Aktualności | Miejsce na pudle w konkursie Motoroli dla uczniów ZSTI

Miejsce na pudle w konkursie Motoroli dla uczniów ZSTI

Miejsce na pudle w konkursie Motoroli dla uczniów ZSTI

Opublikowane: 22.06.2022 / Sekcja: Oświata 

Cóż to za dominacja! Na 10 drużyn, które znalazły się w finale ogólnopolskiego konkursu Motorola Science Cup, aż 3 składały się z uczniów Złotego Technikum nr 1 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych. W sukcesie, chyba ten właśnie ten fakt, jest najbardziej godny uwagi.

Motorola Science Cup to konkurs organizowany rokrocznie przez firmę Motorola Solutions, która swój polski oddział posiada w Krakowie. Konkurs ten składa się z trzech etapów. Pierwszy, wstępny, to test składający się z kilkudziesięciu pytań z zakresu informatyki, matematyki, nauk przyrodniczych i czasem z zaskakującego pytania niezwiązanego z powyższą tematyką. Drugi, zasadniczy, to czas programowania. Drużyny muszą wybrać dwa z kilku podanych programów do napisania, a za każdy z nich jest odpowiednia liczba punktów. Na stworzenie tych aplikacji – zgodnie z wytycznymi – mają kilka miesięcy. Stanowi to ogromne wyzwanie, wymaga wielu dodatkowo spędzonych godzin i sporej dawki kreatywności. Po tym etapie dziesięć zespołów z największą liczbą punktów przechodzi do etapu finałowego, który to już odbywa się w krakowskiej siedzibie firmy.

9 czerwca 2022 r. piętnastu ambitnych uczniów ZSTI wraz z dwójką nauczycieli udało się pociągiem do Krakowa. Późnym popołudniem wszystkie wyróżnione zespoły spotkały się w restauracji na Kazimierzu na grze integracyjnej, polegającej na rozwiązywaniu kolejnych zagadek w celu odnalezienia obrazu „Dama z gronostajem”.
Poranek następnego dnia zastał wszystkich w dobrych nastrojach. Po energetycznym śniadaniu, uczestnicy pojechali do siedziby Motoroli na finał, którego nie mogliśmy się doczekać. Składał się on z dwóch etapów opartych na popularnych formatach telewizyjnych: „Jeden z dziesięciu” i „Awantura o kasę”. The show must go on! To, czy dana drużyna wygra, zależało przede wszystkim od szczęścia.
Pomiędzy jedną a drugą częścią finału uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w olimpiadzie sportów nietypowych, do których należały: rzut dyskiem (HDD) do celu, sztafeta z monitorem i skręcanie RJ-ek na czas. Mieli też okazję zwiedzić siedzibę Motoroli i poznać warunki pracy i rozwoju w firmach o profilu informatycznym.
Wyjazd był udany, gdyż reprezentanci szkoły mogli spędzić ze sobą trochę czasu, wymienić się doświadczeniami z uczniami z innych szkół,  zwiedzić rynek i Stare Miasto.
Mimo że w końcowym etapie szczęście nie sprzyjało gliwiczanom, to nie czuli się przegrani, gdyż 3, 6 i 9 miejsce w ogólnopolskim konkursie informatycznym to naprawdę duże osiągnięcie. Jednak najcenniejsze dla uczniów jest zdobyte doświadczenie, a to, co robią, daje im dużo przyjemności. Wszystkie dotychczasowe osiągnięcia pokazują, że dobrze wybrali nowoczesny i przyszłościowy zawód.

Gratulujemy!
 

motorola motorola motorola