Postawili na wiedzę

Dodano: 25.11.2020 / Sekcja:
Laureaci SPM2020
Nie ma większej potęgi niż wiedza.
- Platon

Stypendium naukowe to ogromne wyróżnienie, ale jednocześnie dowód ciężkiej pracy i talentu nagrodzonych. Przytaczając  definicję uczniowie uzdolnieni - to tacy, którzy przejawiają możliwości zaawansowanych dokonań w dziedzinie umysłowej, twórczej, artystycznej, w zakresie zdolności przywódczych oraz w poszczególnych przedmiotach nauczania. Najwyższy stopień rozwoju tych uzdolnień, określa się mianem talentu. Uczniowie zdolni są dla szkoły wielką szansą i potencjałem, który – odpowiednio rozpoznany i wykorzystany – może w znaczący sposób przyczynić się do jej rozwoju.
Brzmi naprawdę poważnie, ale Ci którzy na co dzień uczą się i pracują z laureatami Stypendium Prezydenta Miasta Gliwice wiedzą, że to fantastyczni młodzi ludzie z pasją, bogatą wyobraźnią i ciekawymi pomysłami.

Chcemy przybliżyć dzisiaj sylwetki 12, spośród 52 laureatów Stypendium Prezydenta Miasta Gliwice, za osiągnięcia w dziedzinie nauki. O każdej i każdym z nich można powiedzieć, że jest niezwykle uzdolniona/y, ciężko pracuje i ma ponadprzeciętne osiągnięcia, ale na tym ich podobieństwa się kończą.

Amelia Bac Cardenas, jest uczennicą klasy piątej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach. Amelia jest laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Hiszpańskiego. Interesuje się sportem, tańcem, śpiewem i plastyką. Jej pasją są języki obce. Poza szkołą uczy się w Studium Piosenki i Musicalu, gra w siatkówkę, żegluje i jeździ na nartach. Jest również laureatką konkursów piosenki. Zajęła II-gie miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez Europejskie Centrum Bajki. Zdobyła I-sze miejsce w Mistrzostwach Gliwic Szkół w narciarstwie alpejskim. Jest również laureatką Zwiastuna 2019.

Letizia Goretzki jest absolwentką Szkoły Podstawowej w Żernicy, a aktualnie uczęszcza do IV Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach. Pasjonuje ją muzyka, dlatego jest również uczennicą II klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gliwicach - gra na gitarze, lubi też grę na keyboardzie. Bardzo dużo czyta, korzystając przy tym z książek zapisanych w postaci e-booków, których ma całkiem sporą bibliotekę. Lubi zwierzęta - jej Snoopi, to mały york. Letizia jest laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego dla uczniów szkół podstawowych woj. śląskiego w roku szkolnym 2019/20 organizowanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty. W przyszłości Letizia chciałaby studiować psychologię.

Agata Mientus jest uczennicą klasy maturalnej Technikum Nr 5 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach, w profilu technik żywienia i usług gastronomicznych. Interesują ją wszelkie zagadnienia związane z żywnością i żywieniem, wciąż uzupełnia swoją wiedzę, sięgając po odpowiednią literaturę i praktykując techniki kulinarne we własnej kuchni. Jej szczególnym zamiłowaniem jest cukiernictwo, uwielbia piec i przygotowywać desery oraz częstować nimi najbliższych. W wolnych chwilach uczy się szyć, hoduje rośliny i tworzy kosmetyki. Ogromną wagę przykłada do zdrowego stylu życia. Po ukończeniu szkoły średniej zamierza studiować technologię żywności i żywienia człowieka. Jej największe osiągnięcia to uzyskanie tytułu finalisty w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności oraz zdobycie Stypendium Prezydenta Miasta.

Anna Muszyńska jest absolwentką Szkoły Podstawowej Nr 10 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym Nr 7 w Gliwicach, obecnie uczęszcza do klasy pierwszej IV Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach. W przyszłości chciałaby studiować weterynarię, jeszcze nie wie czy będzie chciała leczyć małe, czy duże zwierzęta. Ma wiele serca dla tych mniejszych - ma psa Akorda, ale uwielbia też te większe - jeździ konno. Dużo czyta - ostatnio zainteresował ją klasyczny kryminał i Agatha Christie. Próbuje swoich sił w fotografii, gra na skrzypcach, gitarze i ukulele. Lubi gry planszowe. Przez nauczycieli określana jest jako osoba niezwykle zaangażowana, aktywna i utalentowana. Ania jest laureatką  Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych woj. śląskiego w roku szkolnym 2019/20 organizowanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty.

