I LO wicemistrzami województwa w szachy

Dodano: 17.11.2021 / Sekcja:
Mistrzostwa Gliwic i rejonu gliwickiego w szachach Mistrzostwa Gliwic i rejonu gliwickiego w szachach

O tym, że szachy wspomagają rozwój intelektualny dzieci i młodzieży nie trzeba nikogo przekonywać. Z pewnością warto jednak przypominać, jak wiele korzyści mogą wynieść z treningu szachowego najmłodsi. Szachy uczą logicznego myślenia, podejmowania decyzji, skupienia i koncentracji. Udział w rozgrywkach turniejowych i meczowych wymaga odporności psychicznej oraz czysto sportowego traktowania gry, tego co określa się jako „fair play”, czyli honorową i uczciwą grę.

Z tych względów szachy uznane zostały za ważny czynnik w edukacji młodzieży, a nauczanie gry w szachy weszło do programów szkolnych w wielu krajach na świecie. W Gliwicach rozgrywki szachowe są również elementem zajęc pozalekcyjnych, a turnieje są koordynowane przez Szkolny Związek Sportowy, w ramach gliwickiego programu upowszechniania sportu. Sukcesy osiągane przez gliwickich uczniów nie tylko są dla nas powodem do dumy, ale również potwierdzają, że w szkołach mamy potencjał, który warto wzmacniać.

W październiku br. w Szkole Podstawowej nr 12 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Gliwicach, odbyły się w ramach Mistrzostw Gliwic i rejonu gliwickiego, zawody w szachach.
Do rywalizacji przystąpiły gliwickie szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe. W sumie 16 szkół rywalizowało o miano najlepszej drużyny szachowej w Gliwicach i rejonie, a także o bilet na finał wojewódzki.

W trzech kategoriach: Igrzysk Dzieci, Igrzysk młodzieży szkolnej oraz Licealiady, awans do finału wojewódzkiego uzyskali zawodnicy z ZSP Żernica, Szkoły Podstawowej nr 5 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 z Gliwic oraz I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego z Gliwic.
Finał wojewódzki odbył się w dniu 4. listopada w Częstochowie. Reprezentująca Gliwice drużyna I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. E. Dembowskiego w Gliwicach, w składzie: Dominik Fryda, Aleksandra Hryń, Jan Pisarek, Mateusz Pisarek, Sebastian Szeliga, pod opieką Małgorzaty Kierat, wywalczyła vice mistrzostwo województwa.

Gratulujemy!

Polecamy lekturę artykułu o sukcesie Drużyny z Gliwic, która znalazła się wśród najlepszych na świecie :)