Aktualności | IX edycja projektu „Dni Gliwickich Młodych Naukowców”

IX edycja projektu „Dni Gliwickich Młodych Naukowców”

IX edycja projektu „Dni Gliwickich Młodych Naukowców”

Opublikowane: 24.02.2023 / Sekcja: Oświata 

Zakończyła się IX edycja projektu „Dni Gliwickich Młodych Naukowców”. Projekt, który obejmował działania promujące nauki matematyczno – przyrodnicze, realizowany jest od 9 lat, przy wsparciu władz miasta Gliwice i Politechniki Śląskiej. Patronat nad projektem objęli Prezydent Adam Neumann, Rektor Politechniki Śląskiej profesor Arkadiusz Mężyk oraz Dyrektor Delegatury w Gliwicach Kuratorium Oświaty w Katowicach - dr Wojciech Zając. 

Realizacja projektu obejmowała Akademię Najmłodszego Naukowca oraz Naukową Ligę Szkół Podstawowych. W ramach ligi szkoły rywalizowały w konkursach, a uzyskane wyniki przeliczano na punkty w klasyfikacji końcowej. 
Nadrzędnym celem projektu była popularyzacja nauk matematyczno – przyrodniczych, motywowanie uzdolnionej młodzieży do nauki i pomoc w wyborze ścieżki edukacyjno – zawodowej. Ważnym aspektem było też poszerzenie współpracy z Politechniką Śląską o działania skierowane do młodszych uczniów.

Koordynatorami projektu są IV Liceum Ogólnokształcące, V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 przy ZSP nr 5, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6  i Szkoła Podstawowa nr 13. 

Zespół Szkół i Placówek Oświatowych nr 1, w skład którego wchodzi SP nr 6 po raz kolejny przeprowadził Akademię Najmłodszego Naukowca. W tym roku do konkursu przystąpiło 12 publicznych i niepublicznych przedszkoli z Gliwic i powiatu. 
Konkurs polegał przede wszystkim na wspaniałej zabawie przedszkolaków połączonej z obserwacjami świata przyrody. Rozgrywany był w terminie od listopada do końca stycznia. Dzieci miały do wyboru dwa tematy obserwacji: „Drzewa wokół nas” oraz „Wzrost cebuli”. Celem pierwszego zadania było obserwowanie zmian zachodzących na jesiennych drzewach. Natomiast drugie zadanie polegało na dwutygodniowych obserwacjach rozwoju kiełkującej cebuli. Swoje obserwacje dzieci dokumentowały na ilustracjach, które opiekun grupy zebrał w piękne “Dzienniki obserwacji”. 
Wpłynęły wspaniałe prace, w które dzieci włożyły mnóstwo serca. Po burzliwej naradzie, jury zdecydowało się wyłonić 4 laureatów konkursu. Grupy te zostały zaproszone 15 lutego na Finał Akademii Najmłodszego Naukowca, w trakcie którego odbyły się warsztaty przyrodnicze połączone z rozdaniem nagród. 

