach. Stypendium otrzymała za osięgnięcia sportowe w roku szkolnym 2019/2020. Ania zajęła 1 miejsce drużynowo w Pucharze Europy Kadetów w Szermierce i Szpadzie (Coupe du Danube), 5 miejsce indywidualnie w Pucharze Europy Kadetów w Szermierce i Szpadzie, 5 miejsce drużynowo w Mistrzostwach Europy Kadetów w Szermierce i Szpadzie, 3 miejsce indywidualnie w I Pucharze Polski Juniorów Młodszych w Szermierce i Szpadzie, 5 miejsce indywidualnie w III Pucharze Polski Juniorów Młodszych w Szermierce i Szpadzie, 7 miejsce indywidualnie w III Puchar Polski Juniorów w Szpadzie i 3 miejsce Indywidualnie w Mistrzostwach Śląska Juniorów w Szpadzie. Należy też podkreślić, że Ania doskonale łączy naukę ze sportem. W bardzo wymagającej klasie politechnicznej w ubiegłym roku uzyskała średnią ocen 4,94.

Jakub Kądziołka  jest uczniem trzeciej klasy o profilu politechnicznym w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jakub jest laureatem podwójnego "złotego indeksu" Politechniki Śląskiej w dziedzinie: matematyka i informatyka, finalistą olimpiady informatycznej, reprezentantem Polski na 26. Bałtyckiej Olimpiadzie Informatycznej, gdzie wywalczył indywidualnie brązowy medal. Specjalizuje się w cyberbezpieczeństwie, regularnie bierze udział w międzynarodowych konkursach. Wraz ze swoim zespołem zajął 6 miejsce w European Cyber Security Challenge. Jakub jest również laureatem licznych konkursów z dziedziny matematyki i fizyki. Do jego zainteresowań oprócz cyberbezpieczeństwa należy komputerowe sprawdzanie dowodów matematycznych, teoria typów oraz algebra abstrakcyjna. W wolnych chwilach, Jakub gra amatorsko w szachy, na pianinie oraz układa (z zamkniętymi oczami) kostkę Rubika.

- Drodzy Uczniowie, po raz kolejny jestem pełna uznania dla osiągnięć młodych gliwiczan. Mam nadzieję, że swoją przyszłość zwiążecie z Gliwicami. Z wielką satysfakcją składam na Wasze ręce, moje gratulacje z okazji otrzymania stypendium Ministra Edukacji i Nauki, za wybitne osiągnięcia edukacyjne i sportowe. Jest to osiągnięcie tym bardziej imponujące, że jesteście w elitarnym gronie! W całym województwie śląskim mamy około 190 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych, stypendium otrzymało 57 uczniów! A w Gliwicach tylko Wasza czwórka może poszczycić się tak wybitnym rezultatem – powiedziała Z-ca Prezydenta Miasta Gliwice Ewa Weber, podkreślając, że na ten sukces złożyły się talent, przebogata wiedza i codzienne treningi, ale też bez wątpienia ogromna pracowitość.

Serdeczne gratulacje!

Anna Wieczorek
Anna Wieczorek pierwsza z prawej – Puchar Europy dla polskich kadetek
Jakub Schuwald
Jakub Schuwald
Karolina Staszulonek
Karolina Staszulonek
Jakub Kądziołka
Jakub Kądziołka
Anna Wieczorek Anna Wieczorek pierwsza z prawej – Puchar Europy dla polskich kadetek
Jakub Schuwald Jakub Schuwald
Karolina Staszulonek Karolina Staszulonek
Jakub Kądziołka Jakub Kądziołka