Projektanci Edukacji

Dodano: 08.02.2021 / Sekcja:
projektanci Edukacji foto: Archiwum Filomata

Już po raz drugi młodzież z gliwickiego Liceum Ogólnokształcącego FILOMATA, otrzymała grant Wydawnictwa Nowa Era w Ogólnopolskim Konkursie pt. PROJEKTANCI EDUKACJI. Niejako przy okazji, szkoła otrzymała również tytuł "Dobrze Zaprojektowanej Szkoły". To tylko potwierdza tezę, że projekty skutkujące zdobywaniem grantów, to już niemal filomacka tradycja: trzy lata temu, ówcześni gimnazjaliści zdobyli już grant za projekt pt. SMOG(K)! W TRAMWAJU – mówiącym o próbie „powrotu” i reaktywacji tramwajów w naszym mieście.  Wówczas trzej młodzi kreatorzy, stworzyli – na podstawie badań bezpośrednich, ankiet i wywiadów oraz z uwzględnieniem oczekiwań mieszkańców Gliwic - makietę nowych tras, łączących poszczególne dzielnice. Celem nadrzędnym projektu była próba walki ze smogiem - tytułowym Smokiem.

W tegorocznej, jedenastej edycji konkursu, Uczniowie FILOMATY zgłosili dwa projekty: jeden dotyczył ochrony przyrody i dokarmiania ptaków zimą, drugi to gra edukacyjna. I właśnie drugi projekt pt. RUDA WIEDZY – ŚLĄSKIE GRAFFITI, zdobył uznanie kapituły konkursu i znalazł się w gronie dwudziestu najciekawszych prac, nagrodzonych grantem w wysokości 1000 złotych.
Dla Młodych Projektantów, pracujących pod okiem Dariusza Karolczyka, to naprawdę ważne wyróznienie; w tego typu zadaniu brali bowiem udział po raz pierwszy. Emocji i łez szczęścia, kiedy się dowiedzieli się, że to ich praca (spośród kilkuset innych) została doceniona i nagrodzona grantem, nie było końca.

W tym roku nieco zmieniono formułę konkursu i obecnie składa się on z dwóch etapów: pierwszy, polegał na przedstawieniu założeń, celu i przeznaczenia projektu; drugi – który trwa do połowy kwietnia – polega na wykonaniu planu działania, praktycznej jego realizacji i wdrożeniu gry w życie. Każda drużyna przygotowuje dokumentację z realizacji swojego zadania. Zostanie ona w maju oceniona przez kapitułę konkursową, która wybierze pięć Złotych Projektów.
Obecnie drużyna FILOMATY w składzie Aleksandra Byczkowska, Marta Gałązkiewicz, Emilia Kmonk, Maciej Paszka, Ewa Pęcikiewicz, Zuzanna Żmuda, jest na etapie realizacji swojego projektu. Pomimo pandemii – na razie online – Młodzi Projektanci Edukacji pracują, realizując krok po kroku założenia swojego przedsięwzięcia.
Projekt FILOMATY - to gra edukacyjna dotycząca Śląska, jego geografii i burzliwej historii. Jej założenia są tak pomyślane, aby stanowiła nie tylko dobrą, edukacyjną zabawę, ale także była elementem wiedzy o Gliwicach i całym regionie Górnego Śląska, do wykorzystania na lekcjach geografii, historii czy WOSu. Swoistą wartością dodaną tej gry jest możliwość jej stałej rozbudowy. Każdy, będzie mógł nie tylko zagrać (elementem projektu jest stworzenie strony w Internecie, co ułatwi jej rozpowszechnienie), ale i „dorzucać” swoje pytania, lub sugestie dla jej Autorów. W ten sposób grę będzie można stale wzbogacać, rozbudowywać oraz uzupełniać o nowe pytania i zagadnienia.

Trzymamy kciuki za dalsze powodzenie w realizacji projektu.

projektanci edukacji
projektanci edukacji
projektanci edukacji
projektanci edukacji