Niezwykli młodzi muzycy

Dodano: 23.11.2020 / Sekcja:
foto: D. Nita-Garbiec

"Jeżeli istnieje klucz do sukcesu to jest nim wytrwałość." 

Laureaci Stypendium Prezydenta Miasta Gliwice za osiągnięcia artystyczne, to nie tylko sumienni i zaangażowani uczniowie. To przede wszystkim wybitnie uzdolnieni i pełni pasji młodzi muzycy. I choć są oni dopiero na początku ścieżki, która - miejmy nadzieję - pozwoli zrealizować marzenia o karierze muzyka, to nie sposób w zaledwie kilku zdaniach, przedstawić wszystkie ich osiągnięcia.

Cała siódemka tegorocznych stypendystów, to uczniowie szkoły muzycznej, którzy nie tylko mają wielki talent, ale – mimo młodego wieku – mogą pochwalić się osiągnięciami. Młodzi muzycy są bowiem laureatami wielu prestiżowych konkursów.
To co do tej pory udało się Im osiagnąć, jest już naprawdę imponujące. Choć absolutnie niezbędny w przypadku muzyków jest talent, to z pewnością nie znaleźliby się Oni w gronie Laureatów Stypendium Prezydenta Miasta Gliwice, gdyby nie systematyczna i ciężka praca oraz wsparcie najbliższych. Kariera młodego muzyka, to świetny przykład pracy zespołowej - współpracy nauczyciela, rodziców i samego zainteresowanego. - podkreśla dyrektor PSM w Gliwicach, Bogusław Pietrzak i dodaje - Pracując od wielu lat jako nauczyciel twierdzę, że to właśnie dom rodzinny i zaangażowanie opiekunów i rodziców sprawia, że młodym muzykom nie brakuje motywacji do ciężkiej pracy. To właśnie wsparcie najblizszych, odgrywa ogromną rolę w późniejszych sukcesach młodych ludzi.

Stypednia za osiągnięcia artystyczne otrzymało 7 spośród 52 laureatów tegorocznego stypendium Prezydenta Miasta Gliwice. Wszyscy są uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach. Aby przybliżyć ich sylwetki, poprosiliśmy nauczycieli i opiekunów, by przestawili każdego ze stypendystów.

Antoni Dzwonowski urodził się w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Jest uczniem klasy fortepianu mgr Joanny Łagodzic w PSM I st. w Gliwicach. Program, który opracowuje znacznie wykracza trudnością poza klasę czwartą. Dzięki systematycznej pracy i pasji związanej z muzyką, często uczestniczy w popisach i koncertach okolicznościowych. W klasie III (w 2019 r.) uzyskał II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Sosnowcu, a w czerwcu otrzymał statuetkę "Zwiastuny 2019" od Prezydenta Miasta Gliwice, za osiągnięcia w dziedzinie artystycznej. W 2020 roku zdobył wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Libiążu, potwierdzające jego pracowitość i zamiłowanie do muzyki.

Agata Folwaczny, uczennica klasy czwartej PSM I st. w Gliwicach. W grudniu 2019 r. zdobyła wyróżnienie na V Ogólnopolskim Konkursie Fletowym w Gdowie. Agata jest utalentowaną dziewczynką, która odnosi bardzo dobre wyniki w nauce. Bierze udział w różnych konkursach szkolnych - muzycznych, wokalnych oraz plastycznych. Jej drugą pasją po grze na flecie, jest śpiew. Należy do zespołu wokalnego "Etiuda", Studia artystycznego "Maciej" w Zabrzu, z którym również odnosi sceniczne sukcesy. W wolnym czasie jeździ konno, lubi taniec, wycieczki rowerowe.    

Radosław Garbiec jest Gliwiczaninem. Urodzony w Zabrzu 6 czerwca 2004 roku. Choć w rodzinie nie było tradycji muzycznych, to z inicjatywy Pani z przedszkola - która stwierdziła, że posiada on poczucie rytmu - przystąpił do egzaminu do szkoły muzycznej. I tak w wieku 5 lat rozpoczął swoją edukacje muzyczną w klasie wiolonczeli, w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego  w Gliwicach. Obecnie jego nauczycielem jest pan Marcin Kusz. Radosław jest uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach w klasie politechnicznej. Jego zainteresowania muzyczne to nie tylko wiolonczela, ale również śpiew. W wolnym czasie lubi grać w gry planszowe. Ponadto jest harcerzem starszym w 316 Gliwickiej Drużynie Harcerzy. Pasjonuje go język rosyjski, a także tamtejsza kultura - z tego powodu chce w przyszłości odbyć podróż koleją transsyberyjską. W minionym roku szkolnym wziął udział w dwóch ogólnopolskich konkursach wiolonczelowych, we Wrocławiu i Warszawie. Otrzymał na nich wyróżnienia. Aktualnie zakwalifikował się do Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego w Poznaniu, do którego dalsze przesłuchania mają się odbyć w grudniu 2020.

Jakub Gorka, 9 grudnia br. ukończy 17 rok życia, jest uczniem piątej klasy wydziału instrumentalnego PSM I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, w klasie mgr Joanny Wójcik. W ostatnich czterech latach został laureatem: XIV Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, Interdyscyplinarnego Konkursu Fundacji „Młodzi Muzycy” w Gliwicach, IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Trzcianie, Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Wiłkomirskich w Akademii Muzycznej w Łodzi, Międzynarodowego konkursu Chopinowskiego „Gloria Artis” w Wiedniu, Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Adama Harasiewicza w Rzeszowie oraz I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego online w Cieszynie. Ten utalentowany młody człowiek, łączy w sobie:  umysł ścisły, niezwykłą wrażliwość i  waleczność w dążeniu do celu. Do jego zainteresowań poza muzyką należy również: literatura, jazda na rowerze (dojeżdża rowerem 8 kilometrów do szkoły) oraz judo, które trenuje od kilku lat.

Grzegorz Jurkiewicz jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach. Gry na skrzypcach uczy się odkąd skończył 7 lat, a z upływem czasu do swojego instrumentarium dołączył fortepian, gitarę, oraz kilka mniej popularnych instrumentów. Wiedzę zdobytą w szkole wykorzystuje nie tylko na konkursach o tematyce muzycznej, ale również we własnej pracy twórczej. Łącząc tę pasję z zamiłowaniem do informatyki, współpracuje ze studiem Rejected Games z Katowic, jako twórca muzyki w ich najnowszej produkcji „mr Prepper”.

Justyna Liber jest uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach oraz V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga w Gliwicach. Gry na skrzypcach uczy się w klasie pana Adama Zająca, a jej akompaniatorką jest pani Aleksandra Kielar-Machura. Wielokrotnie miała zaszczyt koncertować solo z Gliwicką Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną miasta Jaworzno "Archetti", a także z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej. Brała udział w wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach skrzypcowych i instrumentalnych, na których zdobywała I, II i III nagrody. W zeszłym roku wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu, na którym zdobyła III nagrodę. Miała także okazję uczestniczyć w próbach i koncertach  Orkiestry Jubileuszowej Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach. Uwielbia muzykę, a gra na skrzypcach jest jej wielką pasją.

Magdalena Sienkiel - lat 9, obecnie uczennica klasy trzeciej PSM w Gliwicach, w klasie fortepianu u Pani Katarzyny Kowalczyk. Swoje zdolności muzyczne rozwija także pod okiem Pani Magdaleny Ziółkowskiej. Od najmłodszych lat jest czynnie związana z  muzyką, śpiewem i sztuką.  Należy również do zespołów wokalnych: ETIUDA i GrażkoNutki, z którymi występowała na niejednej scenie, gdyż uwielbia występy na żywo. Jest Laureatką licznych konkursów muzycznych, między innymi: II-go Konkursu Pianistycznego w Libiążu , V-go Konkursu Młodych Talentów w Książenicach,  Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej im. N. Kroczka, Konkursu Digi Talenty i innych. Ponadto kocha sport, zwierzaki, pięknie maluje, a oprócz muzyki poważnej, uwielbia także muzykę rockową!

Serdeczne gratulacje!

Antoni Dzwonowski
Antoni Dzwonowski
Agata Folwaczny
Agata Folwaczny
Radosław Garbiec
Radosław Garbiec
Jakub Gorka
Jakub Gorka
Grzegorz Jurkiewicz
Grzegorz Jurkiewicz
Justyna Liber
Justyna Liber
Magdalena Sienkiel
Magdalena Sienkiel
Antoni Dzwonowski Antoni Dzwonowski
Agata Folwaczny Agata Folwaczny
Radosław Garbiec Radosław Garbiec
Jakub Gorka Jakub Gorka
Grzegorz Jurkiewicz Grzegorz Jurkiewicz
Justyna Liber Justyna Liber
Magdalena Sienkiel Magdalena Sienkiel