Aktualności | Niezapomniana podróż po Europie uczniów gliwickiej Dziewiątki - Erasmus+

Niezapomniana podróż po Europie uczniów gliwickiej Dziewiątki - Erasmus+

Erasmus+ Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana III Sobieskiego

Niezapomniana podróż po Europie uczniów gliwickiej Dziewiątki - Erasmus+

Opublikowane: 23.06.2021 / Sekcja: Oświata 

Europejski projekt „Erasmus+”, zrealizowany w Szkole Podstawowej nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach, rozpoczął się we wrześniu 2018 r. Jego zakończenie zaplanowano na 31 sierpnia 2020 r., jednak - ze względu na pandemię Covid19 - przedłużono go o kolejny rok. W projekcie - na zasadach współpracy partnerskiej - udział wzięły: Szkoła Podstawowa nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach, Osnovna skola Medvode ze Słoweni, Primary school „Hristo Botev” Brenitsa z Bułgarii, Istituto Comprensivo Fossacesia z Włoch i Teb Atesehir Ortaokulu Istambuł z Turcji. Koordynatorami projektu były: Anna Kocyan, Bogusława Pasella, Bettina Kusz, Katarzyna Kiklińska, Małgorzata Mrzyk oraz Magda Ratecka.

Tematyka projektu oraz jego tytuł CONNECT (łączyć się, dobrze się rozumieć), opiera się na dwóch głównych kierunkach. Pierwszy ma za zadanie zgromadzenie szerokiego grona przedstawicieli różnych środowisk kulturowych - polskiego, włoskiego, bułgarskiego, słoweńskiego i tureckiego, a także mniejszości istniejących w tych szkołach. Realizując projekt uczniowie przekonują się, że różnorodność kulturowa wzbogaca, że ​​mogą żyć razem w harmonii. Autorzy projektu chcą, aby młodzi ludzie przekonali się, że są wyjątkowi i podobni zarazem. Drugi kierunek polega na zwiększeniu szacunku uczniów do zawodu nauczyciela. Nauczyciele mają obecnie problemy z radzeniem sobie z dyscypliną uczniów podczas zajęć. Relacje między uczniami lub między uczniami i nauczycielami, znacznie się zmieniły w wyniku zmian społecznych w minionych dziesięcioleciach. Poprzez ten projekt autorzy chcieli przywrócić atmosferę otwartości, szacunku, tolerancji i uznania. Jak to zrobili? Uczniowie stali się nauczycielami. Prowadzili lekcje i przygotowywali materiały dla każdej wymiany w projekcie.

Pierwsze spotkanie odbyło się we Włoszech w dniach 27.01 - 02.02.2019 roku, pod tytułem „HISTORIA i MUZYKA”. Kolejne w Gliwicach w dniach od 19 do 25.05.2019 roku, gdzie temat „LEGENDY I HOBBY” był zgłębiany w trakcie zajęć prowadzonych przez uczniów, gry i zabawy, występy teatralne itp. W dniach od 13 do19.10.2019 roku kolejne spotkanie miało miejsce na Słowenii, jego tematem była „GEOGRAFIA I GRY”. Ostatnie spotkanie, którego gospodarzami byli Bułgarzy, ze względów pandemicznych musiało odbyć się w wersji online. Pomimo trudności i nietypowej dla Erasmusa formy kontaktu, uczniowie świetnie zrealizowali złożone cele związane z tematem „SŁAWNI LUDZIE I TRADYCJE”.
Na koniec pozostał temat mobilności nauczycielskiej. W ramach spotkania uczestnicy wspólnie opracowali sprawozdanie z realizacji projektu oraz dokonali ewaluacji, stworzyli bank scenariuszy zajęć i przewodnik po dobrych praktykach. Gospodarzami tego spotkania była szkoła w Turcji. Każda mobilność była inna, niepowtarzalna. Każda wymagała olbrzymich nakładów pracy, samozaparcia, twórczości i kreatywności wszystkich uczestników. Rezultaty są niesamowite zarówno wśród uczniów – jak i wśród nauczycieli – biorących udział w projekcie.

W projekcie uczestniczyło bezpośrednio 33 uczniów, ale nie tylko oni brali udział w wydarzeniach z nim związanych. W wiele podejmowanych działań, jak np. kręcenie filmu o szkole, tworzenie pisanek tradycyjną metodą, prezentacji, pisanie bloga ,wybór najsławniejszego Polaka i wiele innych, zaangażowała się większość uczniów klas od 4 do 8. Oprócz niewymiernych, osobistych korzyści, które na lata pozostaną w naszych uczniach, szkoła zyskała konkretne korzyści materialne – w tym między innymi sprzęt multimedialny niezbędny do przeprowadzenia mobilności online. Cały projekt dla strony polskiej opiewał na kwotę ponad 32 tys. euro.

- Myślimy, że po pozytywnym zamknięciu realizacji całego przedsięwzięcia - o co bardzo stara się nasza szkoła - przyjdzie czas kiedy znów podejmiemy się nowego, innego projektu europejskiej współpracy międzynarodowej. Korzyści w postaci rozwoju osobistego naszych uczniów, ich wzrastającej na naszych oczach samooceny i niejednokrotnie samoakceptacji i wyraz satysfakcji z podejmowanych działań są niczym niezastąpione. Niezwykłe zadziwienie światem, inną, jakże odmienną i tym samym zachwycającą rzeczywistością ludzkiego życia,jest najlepszą motywacją do działania. Działania często trudnego, prowadzonego poza „kamerami”, dzięki któremu młody człowiek rozwija swoje skrzydła, dorasta, mężnieje, staje się w pełni świadomym obywatelem świata. - podkreślają nauczycielki uczestniczące w projekcie.

Uczniowie i ich rodziny, goszczące uczniów z krajów partnerskich, określiły to doświadczenie jako „niesamowite , niezapomniane , nie dające się porównać z niczym, jak podróż po Europie bez konieczności wyjazdu z Gliwic”. Twierdzą, że uwierzyli w siebie i poczuli się obywatelami świata, nauczyli komunikacji i pozbyli barier. Teraz ogranicza ich tylko własna wyobraźnia.

Erasmus+ Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana III Sobieskiego Erasmus+ Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana III Sobieskiego Erasmus+ Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana III Sobieskiego Erasmus+ Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana III Sobieskiego Erasmus+ Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana III Sobieskiego Erasmus+ Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana III Sobieskiego Erasmus+ Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana III Sobieskiego Erasmus+ Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana III Sobieskiego