Aktualności | Jak harcerze z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej uczcili Święto Niepodległości

Jak harcerze z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej uczcili Święto Niepodległości

Jak harcerze z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej uczcili Święto Niepodległości

Opublikowane: 14.11.2021 / Sekcja: Oświata 

Narodowe Święto Niepodległości to szczególny dzień, w którym wiele osób manifestuje publicznie swój patriotyzm. Jak co roku ponad 150 harcerzy z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej wzięło udział w gliwickich obchodach Święta Niepodległości z okazji 11 listopada. Liczne reprezentacje harcerzy pojawiły się również w Toszku oraz Knurowie. Dodatkowo zorganizowana została specjalna gra po Gliwicach, na której dzieci i młodzież z drużyn i gromad gliwickiego hufca miały okazję m.in.: poznać tradycje i historię Polski, dowiedzieć się więcej o gwarach i dialektach, czy przypomnieć sobie ważne symbole narodowe.

Mali patrioci za pan brat z historią swojego kraju

11 listopada 2021 Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej przygotował wyjątkowe wydarzenie dla młodych członków organizacji. 70 harcerzy oraz 40 zuchów wzięło udział w uroczystej grze z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Podczas wykonywania tematycznych zadań mieli oni możliwość zgłębienia historii odzyskania niepodległości przez Polskę, poprzez wcielenie się w ówczesnych żołnierzy. Na grze przekazywali oni ukryte wiadomości i tajne depesze, rozwijali swoją sprawność fizyczną, uczyli się pierwszej pomocy przez wynoszenie poszkodowanych na noszach, ćwiczyli musztrę i ceremoniał harcerski, a także brali udział w quizach dotyczących symboli narodowych, polskich tradycji oraz historii kraju.

Zależy nam na tym, aby zuchy i harcerze już od najmłodszych lat mieli okazję rozwijać swoje umiejętności pracy w grupie, aktywizowali się społecznie, ale także znali swoje korzenie i mogli świadomie budować przyszłość swojego kraju – mówi hm. Patryk Rempała, Komendant Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej i dodaje: – tegoroczne obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które zostały zorganizowane dla członków naszego hufca, miały na celu wzbudzić w nich postawy patriotyczne i przypomnieć, jak ważna w tworzeniu przyszłości jest znajomość historii.

Uroczysty przemarsz ulicami Gliwic i apel pamięci

Narodowe Święto Niepodległości przyniosło harcerzom okazję do aktywnego spędzenia czasu w swoim gronie i rozwinięcia wiedzy o ojczyźnie. Wśród podjętych przez hufiec działań nie mogło zabraknąć jednak także manifestacji patriotyzmu, uczczenia pamięci poległych oraz budowania wspólnoty z mieszkańcami. Jak co roku ponad 150 zuchów, harcerzy oraz instruktorów Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej wzięło udział w uroczystych obchodach miejskich z okazji 11 listopada organizowanych w Gliwicach. Liczne reprezentacje pojawiły się również w Toszku oraz Knurowie.

W miejskie uroczystości harcerze zaangażowali się nie tylko maszerując w pochodzie i biorąc udział w gliwickim apelu pamięci przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Poczet sztandarowy hufca reprezentował organizację podczas uroczystej mszy w gliwickiej Katedrze. Harcerze pomagali również przy zabezpieczaniu wydarzenia oraz pełnili coroczną służbę jako ratownicy medyczni ZHP. Dodatkowo po zakończeniu oficjalnych obchodów Drużyna Reprezentacyjna Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej udała się wraz z przedstawicielami miasta do Parku Starokozielskiego, aby uczcić pamięć żołnierzy francuskich poległych w latach 1920-22.

Mat. prasowy: Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej
Fot. Kamil Widuch / Katarzyna Pielecka
Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej