Aktualności | "Od zmysłu do umysłu" w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7

"Od zmysłu do umysłu" w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7

"Od zmysłu do umysłu" w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7

Opublikowane: 16.02.2023 / Sekcja: Oświata 

„Od zmysłu do umysłu” to projekt edukacyjny mający na celu naukę polskiego alfabetu w sposób wielozmysłowy. Jak twierdziła dr Maria Montessori "czego nie ma w zmysłach, tego nie ma później w umyśle". Hasło stało się jednym z założeń jej pedagogiki. Biorąc to zdanie na warsztat, w głowach nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych Nr 7 w Gliwicach, pojawił się zamysł by połączyć naukę liter z konkretnymi sytuacjami, tak by w umysłach uczniów pojawiło się połączenie pomiędzy sytuacją, smakiem, zapachem, dotykiem - a literą. Liczą na to, że w ten sposób uczniom uda się je zapamiętać, a dzięki dodatkowym ćwiczeniom opanować trudną umiejętność czytania. Uczestnikami projektu są uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych Nr 7 z niepełnoprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym uczęszczający w roku szkolnym 2022/2023 do klasy trzeciej.

W ramach zajęć uczniowie poznają spółgłoski polskiego alfabetu w oparciu o wszystkie zmysły. Proponowane są im różnorodne aktywności dla każdej litery - doświadczenia, zabawy kulinarne, zabawy plastyczne np. M - przygotowywanie makaronu, P – deser piernikowy, W – doświadczenia z wodą, C – niewidzialny atrament itp. Na podstawie prowadzonych zajęć powstaną albumy prezentujące sensoryczny alfabet.

Projekt „Od zmysłu do umysłu” otrzymał nagrodę Grand Prix w pierwszym etapie XIII edycji konkursu Nowej Ery „Projektanci edukacji”.

Więcej na temat projektu można przeczytać https://projektanciedukacji.pl/projekt?id=20233