W ramach Naukowej Ligi Szkół Podstawowych przeprowadzono 4 konkursy: matematyczny, biologiczno-geograficzny, fizyczno-chemiczny oraz konkurs badawczy. 
Jako pierwszy został zorganizowany Konkurs Matematyczny, który odbył się w IV Liceum Ogólnokształcącym. Wzięło w nim udział 21 dwuosobowych drużyn z gliwickich szkół podstawowych. 
Uczestniczki i uczestnicy rozwiązywali zadania w formie testu oraz musieli sprostać różnego rodzaju łamigłówkom matematycznym. Zadania mocno angażowały młode umysły, ale nasza zdolna gliwicka młodzież imponująco sobie z nimi poradziła. "Matematyka jest uniwersalna: nie ma rzeczy, która by była jej obca". To mądrość sformułowana przez wybitnego polskiego matematyka Hugona Steinhausa. 
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Gliwicach, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1, odbył się konkurs biologiczno-geograficzny. Wzięło w nim udział pięćdziesięcioro siedmioro uczniów z 19 gliwickich szkół podstawowych. W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem przewodnim „Woda i jej mieszkańcy”. Konkurs składał się z trzech części. W pierwszej części uczniowie rozwiązywali test z geografii i biologii. W części drugiej były zadania z mapą z biologii i geografii, a w części trzeciej uczniowie zmagali się z krzyżówkami o tematyce biologicznej i geograficznej. 
W V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi zorganizowano konkurs Chemiczno- Fizyczny, do którego zostały zaproszone szkoły podstawowe z Gliwic i powiatu gliwickiego. Pierwsza część konkursu odbyła się w grudniu na terenie macierzystych szkół Gliwic i powiatu. Na podstawie testu wielozadaniowego z chemii i fizyki zostały wyłonione trzyosobowe reprezentacje. Finał odbył się w V Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach, w dniu 9 lutego2023 i miał formułę konkursu „Jeden z Dziesięciu”. Do zawodów przystąpiło aż 19 drużyn. Młodzi chemicy i fizycy odpowiadali biegle na szereg, aż 180 pytań i dopiero po 2,5 h udało się ustalić zwycięską trójkę. 
Ostatni konkurs - Badawczy polegał na przeprowadzeniu doświadczenia na temat związany z właściwościami matali i przedstawieniu przebiegu wszystkich jego etapów w formie prezentacji. Wpłynęło 13 prac. Uczniowie badali przewodnictwo cieplne, elektryczne, właściwości grzybobójcze i magnetyczne, reaktywność z różnymi substancjami. 
Gospodarz finału - Politechnika Śląska - przygotowała dla uczniów wiele atrakcji. Przedstawiona została oferta edukacyjna i baza naukowa Politechniki, uczniowie usłyszeli też parę słów na temat życia studenckiego, kół naukowych, programów wymiany studentów oraz możliwości, które otwierają się przed absolwentami uczelni. 
Następnie prof. Andrzej Katunin zaprosił uczestników na wykład o fraktalach.

WYNIKI:

Konkurs matematyczny: 
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 9 -Maciej Hryniewicz, Martyna Dziużańska, opiekunowie: Beata Jaskółka, Grażyna Zajdel-Imiela. 
II miejsce- Szkoła Podstawowa nr 6 - Magdalena Grabysz, Krzysztof Ogierman, opiekun: Katarzyna Dudys. 
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 17 - Mikołaj Jędzura, Piotr Żak, opiekun: Edyta Ciechanowska.

Konkurs biologiczno-geograficzny: 
I miejsce - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w ZSP nr 5 - Szymon Styburski, Maksymilian Chmielniak, Bartosz Gębarowski, Jolanta Kośmider, Krzysztof Ciemny. 
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 32 w ZSP nr 9 - Mikołaj Suczyk, Maja Jezierczak, Małgorzata Wojtas, Ewelina Kozakiewicz. 
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 13 - Grzegorz Broda, Iga Krufczyk, Anna Bradecka, Magdalena Ciesielska. 
III miejsce - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 39 w ZSP nr 4 - Bartosz Pudlik, Mateusz Rduch, Barbara Płuciennik - Psota, Adrian Niesobski.

Konkurs chemiczno-fizyczny: 
I miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 9 - Martyna Dziużańska, Pola Rojek, Maciej Hryniewicz, opiekunowie: Aleksandra Pyzik, Marta Lewandowska, Agata Zaremba-Gielas. 
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 17 - Piotr Żak, Mikołaj Jędzura, Stanisław Szliger, opiekun: Edyta Ciechanowska. 
III miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 6 - Igor Korus, Stanisław Macyk, Jan Bargieła, Marta Lewandowska

Konkurs badawczy: 
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 30 - Badanie przewodnictwa cieplnego metali - Jakub Nowak, Filip Parchański, Mateusz Piskorz, opiekun: dr Aleksandra Pyzik. 
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 - Wpływ rodzaju matali na przewodnictwo cieplne metali - Jakub Kwiecień, opiekun: Jolanta Kośmider. 
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 41 - Właściwości metali –przewodnictwo cieplne - Zuzanna Kościelna, Daryna Guzil, Kamil Łobos, opiekun: Ewa Jary i Joanna Klimeczko.

zapraszamy do GALERII