Na czym polega wyjątkowość „Silesia Incognita"?

Dodano: 25.05.2020 / Sekcja:
Silesia Incognita foto: Silesia Incognita

Silesia Incognita 2020 - wojewódzki konkurs wiedzy o regionie.

- Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem chcemy upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą własnego regionu, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczniów związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji  - tak o konkursie piszą jego organizatorzy Muzeum Miejskie w Tychach wraz ze Szkołą Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach.

To już czwarta edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita", zorganizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach wraz ze Szkołą Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach.
Zwycięska drużyna - dzięki patronowi honorowemu, Łukaszowi Kohutowi, posłowi Parlamentu Europejskiego IX kadencji – pojedzie do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Do uczestnictwa w konkursie mogli zgłaszać się uczniowie szkół podstawowych (klasy V do VIII) z województwa śląskiego.

Pod koniec marca br. poznaliśmy wyniki pierwszego etapu "Silesia Incognita". Do finału konkursu zakwalifikowały się 32 drużyny z 28 szkół z 18 miejscowości: 64 uczniów przygotowanych przez 29 nauczycieli. Co ciekawe, 3 nauczycieli przygotowało więcej niż jedną drużynę! W finale spotkają się uczniowie i nauczyciele z: Bielska-Białej, Bierunia, Bojszów, Czechowic-Dziedzic, Dąbrowy Górniczej, Gogołowej, Grodźca, Jastrzębia-Zdroju, Katowic, Marklowic, Mysłowic, Rudzicy, Rybnika, Świętochłowic, Tychów, Zabełkowa, Zabrza i dwie drużyny z Gliwic!

Uwagę jurorów zwróciła w tym roku różnorodność tematów. Pojawiły się zarówno wątki ogólnoregionalne, syntezujące informacje o najważniejszych wydarzeniach (np. powstania śląskie) czy też takie, które dotyczyły postaci historycznych (np. Joanna Schaffgotsch), jak i wątków lokalnych. Na uwagę zasłużyła również mnogość zastosowanych form prezentacji.
- O ile w pierwszej edycji zdecydowanie dominowała klasyczna prezentacja multimedialna zawierająca tekst i fotografie, to obecnie jury ocenia również prace w formie filmu, wirtualnego płótna, nagrania audio czy innych prezentacji obfitujących w multimedia. Ta wyraźna zmiana jest dowodem realizacji jednego z założeń niniejszego konkursu, jakim jest podnoszenie umiejętności wykorzystania nowych technologii przez uczniów – podkreśla Michał Dzióbek przewodniczący jury.
Z satysfakcją doceniono rosnącą świadomość uczestników w dziedzinie fachowego opisu źródłowego i praw autorskich.
- Coraz częściej prezentacje zawierają dobrze przygotowany wykaz źródeł, a autorstwo i pochodzenie cytatów oraz materiałów, są właściwie oznaczone” – podsumował przewodniczący jury.

Najwyżej ocenione prezentacje poświęcone wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska wyłonili: historyk Michał Dzióbek (przewodnik; Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka; konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela ("Gryfnie") i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne”).

Kolejny etap to zmagania finałowe, podczas których na uczestników czekają nowe konkurencje, gwarantujące jeszcze więcej emocji! Wszyscy mają nadzieję, że będą mogli się spotkać jeszcze w tym roku szkolnym.

 

Pora na prezentację zwycięskich ekip:

► Mateusz Gazdowicz i Mikołaj Rojek pod opieką nauczycieli: Agnieszka Jarnutowskiej oraz Najiba Sherzai ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana III Sobieskiego w Gliwicach, zainspirowani historią gliwickiej Radiostacji, zdecydowali się przedstawić ją w krótkim filmie.

Pani Agnieszka Jarnutowska - nauczycielka geografii i przyrody oraz Pan Najib Sherzai - nauczyciel informatyki, od trzech lat zachęcają uczniów do udziału w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Regionie Silesia Incognita.
- Nasi uczniowie chętnie podejmują wyzwania, zwłaszcza jeżeli chodzi o poznawanie naszego regionu. Głównym celem jest wzbudzenie zainteresowania młodzieży dziejami i kulturą własnego regionu, a także zachęcanie do dalszych samodzielnych poszukiwań, przedstawienie nowoczesnych metod prezentowania dziedzictwa regionalnego upowszechnianie wiedzy na temat historii i kultury Śląska, podnoszenie umiejętności uczniów związanych z wykorzystaniem nowych technologii. Mateusz Gazdowicz i Mikołaj Rojek, świetnie radzą sobie z wykorzystywaniem umiejętności informatycznych - w tym wypadku kręceniem filmów.  Uczniowie Ci biorą również czynny udział w innych konkursach regionalnych, uzyskując wysokie lokaty np.: OMTTK (Ogólnopolski Turniej Turystyczno Krajoznawczy), czy też Konkursie Wiedzy o Śląsku. Uczniowie wraz z nauczycielami omawiali różne zabytki w woj. śląskim, ostatecznie zainspirowali się historią Radiostacji gliwickiej. Zdecydowali się w krótkim filmie przedstawić "Prowokację gliwicką" - podkreśla dyrektor SP 9 Pani Anna Pomykała.

Film jest dostępny tutaj (kliknij)   Pobierz

► Anna Grabda i Natalia Korytowska pod opieką nauczycielki historii Patrycji Małkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Gliwicach, również opracowały materiał dotyczący "Prowokacji gliwickiej". Uczennice ósmej klasy, wraz z Panią Patrycją Małkiewicz przygotowały prezentację multimedialną.
- Dziewczęta bardzo chętnie wzięły udział w konkursie, gdyż samodzielnie mogły wybrać interesujący je temat. Ania i Natalia, to bardzo dobre uczennice o wszechstronnych zainteresowaniach. Mam nadzieję, że uczennice nadal będą  pogłębiać wiedzę w zakresie regionalizmu, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów naszego historycznego miasta - komentuje Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 Pani Małgorzata Hutnikiewicz.

Film jest dostępny tutaj (kliknij)   Pobierz

Prezydent Gliwic - Adam Neumann, pogratulował sukcesów uczniom i nauczycielom gliwickich szkół, przesyłając drobne upominki i list gratulacyjny do szkół. Trzymamy kciuki za powodzenie w ścisłym finale! I oczywiście również składamy na ręce zwycięskich drużyn gorące podziękowania i gratulacje!