Aktualności | Najlepsze licea i technika - w Gliwicach bez zmian. Ranking Perspektyw 2021 ogłoszony

Najlepsze licea i technika - w Gliwicach bez zmian. Ranking Perspektyw 2021 ogłoszony

Ranking "Perspektyw"

Najlepsze licea i technika - w Gliwicach bez zmian. Ranking Perspektyw 2021 ogłoszony

Opublikowane: 28.01.2021 / Sekcja: Oświata 

Znamy najlepsze licea ogólnokształcące i technika, wg. Rankingu Liceów i Techników - Perspektywy 2021, wśród niemal 4 000 szkół w Polsce. Ranking "Perspektyw" został przygotowany już po raz dwudziesty trzeci. Jego adresatami mają być głównie uczniowie, którzy muszą podjąć decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. I choć absolwenci szkół podstawowych oraz ich rodzice, wybierając szkołę średnią, kierują się - i słusznie - również innymi kryteriami, to bezsprzecznie ranking "Perspektyw" jest od lat jednym z najbardziej prestiżowych w zakresie oceny jakościowej szkół. Z ogromną satysfakcją informujemy, że w Gliwicach mamy złote, srebrne i brązowe Licea i Technika!

W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane 2 186 liceów ogólnokształcących i 1 743 techników, które spełniły tzw. "kryterium wejścia": maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.
Kryteria Rankingu Liceów 2021 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). W tej kategorii uwzględnione zostały również osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Kryteria Rankingu Techników 2021 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Podobnie jak w roku ubiegłym, najlepszym Technikum w Gliwicach zostało Technikum nr 1 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych. Tytuł "Złotej szkoły 2021" w Rankingu Liceów i Techników "Perspektyw", gliwickie technikum zdobyło już po raz ósmy. Technikum nr 1 uplasowało się na 3 miejscu najlepszych techników na Śląsku, 28 miejscu w Polsce oraz 21 miejscu w Rankingu Maturalnym Techników.
Z satysfakcją informujemy również, że tytuł Brązowej Szkoły w Rankingu techników Perspektywy 2021 zdobyło Technikum nr 5 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego - 67 m. na Śląsku i 453 w Polsce.

Najlepszym gliwickim liceum wg kryteriów Rankingu Perspektywy 2021 jest I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego w Gliwicach. Złota tarcza dla gliwickiej "Jedynki", to wynik zdobycia 9 m. wśród śląskich liceów, 61 m. w Rankingu Szkół Olimpijskich i 90 m. wśród najlepszych liceów w Polsce. Liceum przy Zimnej Wody, zajęło ponadto 100 m. w Rankingu Maturalnym Liceów.
Drugą Złotą Szkołą wśród gliwickich "ogólniaków", jest Liceum Filomata (19 m. na Śląsku, 196 m. w Polsce).
Na pudle znalazły się również V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga w Gliwicach na 21 m. na Śląsku i 212 w Polsce, ze Srebrną Tarczą, a także IV Liceum Ogólnokształcące im. Orląt Lwowskich w Gliwicach (64 m. na Śląsku i 635 w Polsce), LO ETE im. Alberta Schweitzera (76 m. na Śląsku i 707 w Polsce) oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Walerego Wróblewskiego w Gliwicach (77 m. 711 m. w Polsce), które zdobyły Brązową tarczę.

Na zestawienie rankingowe Perspektyw składają się nie tylko Ranking Liceów Ogólnokształcących 2021 i Ranking Techników 2021, ale również trzy ogólnopolskie rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2021, Ranking Maturalny Techników 2021 oraz Ranking Szkół Olimpijskich 2021. Przygotowano również podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich.
Wszystkie rankingi, obejmujące łącznie ponad 1500 najlepszych liceów i techników w Polsce, opublikowane zostały na portalu edukacyjnym: www.licea.perspektywy.pl oraz www.technika.perspektywy.pl.