Aktualności | Po pierwszym dzwonku! - uczniowie wracają do szkół

Po pierwszym dzwonku! - uczniowie wracają do szkół

Fot. D.Nita-Garbiec/UM Gliwice

Po pierwszym dzwonku! - uczniowie wracają do szkół

Opublikowane: 02.09.2022 / Sekcja: Oświata 
Więcej na ten temat

Rozpoczął się kolejny rok szkolny. Oficjalna miejska inauguracja odbyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12 przy ul. Lipowej 29. Wybór placówki nie był przypadkowy – w ubiegłym roku obiekt został zmodernizowany i rozbudowany o czterooddziałowe przedszkole. Elewację ozdobił piękny mural z miejscami ważnymi dla dzielnicy Zatorze. W oficjalnym rozpoczęciu roku szkolnego 2022/23 wziął udział m.in. prezydent Gliwic Adam Neumann, który podczas uroczystości wręczył nominacje 13 dyrektorom rozpoczynającym 1 września 2022 r. nową kadencję.

W tym roku w szkolnych ławach gliwickich szkół publicznych zasiada blisko 21 tys. uczniów: około 1600 poszło do szkoły po raz pierwszy, a ok. 2 700 rozpoczęło naukę w klasach pierwszych w publicznych szkołach ponadpodstawowych. W przedszkolach publicznych naukę kontynuuje około 4 380 dzieci, po raz pierwszy progi placówek przekroczyło ponad 1 280 maluchów. Z kolei w oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych naukę kontynuuje 720 przedszkolaków, a nowo przyjętych jest ponad 270 dzieci. W roku szkolnym 2022/2023 w szkołach i przedszkolach gościmy również dzieci i młodzież z Ukrainy. Dzięki około 2 mln zł dotacji pozyskanej przez miasto, ukraińscy uczniowie będą m.in. uczyć się języka polskiego. Dla chętnych uczniów nieznających języka polskiego utworzono też oddziały przygotowawcze.

Witamy kolejny rok szkolny. Życzę wszystkim, aby ten rok był lepszy od poprzednich i przyniósł jak najwięcej satysfakcji i radości z nauki w szkole, po trudnym czasie pandemii. Jesteśmy świadkami trudnych sytuacji – pandemia, wojna w Ukrainie, zbliżający się kryzys finansowo-energetyczny. Jednak to, jak będzie wyglądał ten rok, w dużej mierze zależy również od nas wszystkich. Mimo permanentnego niedofinansowania gliwickiej oświaty przez rząd, wciąż - staraniem miasta - stać nas na wiele. Sukcesywnie modernizujemy szkoły, dbamy o to, by przy każdej z nich była sala gimnastyczna, a przy zespołach szkół boiska wielofunkcyjne i przedszkola dostosowując infrastrukturę oświatową do realnych potrzeb. Wiemy, że warto inwestować w gliwicką oświatę – dzięki pracy uczniów, rodziców, pedagogów, nauczycieli i dyrektorów wyniki nauczania w gliwickich szkołach niezmiennie są bardzo dobre, a w rankingach Gliwice zajmują od lat wysokie pozycje – mówił podczas wydarzenia prezydent Gliwic Adam Neumann. 

Po uroczystej inauguracji była okazja, by zwiedzić nowe przedszkole (inwestycja kosztowała 6,3 mln zł). W  ubiegłym roku przy ZSP nr 12 utworzono cztery oddziały dla 100 dzieci, do każdego z nich uczęszcza troje dzieci z Ukrainy. Ponadto w  SP nr 15, która współtworzy ZSP nr 12, uczy się 200 uczniów z Ukrainy i dzieci romskie.

Dodatkowo w tym roku zmodernizowano hol szkoły i odnowiono salę gimnastyczną oraz zaplecze socjalne, a elewację budynku ozdobił barwny mural projektu Wojtka Kotylaka, (gliwickiego artysty i organizatora spotkań artystów Nieprzetarty Szlak, który prowadzi też Warsztaty Terapii Zajęciowej TĘCZA Gliwice), na którym widnieją ważne elementy krajobrazu dzielnicy, w której mieści się szkoła - Zatorza, m.in. wieża ciśnień, Radiostacja i Stadion Miejski im. Piotra Wieczorka. Obecnie ZSP nr 12 to nowoczesna placówka edukacyjna z przyciągającą wzrok elewacją, atrakcyjnymi boiskami sportowymi i placami zabaw, ścieżką sensoryczną, rosarium i ziołowym ogrodem. W 2023 r. placówka, dzięki udziałowi w projekcie „Dostępna szkoła” zostanie w pełni przystosowana do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami, w tym niepełnosprawnych ruchowo.

Podczas uroczystości prezydent Gliwic Adam Neumann wręczył także nominacje 13 dyrektorom szkół i placówek oświatowych, powołanym na stanowisko od 1 września 2022 r. 
Na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2022/2023 oprócz prezydenta Gliwic, obecni byli także: przewodniczący Rady Miasta Marek Pszonak i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krystyna Sowa, senator Zygmunt Frankiewicz, przedstawiciele służb mundurowych, kuratorium i gliwickich szkół. Wszystkich gości powitała dyrektor ZSP 12 Aleksandra Szyszka.

Inwestycje ważne i potrzebne
Gliwicki samorząd od lat systematycznie inwestuje w infrastrukturę oświatową i poziom kształcenia gliwickich dzieci i młodzieży, mając na uwadze także indywidualne potrzeby inwestycyjne konkretnych dzielnic. Dlatego ważne są zarówno duże inwestycje, jak budowa przyszkolnych przedszkoli czy boisk, ale też mniejsze, jednak równie potrzebne. 

W ostatnim czasie przy Zespole Szkół Łączności w Szobiszowicach powstało nowe boisko do piłki plażowej, przebudowano dziedziniec w ZSO 12 w Brzezince, trwa modernizacja boisk szkolnych przy SP 2 w Wilczym Gardle oraz sal gimnastycznych w GCE na Zatorzu, ZSO 4 w Szobiszowicach i ZSO 8 na Koperniku. 
W Żernikach rozpoczęto budowę przedszkola przy SP13, a w najbliższych miesiącach zostanie oddany do użytku kolejny obiekt przedszkolny dla 150 dzieci (w ZSP nr 8 przy ul. Okrzei ). W planach jest też budowa przedszkola przy ZSP 13 w Starych Gliwicach oraz rozbudowa SP 3 w Ostropie i ZSP 7 w Wójtowej Wsi.

Poprawa bazy edukacyjnej ma w Gliwicach szczególne znaczenie, ponieważ stanowi inwestycję w gliwicką młodzież i dzieci. Komfortowe warunki kształcenia przekładają się bowiem na bardzo dobre wyniki zdawalności egzaminów przez gliwickich uczniów – Gliwice od lat plasują się na czołowych miejscach w rankingach oświatowych. (mf)

Zapraszamy do Galerii Zdjęć.