Nauka kryje w sobie wielkie piękno

Dodano: 11.12.2020 / Sekcja:
Laureaci SPM2020

Prezentujemy kolejnych uczniów, którzy znaleźli się w gronie tegorocznych laureatów Stypendium Prezydenta Miasta Gliwice.

Znajdujecie się w bardzo wąskiej, można powiedzieć elitarnej grupie. I korzystając z okazji, serdecznie gratuluję wszystkim stypendystom tak dobrych wyników. Mam nadzieję, że stypendium zmotywuje Was do dalszej pracy i pozwoli Wam rozwijać Wasze zainteresowania i pasje. Gratuluję! Szkoda, że w tym roku nie mogło odbyć się tradycyjne wręczenie stypendiów, jednak wszyscy musimy stosować się do obowiązujących obostrzeń epidemicznych. – mówi Adam Neumann prezydent miasta Gliwice i dodaje -  Dziękuję również rodzicom i opiekunom za motywowanie swoich dzieci do ciągłego rozwoju i podejmowania nowych wyzwań. Życzę wszystkim powodzenia w tym,niezwykle trudnym dla nas wszystkich roku szkolnym! Wierzę, że tak zmotywowana młodzież jak Wy, poradzi sobie z wszystkimi przeciwnościami.

Poniżej sylwetki Laureatów Stypendium Prezydenta Miasta Gliwice 2020, z V Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach oraz Liceum Ogólnokształcącego Filomata.

Mateusz Dembia, uczeń 3 klasy o profilu dwujęzycznym w V Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach. W ubiegłym roku szkolnym uzyskał tytuł finalisty XLVI Olimpiady Geograficznej. W zawodach okręgowych tego konkursu na 120 uczestników, zajął bardzo wysokie II miejsce. Na co dzień interesuje się geografią i historią w szerokim tego słowa znaczeniu. W wolnej chwili uprawia pływanie, biorąc również udział w zawodach ratownictwa wodnego.

Matylda Maria Machura jest uczennicą V Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach. Matylda interesuje się biologią, psychologią, chemią, matematyką, językami obcymi, historią II wojny światowej i dobrą książką. Jej zainteresowania to również filmy, z gatunku: sensacyjne, science-fiction, horrory, a także muzyka rockowa, metalowa, popularna i... rysunek. Matylda jest Laureatką Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych woj. Śląskiego w roku szkolnym 2019/2020.

Karolina Nierychło - ucznennica V Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach. Interesuje się gotowaniem i pieczeniem. W czasie wolnym lubi też prowadzić dzienniczek pełen rzeczy, które kocha. W klasie ósmej szkoły podstawowej ,została laureatką konkursu przedmiotowego z języka angielskiego.

Pola Wideł jest uczennicą 1 klasy Liceum FILOMATA. Pola jest osobą o wielu pasjach: sport, teatr, sztuka. Każdą z tych pasji stale rozwija, odnosi też wiele sukcesów w tych dziedzinach. Główne dyscypliny, jakie uprawia to aikido, wakeboard oraz snowboard. Każda z tych dyscyplin pozwala jej poznać własne ukryte możliwości i sprawia jej wielką przyjemność. Inną z pasji Poli jest podróżowanie. Zwiedziła już kawał Europy, między innymi Austrię, Czechy, Niemcy, Danię, Grecję czy Włochy. Każda z tych podróży pozwoliła jej poznać obcą kulturę oraz historię. Jednym z jej największych - jeszcze nie spełnionych - marzeń, jest wyprawa do Japonii oraz Wietnamu. Sporą część swojego wolnego czasu, Pola spędza na rysowaniu w digitalu. Biorąc udział w projektach oraz wyzwaniach, ma szansę na poznanie nowych utalentowanych ludzi z całego świata. Pola jest osobą wrażliwą na potrzeby innych, angażuje się w akcje charytatywne. Przez innych jest postrzegana jako osoba odpowiedzialna, sumienna i koleżeńska. Z dystansem podchodzi do wszystkich trudności i potrafi zachować spokój nawet w trudnych sytuacjach.

Maria Żyła uczy się w klasie humanistycznej V Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach. Jej pasją od dzieciństwa są języki obce i muzyka. Języki obce ceni najbardziej za to, że umożliwiają jej podróżowanie i odkrywanie świata. W roku szkolnym 2019/2020 została finalistką Olimpiady Języka Francuskiego. Muzyka, a konkretnie gra na skrzypcach jest dla Marii sposobem wyrażania siebie, a także okazją do współpracy z innymi. Swoją pasję muzyczną rozwija pod czujnym okiem profesorów w klasie skrzypiec w szkole muzycznej. W przyszłości chciałaby znaleźć taki zawód, który połączy obie pasje.

Serdecznie gratulujemy i życzymy aby nauka była dla Was tym, czym była dla najwybitniejszych naukowców! Nigdy nie przestawajcie się uczyć! Nabywajcie nowych umiejętności i kompetencji. Zdobywajcie wiedzę i mądrość. Inwestowanie we własny rozwój, przynosi największy zysk i zawsze procentuje.

- Jestem jedną z tych osób, które uważają, że nauka kryje w sobie wielkie piękno. Naukowiec w swym laboratorium jest nie tylko technikiem – jest także dzieckiem stojącym twarzą w twarz ze zjawiskami natury, które budzą jego zachwyt niczym bajka. – tak kiedyś o nauce wyraziła się Maria Skłodowska-Curie. Niech ta pełna emocji i pasji wypowiedź będzie dla was motywacją.

Mateusz Dembia
Mateusz Dembia
Matylda Machura
Matylda Machura
Karolina Nierychło
Karolina Nierychło
Pola Wideł
Pola Wideł
Maria Żyła
Maria Żyła
Mateusz Dembia Mateusz Dembia
Matylda Machura Matylda Machura
Karolina Nierychło Karolina Nierychło
Pola Wideł Pola Wideł
Maria Żyła Maria Żyła