Maya Ogbonnia - uczennica ósmej klasy Szkoły Podstawowej z Oddziałami dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach. Maya jest laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego w roku szkolnym 2019/2020. W tym roku ponownie chce w nim wziąć udział, aby sprawdzić swoją wiedzę. Lubi literaturę, matematykę i języki obce. Obecnie uczy się języka hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego i angielskiego. Interesuje się wieloma dziedzinami sztuki m.in. tańcem, filmem i muzyką. Maya kocha zwierzęta i przyrodę, znajduje w nich niewyczerpane źródło inspiracji.

Emil Pająk - uczeń klasy 8a Szkoły Podstawowej nr 4 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Gliwicach. Mocną stroną Emila są przedmioty ścisłe, takie jak matematyka, fizyka, chemia oraz geografia. Chętnie gra w szachy. Bardzo lubi podróże, wędrówki po górach. Emil zdobył Koronę Gór Polski! Ze sportów wodnych, laureata fascynuje żeglarstwo i windsurfing. Emil jest finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii, laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej z Matematyki – OLIMPUS. Zajął II-gie miejsce w kategorii zdjęcie z podróży i III miejsce w kategorii slajdy podróżnicze przedstawione metodą Pecha Kucha 20x20, w VI powiatowym Międzyszkolnym Festiwalu Podróżniczym CARPE DIEM oraz wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR.

Jan Pisarek - absolwent Szkoły Podstawowej Nr 10 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 7 w Gliwicach, aktualnie uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Dembowskiego w Gliwicach.  Jedną z jego pasji jest matematyka. Rozwiązywanie nawet najtrudniejszych zadań stawia sobie za wyzwanie, i konsekwentnie je realizuje. Bardzo sympatyczny i lubiany, zarówno przez rówieśników, jak i nauczycieli, którzy cenią go za wysoką kulturę osobistą, wiedzę, poczucie humoru, otwartość i niezwykłą empatię.

Maja Rudnicka - obecnie uczennica klasy 8b Szkoły Podstawowej Nr 10 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym Nr 7 w Gliwicach. Dała się poznać jako osoba wrażliwa, wszechstronna, sumienna, utalentowana, a przy tym niezwykle skromna. Wszystkie jej prace literackie odznaczają się bogactwem języka i ciekawą formą. Jest bardzo aktywna i dużo czyta. Maja chętnie bierze udział w konkursach międzyszkolnych, zajmując w nich czołowe lokaty. Uwieńczeniem jej sukcesów jest zdobycie w roku szkolnym 2019/2020 dwóch tytułów laureata - w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego oraz Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Angielskiego. Kocha sport, szczególnie narciarstwo.

Dominik Styła - lat 14. Jest uczniem klasy ósmej w Szkole Podstawowej nr 39 w Gliwicach w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Gliwicach. Interesuje się naukami ścisłymi, a w szczególności matematyką i informatyką. W przyszłości chciałby zostać programistą lub grafikiem komputerowym. Swoją przygodę z programowaniem rozpoczął w wieku lat 8, gdy poznał Scratch. Później nauczył się języka programowania Python, a obecnie używa C#. W wolnym czasie lubi grać w gry i oglądać filmy.

Magdalena Wacławczyk jest absolwentką Szkoły Podstawowej nr 10 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 w Gliwicach, obecnie uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach. Magda ma ponadprzeciętne umiejętności z zakresu języka angielskiego. Jest nie tylko uzdolniona językowo, ale i niesamowicie zmotywowana do samodzielnego oraz twórczego rozwoju zainteresowań lingwistycznych. Ma na swoim koncie wiele sukcesów w  szkolnych i pozaszkolnych konkursach językowych. Sympatyczna, koleżeńska i bardzo lubiana przez rówieśników i nauczycieli.

