Aktualności | Ranking najlepszych liceów i techników 2022

Ranking najlepszych liceów i techników 2022

Ranking najlepszych liceów i techników 2022

Opublikowane: 13.01.2022 / Sekcja: Oświata 

Znamy najlepsze licea ogólnokształcące i technika w Polsce i województwie. Z gliwickich szkół najwyżej I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Edwarda Dembowskiego i Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych!

Ranking perspektyw od lat wzbudza spore emocje, dla wielu młodych ludzi jest niezwykle istotną wskazówką w najbardziej kluczowym momencie ich edukacji - wyboru szkoły ponadpodstawowej. Głównymi adresatami Rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking „Perspektyw” stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Informacje mogą czerpać z pięciu rankingów, w tym dwóch głównych Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2022, Rankingu Techników 2022 oraz trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących 2022, Rankingu Maturalnego Techników 2022 oraz Rankingu Szkół Olimpijskich 2022.

- Kiedy nauka w podstawówce dobiega końca, zbliża się czas, gdy trzeba podjąć swoją pierwszą tak ważną decyzję - w jakiej szkole kontynuować naukę? Ta decyzja zaważy na dalszym życiu młodego człowieka. Warto więc naprawdę dobrze się zastanowić, nie działać pochopnie, ale spokojnie wszystko rozważyć. Łatwo na pewno nie będzie, bo przecież w wieku zaledwie 15 lat mało kto dokładnie wie, co chce robić w dorosłym życiu. Czym się więc kierować przy wyborze szkoły? W starszych klasach szkoły podstawowej młodzi ludzie zwykle już wiedzą, jakie mają zainteresowania i predyspozycje, czy lubią przedmioty humanistyczne czy przyrodnicze, a może wolą uczyć się matematyki, fizyki i chemii. To właśnie ta wiedza może ułatwić wybór szkoły ponadpodstawowej, a w dalszej perspektywie – kierunku studiów i przyszłego zawodu. Rodzicom, którzy czytają ranking Perspektyw, życzyłabym, by oprócz wyników tego zestawienia, przede wszystkim kierowali się indywidualnymi uzdolnieniami swoich dzieci – to one powinny być na pierwszym miejscu przy wyborze szkoły dla dziecka, bo tylko takie podejście gwarantuje powodzenie szkolne ucznia. - podkreśla Ewa Weber, Zastępca Prezydenta Miasta Gliwice.

W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane z 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

W Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2022, na 5 miejscu na Śląsku i 71 w Polsce znalazło się I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach z tytułem Złota Szkoła. Dodatkowo I LO uplasowało się na 28 miejscu w Polsce w Rankingu Szkół Olimpijskich 2022.
Na miejscu 9 wśród śląskich liceów, i 95 w rankingu ogólnopolskim znalazło się Liceum Ogólnokształcące FILOMATA w Gliwicach również z tytułem Złota Szkoła.
V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga w Gliwicach zajęło 22 na Śląsku, 202 w Polsce - to tegoroczna Srebrna Szkoła.

w Rankingu Techników 2022 na 3. miejscu na Śląsku i 23. w Polsce jest Technikum nr 1 w Zespole Szkół Techniczno Informatycznych w Gliwicach z tytułem Złotej Szkoły!
Na 52 miejscu na Śląsku, i 337 w Polsce znalazło się Technikum nr 2 w Górnośląskim Centrum Edukacyjne w Gliwicach z tytułem Brązowa Szkoła.

Gratulujemy wyników i osiągnięć.