Aktualności | Gliwiccy harcerze na międzynarodowym zlocie Intercamp

Gliwiccy harcerze na międzynarodowym zlocie Intercamp

Gliwiccy harcerze na międzynarodowym zlocie Intercamp

Opublikowane: 24.05.2024 / Sekcja: Oświata 

W dniach 17-20 maja reprezentacja Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej uczestniczyła w Intercampie, czyli corocznym międzynarodowym zlocie harcerzy i skautów. W tym roku gospodarzem wydarzenia była Polska, a partnerem wyjazdu gliwickich harcerzy było Miasto Gliwice.

Międzynarodowa przygoda

Końcówka maja była okazją dla gliwickich harcerzy do wyjazdu na wyjątkowy zlot - Intercamp. To coroczny obóz harcerski, który w tym roku zgromadził ponad 3000 harcerzy i skautów z całej Europy. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się w Świeradowie-Zdroju, jednym z dwóch polskich Parków Ciemnego Nieba, co dodatkowo wzbogaciło tematykę zlotu, jaką były gwiazdy i astronomia.
Uczestnictwo w zlocie było okazją do nawiązywania międzynarodowych przyjaźni, wymiany doświadczeń oraz wspólnej zabawy. Przed wyjazdem, każdy patrol musiał wykonać zadanie przedzlotowe, co było wstępem do tegorocznych aktywności związanych m.in. z Celami Zrównoważonego Rozwoju. Tematyka uświadomiła młodym ludziom, jak ważne są działania na rzecz ochrony środowiska oraz umożliwiła im rozwinięcie umiejętności w zakresie krytycznego rozwiązywania problemów i odkrywania tajemnic wszechświata.
- Intercamp co roku odbywa się w innym kraju, który przygotowuje szereg atrakcji dla młodzieży w wieku 11 do 17 lat. W tym roku padło na Polskę, która mocno skupiła się na rozwoju uczestników w dziedzinie nauki oraz poszerzenia świadomości o problemach globalnych i ich wpływie na środowisko lokalne. Jesteśmy wdzięczni Miastu Gliwice za umożliwienie wyjazdu na zlot harcerzom z naszego hufca, ponieważ było to dla nich niesamowite doświadczenie i rozwijająca przygoda - mówi harcmistrzyni Ewa Seweryn, Rzeczniczka Prasowa Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej.


Atrakcje kulturalne zlotu

Podczas zlotu gliwiccy harcerze uczestniczyli w licznych atrakcjach i zadaniach. Jednym z ważniejszych momentów był m.in. potluck dinner, czyli międzynarodowa uczta, podczas której każdy patrol przygotowywał danie ze swojego regionu. Gliwiccy harcerze zrobili kluski śląskie, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Dodatkowo, harcerze wymieniali się chustami ze skautami z innych krajów, co było symbolicznym gestem jedności i przyjaźni.
Znalazł się także czas na edukację - reprezentacja hufca odwiedziła czeskie muzeum Intercampu, a także opowiadała innym uczestnikom o swoim mieście. Harcerze rozdawali książki o Gliwicach i przedstawiali historię radiostacji gliwickiej, co wzbudziło duże zainteresowanie.
Dzięki wsparciu Miasta Gliwice, harcerze z naszego hufca mogli uczestniczyć w tej wyjątkowej przygodzie, zdobywając nowe doświadczenia, przyjaciół i wspomnienia, które pozostaną z nimi na całe życie. Zlot Intercamp pokazał, że wspólna pasja i zaangażowanie mogą łączyć młodych ludzi z różnych krajów i kultur, tworząc silną, międzynarodową społeczność.
--
materiał i fot. Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej

zhp zhp zhp zhp zhp