Aktualności | Książki od Polskiego Towarzystwa Chemicznego dla ZSO nr 5

Książki od Polskiego Towarzystwa Chemicznego dla ZSO nr 5

Książki od Polskiego Towarzystwa Chemicznego dla ZSO nr 5

Opublikowane: 15.02.2023 / Sekcja: Oświata 

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 wziął udział w akcji Polskiego Towarzystwa Chemicznego i znalazł się w gronie 122 szkół w Polsce, które otrzymały bezpłatnie egzemplarze książek: „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” i "Nowa alchemia czyli historia radioaktywności”.

Książki te poszerzą zasoby szkolnej biblioteki. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że tylko 6 szkół z województwa śląskiego zostało w ten sposób wyróżnionych przez PTChem. Na wszystkich zainteresowanych życiem Marii Skłodowskiej-Curie oraz odkrytym przez nią zjawiskiem promieniotwórczości czekają komplety bardzo interesujących książek autorstwa prof. Tomasza Pospiesznego, zachęcamy do wizyty w szkolnej bibliotece.

Książka „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” to wydana poszerzona i uzupełniona – w oparciu o pierwszą książkową publikację Tomasza Pospiesznego z 2015 roku i kolejną z 2020 roku – biografia uczonej. Najnowsze wydanie zostało uzupełnione w oparciu o najnowsze badania, a także zupełnie zapomniane źródła, takie jak m.in. wspomnienia rodzeństwa: dr Bronisławy Dłuskiej i dra Józefa Skłodowskiego, a także wspomnienia Jej uczniów: Františka Běhounka, Moïse Haïssinskyʼiego, Marcela Frilleyʼgo, kucharki Józefy Abramczyk czy osobistego szofera Raymonda Druxa. Dodatkowo prof. Pospieszny dotarł do niepublikowanych wcześniej listów rodzinnych, które rzucają zupełnie nowe światło na niuanse biografii uczonej. 
Z kolei „Nowa alchemia czyli historia radioaktywności” to pierwsza polska książka o historii radioaktywności! Opowiada o przełomowych odkryciach w dziejach historii atomu. Jest to swoista historia badań nad zjawiskiem radioaktywności, opowiedziana z punktu widzenia jej twórców.