Aktualności | Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych z ZSP4

Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych z ZSP4

Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych z ZSP4

Opublikowane: 02.04.2022 / Sekcja: Oświata 

Co roku Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe organizowane przez Śląskiego Kuratora Oświaty budzą ogromne zainteresowanie wśród uczniów glowickich szkół. Nie inaczej jest w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 39 im. Obrońców Pokoju w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Gliwicach. Dla wielu przygotowania do konkursu to okazja do pogłębiania zainteresowań. Nie mniej ważne jest zwolnienie laureata z egzaminu ósmoklasisty i niejednokrotnie otwarta droga do wymarzonej szkoły średniej.

Wyniki tegorocznej edycji dają powody do satysfakcji, bowiem szkoła może poszczycić się aż szóstką laureatów. To efekt systematycznej i pełnej samozaparcia pracy uczniów oraz ich nauczycieli - przewodników po meandrach wiedzy. Poznajmy zatem grono szczęśliwców.

Emilia Augustyniak i Edyta Zielińska to laureatki konkursu z języka polskiego. Emilka swoją przyszłość wiąże ściśle z naukami humanistycznymi:

- Po skończeniu ósmej klasy planuję iść do Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Gliwicach na profil filologiczny.

Nie jest zaskoczeniem, że w wolnych chwilach uczennica lubi czytać książki. Poza tym szydełkuje i słucha muzyki. Szczególnym upodobaniem darzy piosenki Taylor Swift, ale polscy wykonawcy też znajdą miejsce w repertuarze. Emilka trenuje również tenisa ziemnego. Jak na humanistkę przystało – jest wszechstronna.

Edyta Zielińska, jak na laureatkę konkursu polonistycznego przystało, bardzo lubi czytać. „Złodziejka książek”, która była lekturą konieczną do napisania III etapu konkursu, bardzo przypadła uczennicy do gustu. Jednak planów na przyszłość Edytka nie wiąże z humanistycznymi przedmiotami. Zastanawiając się nad wyborem szkoły średniej, myśli raczej o klasach matematycznych. Do pełni szczęścia są jej potrzebni przyjaciele, na których zawsze może liczyć oraz seriale.

Laureatkami kuratoryjnego konkursu z języka angielskiego zostały Hanna Górczyńska oraz Kamila Styła. Zainteresowania Hani krążą wokół botaniki – uwielbia rośliny i ich rozległy świat. Kiedy nie spotyka się z przyjaciółmi, dużo czyta i sukcesywnie poszerza swoją kolekcję roślinek. Zaangażowanie w naukę języków obcych nie jest przypadkiem. Uczennica zamierza kontynuować naukę w liceum w klasie dwujęzycznej o profilu biologiczno-chemicznym. Dojrzale mówi o swoich sprecyzowanych planach:

-Lubię ten język i uważam, że przyda mi się w przyszłości. Chcę studiować medycynę i pomagać ludziom. Jeżeli będę w stanie, to chciałabym studiować za granicą. Myślę, że w taki sposób otworzę się na świat.

Kamila Styła jest osobą o zdecydowanie ponadprzeciętnych umiejętnościach z zakresu języka angielskiego. Na swoim koncie ma nie tylko wiele sukcesów w szkolnych i pozaszkolnych konkursach językowych. W ubiegłym roku, w wieku trzynastu lat uzyskała certyfikat FCI. Kamila planuje naukę w II Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach w klasie filologicznej dwujęzycznej, gdzie rozpocznie naukę kolejnego języka obcego – niemieckiego. Poza językowym zacięciem, uczennica ma jeszcze inne pasje. Bardzo lubi rysować, a swój talent artystyczny rozwija podczas zajęć plastycznych dla młodzieży.

Uczniowie Sp 39 odnieśli sukcesy także w dziedzinie nauk przyrodniczych i ścisłych. Wśród finalistów znaleźli się: Hanna Górczyńska, Maria Perek-Wujcik i Tymon Majchrzak. Hanna Grela została laureatką konkursu przedmiotowego z chemii. Jak to się stało?

- Chemią zainteresowałam się w klasie siódmej, dlatego w tym roku ciężko pracowałam, aby poszerzyć moją wiedzę dotyczącą tego przedmiotu. W związku z tym planuję również udać się do V Liceum Ogólnokształcącego, do klasy medycznej. Tam będę mogła realizować rozszerzony materiał zarówno z chemii, jak i matematyki, którą pokochałam od pierwszych lat podstawówki.

W nauce Hani pomaga robienie kolorowych notatek i map myśli, a przy okazji sprawia jej to dużą przyjemność. W wolnym czasie nastolatka daje ponieść się muzyce, słuchając utworów Billie Eilish. Jako osoba bardzo towarzyska uwielbia spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną. W czasie ładnej pogody, zacieśnia kontakty z innymi, jeżdżąc na wrotkach.

Naukami ścisłymi bardzo interesuje się Tymon Majchrzak – laureat konkursu z fizyki. Lista zainteresowań ucznia jest jednak dłuższa. Znajdują się na niej gry komputerowe i planszowe, jazda na rolkach i gra na pianinie. Szczególnie miejsce zajmuje programowanie – Tymon uczęszcza nawet na dodatkowe zajęcia. Pytany o plany związane z wyborem szkoły średniej, zdecydowanie odpowiada, że jest to profil politechniczny w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach. Jeżeli chodzi o dalszą przyszłość, marzy o studiach na Politechnice Śląskiej. Jeszcze nie zdecydował, czy będzie to informatyka, programowanie, czy cyberbezpieczeństwo.

Całej grupie laureatów serdecznie gratulujemy i życzymy trafnych wyborów dotyczących dalszej edukacji.

Zdjęcia: archiwa prywatne

Emilia Augustyniak Hanna Gorczyńska Hanna Grela Tymon Majchrzak Edyta Zielińska