II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

Dodano: 20.01.2021 / Sekcja:
bieg pamieci

I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego w Gliwicach, Górnośląskie Centrum Edukacyjne im. Marii Skłodowskiej Curie w Gliwicach oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach, w czwartek 21 stycznia 2021 roku, włączą się w organizację II Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju. To kontynuacja projektu edukacyjno – sportowego z 2020 roku, którego celem jest upamiętnienie i rozpowszechnianie wiedzy o marszach śmierci, mających miejsce w styczniu 1945 roku. Niemieccy naziści, w ramach ewakuacji obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz – Birkenau, doprowadzili do zagłady tysiące istnień ludzkich. Projekt II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, w szczególności upamiętnia 76 rocznicę marszu śmierci na trasie Oświęcim – Gliwice.

Tegoroczne wydarzenie, ze względów epidemiologicznych, będzie posiadać odmienną od zeszłorocznej formę. Rok temu trasę z Oświęcimia do Gliwic przebyła w sztafetach młodzież z Chorzowa, Lędzin, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic i Gliwic, przy wsparciu policjantów Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach i innych śląskich miast. Tegoroczne wydarzenie w sporej części zostanie przeniesione do Internetu.

21 stycznia 2021 roku, nauczyciele z wyżej wymienionych miast, z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego, obowiązujących w kraju, przemierzą trasę biegu od Oświęcimia do Gliwic, łącząc, wzorem zeszłorocznej edycji, dziewięć miejsc pamięci rozsianych po trasie, symbolicznym ogniem pokoju, pobranym wczesnym rankiem spod obozowej ściany śmierci w Oświęcimiu. W tym samym czasie w kierunku Wodzisławia Śląskiego uda się grupa piesza PTTK Radlin, czcząca w ten sposób od lat, pamięć marszu śmierci pędzonego przez Niemców w tym kierunku.
Od 22 do 24 stycznia, relację z biegu na trasie Oświęcim – Gliwice, w postaci dziewięciu specjalnie przygotowanych na tę okazję odcinków filmowych, będzie można śledzić na portalu facebook: Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Każdy z odcinków opatrzony będzie pytaniami konkursowymi z atrakcyjnymi nagrodami.

Zachęcamy do śledzenia profilu II Bieg Pamięci że Światłem Pokoju - upamiętnienie 76 rocznicy marszu śmierci Oświęcim - Gliwice