Lokalni twórcy działają w sieci

Dodano: 28.12.2020 / Sekcja:
kusik foto: Adrianna Daszkiewicz

Obostrzenia związane z pandemią sprawiły, że stacjonarna organizacja wydarzeń kulturalnych, spotkań czy warsztatów dla dzieci i młodzieży, ale również dla osób dorosłych, stała się praktycznie niemożliwa. Gliwiccy społecznicy - na co dzień działający w tych obszarach -  znaleźli jednak sposób na to, by dzielić się swoimi twórczymi pasjami. Lokalni twórcy, pasjonaci i rzemieślnicy a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, stworzyli w Gliwicach Klaster Usług Społecznych i Kulturalnych – Śląski KUSIK.

Poza klastrem Uruchomiono również Pracownię Otwartych Zasobów. To internetowy projekt, promujący kreatywne działania w różnych dziedzinach.
- Podstawą naszych działań jest chęć tworzenia i zarażania innych pasją do kreatywnego działania – tłumaczy Leszek Losza, pomysłodawca i lider Śląskiego KUSIKa. – Równie kreatywnie postanowiliśmy podejść do ograniczeń, związanych z pandemią. Zamiast zawieszać nasze działania postanowiliśmy przenieść je do sieci i pogrupować tak, by mogli z nich skorzystać zarówno nauczyciele czy rodzice starający się zapewnić ciekawe zajęcia swoim podopiecznym, jak i wszyscy, którzy chcą odkryć w sobie artystyczne pasje.

Tak powstał projekt „Otwarta Pracownia” czyli cykl filmów instruktażowych, które przybliżą nie tylko artystyczne techniki, ale również źródła z których warto korzystać tworząc. - Podzieliliśmy nasze tutoriale na kilka kategorii – wyjaśnia Leszek Losza. – mamy cykl dotyczący praw autorskich i tego jak w legalny sposób korzystać z zasobów w sieci. Kolejna kategoria dotyczy bezpłatnych narzędzi do tworzenia online (omawiamy w niej między innymi programu do montażu dźwięku, filmów czy tworzenia grafik). Przygotowaliśmy też obszerną bazę wideowarsztatów, w których lokalni twórcy pokazują krok po kroku jak wykonać m.in. historyczną biżuterię, miejski haft, świecące lampiony z autorskimi wzorami, obrazy na drewnie, włóczkowe dzieła bez użycia drutów, scrapbookingowe kartki, szlachetne fotografie czy metalowe płaskorzeźby.

Pomysł dzielenia się wiedzą i umiejętnościami doceniło w Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działania skupione wokół „Otwartej pracowni” znalazły się na ogólnopolskiej liście projektów, które uzyskały dofinansowanie w ramach programu Kultura w Sieci.
- Wszystkie nasze realizacje są bezpłatne – podkreśla Leszek Losza ze śląskiego KUSIKa - Zależy nam na tym, żeby korzystało z nich jak najwięcej osób i żeby liczne domowe biura czy uczniowskie biurka albo pokoje zmieniły się w przestrzenie warsztatowe. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą innym pokonać ograniczenia i znaleźć sposób na kreatywne działania.

Filmy instruktażowe można znaleźć na stronie projektu: www.otwartapracownia.org

Po więcej informacji i pełną ofertę Klastra Usług Społecznych i Kreatywnych zapraszamy na oficjalną stronę: www.slaski-kusik.pl

Zachęcamy również do polubienia, śledzenia i udostępniania naszych bieżących działań w mediach społecznościowych: www.facebook.com/SlaskiKUSiK www.facebook.com/otwartapracowniakusik
oraz profilu Otwarta Pracownia w serwisie YouTube: www.youtube.com/channel/UCAJEud3FkRzmhEhcqQLX5kg

Warto dodać, że Śląski KUSIK doskonale radzi sobie nie tylko w sieci. Ma na swoim koncie m.in. cykl warsztatów dla osób z niepełnosprawnościami, organizację kreatywnych zajęć wakacyjnych, dofinansowanych z budżetu Miasta Gliwice, czy cykliczne spotkania warsztatowe dla dorosłych pn. „Ogród na sztukę”, na których powstały nietypowe miejskie meble.

(materiał prasowy Śląskiego Klastra Usług Społecznych i Kulturalnych,  nadesłała Katarzyna Kowińska, zdjęcia Adrianna Daszkiewicz)
kusik
kusik
kusik
kusik
kusik
kusik
kusik
kusik