Niebanalne lekcje, które zaciekawią każdego.

Dodano: 31.07.2020 / Sekcja:
Kindloteka STEM foto: Amazon Polska

Duży sukces programu edukacyjnego STEM Kindloteka.

Idea STEM to połączenie kilku nauk w jedno, dzięki czemu każde dziecko, od najmłodszych lat, może uczyć się samodzielnego sposobu myślenia i przyswajania wiedzy w szerokiej perspektywie. Model nauczania STEM podąża za nowymi, dobrymi trendami w edukacji. W większości polskich szkół matematyka, biologia czy technika, to osobne przedmioty. Model STEM łączy je w jedno ukazując, że w praktycznym życiu są ze sobą mocno powiązane. STEM odchodzi od zapamiętywania danych zapisanych na tablicy i wkuwania na pamięć regułek.

Wiele osób wie czym jest STEM Kindloteka. Bardzo wielu uczniów korzystało z możliwości jakie daje program, ale dla pewności przypomnimy – STEM to skrót utworzony od pierwszych liter angielskich nazw dziedzin nauki: SCIENCE, TECHNOLOGY, ENGINEERING oraz MATHEMATICS. To idea zakładająca holistyczne podejście do edukacji, integrowanie różnych treści w codziennej nauce. Przede wszystkim jednak, STEM kładzie nacisk na takie zdobywanie wiedzy i umiejętności, które jest najbardziej zbliżone do naturalnej nauki w codziennym życiu.

W marcu po ogłoszeniu decyzji Rządu RP o zawieszeniu stacjonarnej nauki w szkołach, firma Amazon Polska w odpowiedzi na apel Ministerstwa Cyfryzacji, wdrożyła unikalny program nauki na odległość. We współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog, dołączyła do projektu edukacji zdalnej Ministerstwa Cyfryzacji oraz programu #akcjaedukacja, organizowanego przez GovTech. Dzieci, nauczyciele i edukatorzy, od 16 marca do końca czerwca, mogli brać udział w warsztatach online, realizowanych w ramach Amazon STEM.
Cykl zdalnych zajęć edukacyjnych został podzielony na dwie kategorie – warsztaty skierowane do nauczycieli, bibliotekarzy, edukatorów i rodziców oraz lekcje dla uczniów i ich rodziców.

Program STEM Kindloteka online cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród wszystkich grup odbiorców i zgromadził wyjątkową społeczność – uczestników i edukatorów. W zajęciach na żywo przeznaczonych dla uczniów w wieku od 6 do 12 lat, wzięło udział ponad 35 tysięcy uczestników, a kolejne 30 tysięcy obejrzało nagrania udostępnione na kanale YouTube.
W sumie we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog odbyło się 116 lekcji dla dzieci i młodzieży oraz 20 warsztatów online dla nauczycieli.
- Sukcesu naszej inicjatywy upatrujemy przede wszystkim w niebanalnym podejściu do nauki. STEM to nauczanie przez doświadczenie, poznawanie świata w praktyce np. poprzez eksperymenty i ukazujące praktyczne zastosowanie wiedzy. STEM Kindloteka to flagowy projekt Amazon, który opiera się na tworzeniu w szkołach, bibliotekach i centrach kultury interaktywnych punktów edukacyjnych, mających na celu łączenie własnych pasji z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.-  podkreśla w liście do Prezydenta Gliwic, Mariusz Mielczarek - Dyrektor ds. Sektora Publicznego CEE firmy Amazon Polska.
W związku z ogromny sukcesem produktu, Amazon zapowiada jego kontynuację w nowym roku szkolnym.
- We wrześniu Amazon powróci do organizowania warsztatów online, a także otworzy jesienią 34 stacjonarne STEM Kindloteki, czyli interaktywne kąciki edukacyjne w szkołach, bibliotekach i centrach kultury, stanowiące przestrzeń popularyzacji czytania oraz zajęć programistyczno – robotycznych, prowadzonych przez przeszkolonego edukatora.

Już teraz wspólnie z Amazonem serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stacjonarnej STEM Kindloteki.
Zachęcamy również do dzielenia się opiniami na temat inicjatywy, aby jak największa liczba dzieci i ich opiekunów mogła czerpać korzyści z programu, stanowiącego uzupełnienie edukacyjnej podstawy programowej.
Firma Amazon Polska zapowiedziała wystąpienie we wrześniu do Prezydenta Gliwic Adama Neumanna o honorowy patronat nad programem. Miasto Gliwice, nie po raz pierwszy będzie wspierać przedsięwzięcia, w których firmy - mające u nas swoje siedziby, a działające nie tylko na terenie naszego miasta, regionu, czy państwa - włączają się w nowatorskie działania edukacyjne.

(EwG. Materiał powstał we współpracy z Amazon Polska.)
Amazon Kindloteka STEM
foto: Amazon Polska