Szymon Wróbel - absolwent I Społecznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Gliwicach. Obecnie uczeń I klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Dembowskiego w Gliwicach. Jego pasją jest matematyka. Uwielbia sport, muzykę i strategiczne gry planszowe. Szymon jest finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki w roku szkolnym 2019/2020. Ma na swoim koncie również wiele innych sukcesów, jak na przykład zdobycie III-go miejsca w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym Naukowa Liga Szkół Podstawowych 2019/2020 oraz wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Szymon jest również finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki w roku szkolnym 2017/2018, laureatem Programu Stypendialnego „Mistrzowie Matematyki”, finansowanego przez Fundację mBank. Zajął I-sze miejsce w Powiatowym Konkursie Wiedzy i Umiejętności - Tydzień Mądrali „I Ty możesz zostać Pitagorasem" w roku szkolnym 2016/2017 oraz 2017/2018, a także I miejsce w województwie i I miejsce w kraju w konkursie Alfik Matematyczny w roku szkolnym 2014/2015.

Paweł Żuchowicz uczęszcza do I Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach. Jego pasją jest matematyka oraz astrofizyka. Brał udział w wielu konkursach matematycznych, a jego największym osiągnięciem było zdobycie tytułu Laureata w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Matematyki oraz zdobycie 3 miejsca w województwie w konkursie matematycznym Alfik. Paweł lubi również sport - piłkę nożną, jazdę na rowerze. Uprawia kalistenikę. Dla niewtajemniczonych podpowiedź – kalistenika to aktywność fizyczna, polegająca na treningu siłowym opartym na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała. Ta forma rozwoju fizycznego była szeroko stosowana przez starożytnych Greków i Rzymian, a jednym z pierwszych świadectw dotyczących kalisteniki jest relacja Herodota, który podaje, że była ona stosowana przez Spartan podczas treningu przed nadchodzącą bitwą pod Termopilami. Obecnie bardziej znana pod nazwą Street Workout.

Gratulacje i wyrazy uznania!

- Serdecznie gratuluję gliwickim uczniom wyników ale chcę również podziękować. Zdobyte przez Was w ostatnim czasie tytuły, to efekt ciężkiej, systematycznej pracy, wielu wyrzeczeń i poważnego podejścia do nauki. To, co robicie, jest nieocenione. Bo z każdym kolejnym konkursem czy olimpiadą nie tylko udowadniacie, że jesteście najlepsi, ale jesteście najlepszą promocją naszego miasta. To dzięki Wam i Waszym sukcesom słowo Gliwice, wymieniane jest w wielu zakątkach Polski – podkreśla Z-ca Prezydenta Miasta Gliwice Ewa Weber - Gratulacje należą się również nauczycielom i rodzicom. Wszyscy bowiem wiemy, jak ważna jest praca z uczniem zdolnym. Dziękujemy za odkrycie tych talentów!

W teorii przyznawanie stypendiów ma na celu nie tylko wyróżnienie i uhonorowanie wybitnych uczniów, ale również ma ono stanowić motywację do dalszej nauki! Ale to tylko teoria, bo czytając o tej niezwykłej młodzieży można powiedzieć jedno – motywacji i zapału z pewnością im nie brakuje!

Amelia Bac Cardenas
Amelia Bac Cardenas
Letizia Goretzki
Letizia Goretzki
Anna Muszyńska
Anna Muszyńska
Maya Ogbonnia
Maya Ogbonnia
Emil Pająk
Emil Pająk
Maja Rudnicka
Maja Rudnicka
Dominik Styła
Dominik Styła
Magdalena Wacławczyk
Magdalena Wacławczyk
Szymon Wróbel
Szymon Wróbel
Paweł Żuchowicz
Paweł Żuchowicz
Agata Mientus
Agata Mientus
Amelia Bac Cardenas Amelia Bac Cardenas
Letizia Goretzki Letizia Goretzki
Anna Muszyńska Anna Muszyńska
Maya Ogbonnia Maya Ogbonnia
Emil Pająk Emil Pająk
Maja Rudnicka Maja Rudnicka
Dominik Styła Dominik Styła
Magdalena Wacławczyk Magdalena Wacławczyk
Szymon Wróbel Szymon Wróbel
Paweł Żuchowicz Paweł Żuchowicz
Agata Mientus Agata Mientus