Aktualności | Jedyny taki w Gliwicach

Jedyny taki w Gliwicach

Jedyny taki w Gliwicach

Opublikowane: 07.12.2020 / Sekcja: Oświata 

„GEOMETRIA WOKÓŁ NAS - doskonalenie wyobraźni przestrzennej”, to projekt  realizowany przez I Społeczną Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Gliwicach w roku szkolnym 2020/2021. Projekt został wyróżniony wraz z innymi 29, spośród ponad 500 złożonych z całej Polski. To jedyny taki projekt w Gliwicach!

W 2020 roku, na konkurs w ramach Programu mPotęga ogłoszonego przez Fundację mBanku, wpłynęły 523 wnioski z całej Polski. W sumie w dwóch kategoriach:

  • Projekty skierowane do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych.
  • Projekty skierowane do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych.

Projekt złożony przez Gliwickie Towarzystwo Szkolne im. Janusza Korczaka, prowadzące I Społeczną Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Gliwicach, znalazł się w gronie 152 zwycięzców! Ale co najważniejsze - projekt został dodatkowo wyróżniony, gdyż jako jeden z 30 najwyżej ocenionych przez kapitułę konkursu, brał udział w głosowaniu internetowym o Nagrodę Publiczności.

Celami projektu są:

  • Popularyzacja geometrii i rozwijanie zainteresowania uczniów tą dziedziną matematyki.
  • Ukazanie występowania / zastosowania geometrii w różnych dziedzinach życia.
  • Doskonalenie wśród uczniów umiejętności matematycznych przy zastosowaniu różnorodnych metod.
  • Rozwój współpracy z rodzicami i zachęcenie ich do czynnego udziału w ćwiczeniu matematyki z dziećmi w różnych miejscach oraz sytuacjach.
  • Rozwijanie wśród uczniów wyobraźni przestrzennej, kreatywności i rozbudzanie ciekawości poznawczej.
  • Rozwój umiejętności pracy w zespole wśród uczniów.
  • Kształtowanie postawy rywalizacji fair play.

Projekt realizowany jest przez uczniów kl. 4 – 6 szkoły podstawowej. Działania przewidziane w projekcie, to Warsztaty "Na Dzień Dobry" oraz cykl warsztatów "Na tropie Geometrii: Architekt, Podróżnik, Projektant Mody, Ekolog i Kucharz".
Na terenie szkoły można zobaczyć ekspozycję motywacyjnych cytatów, związanych z realizowanym projektem.

Na realizację oczekują jeszcze warsztaty wirtualna geometria. Odbędą się on we współpracy ze szkołą partnerską z Gliwic, która z sukcesem stosuje innowacyjną metodę nauczania matematyki pokazując wirtualną rzeczywistość.
W projekcie przewidziano również szkolenia online „Geometria z......życia wzięte!” i fotolekcje z geometrii.

Największą jednak atrakcją będzie gra terenowa. Zabawa w detektywów – polegać będzie na poszukiwaniu geometrii w przyrodzie, poprzez udział w grze z wykorzystaniem aplikacji internetowej. Podczas gry uczestnicy będą rozwiązywać zagadki, quizy, odpowiadać na pytania, wykonywać polecenia i zadania związane z geometrią. Gra - dzięki terenowej formule - umożliwi lepsze poznanie miasta, zaś poprzez podział uczestników na kilka zespołów, przyczyni się do rozwoju umiejętności pracy w grupie - ucząc jednocześnie pozytywnej rywalizacji.

projekt projekt projekt projekt projekt