„The Daily Mile” w ZS-P 2 w Gliwicach

Dodano: 14.09.2021 / Sekcja:
ZSP2 Uczestnicy "The Daily Mile” ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Gliwicach

„The Daily Mile” to program, który powstał niemal 10 lat temu w Szkocji. Jego pomysłodawczyniami były nauczycielki z jednej ze szkockich szkół podstawowych. Głównym celem tego programu jest poprawa zdrowia fizycznego, społecznego, emocjonalnego i psychicznego oraz samopoczucia dzieci – niezależnie od wieku, zdolności, czy sytuacji życiowej. „The Daily Mile” jest społeczną aktywnością fizyczną, w której dzieci biegają lub truchtają we własnym tempie, na świeżym powietrzu, razem z przyjaciółmi. Odbywa się ona przez 15 minut dziennie, a większość dzieci w tym czasie pokonuje milę lub więcej.

Prostota w realizacji „The Daily Mile” przejawia się m.in. tym, że dzieci - nawet będąc w szkole - wybiegają na świeże powietrze niezależnie od pogody, w myśl zasady, że "pogoda to korzyść, a nie przeszkoda". Nauczyciel sam wybiera odpowiednią porę na aktywność, w zależności od samopoczucia dzieci. Nie jest wymagane żadne przygotowanie, sprzęt, dzieci biegają w swoich codziennych ubraniach, więc nie jest również potrzebny specjalny strój, ani czas na przebieranie. Charakter aktywności jest towarzyski, zabawny, pozbawiony współzawodnictwa i nie wymaga od rodziców dodatkowego zaangażowania, a od nauczycieli sprawozdawczości, ani dodatkowych kwalifikacji.

- O programie „The Daily Mile” dowiedziałam się w lipcu 2018 roku z mediów społecznościowych. Jako pasjonatka biegania i aktywna maratonka szybko zrozumiałam, jakie korzyści mógłby przynieść ten program moim uczniom. Ale nawet ja nie spodziewałam się, że przyniesie on tyle dobrego - mówi Ewa Figiel nauczycielka SP nr 12 w Gliwicach, realizatorka programu „The Daily Mile”.

Pani Ewa przedstawiła ideę wprowadzenia programu „The Daily Mile” w Szkole Podstawowej nr 12 im. Mikołaja Kopernika w Gliwicach dyrektorowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnemu nr 2 Pani Krystynie Kondrusiewicz w sierpniu 2018 roku. Po uzyskaniu aprobaty i poparcia pomysłu, zapoznała z założeniami programu rodziców uczniów, którzy mieli brać w nim udział. Rodzice nie tylko nie wyrazili sprzeciwu, ale byli wręcz zadowoleni, że ich dzieci będą miały okazję do codzienniej aktywności fizycznej. W ten sposób uczniowie stali się częścią międzynarodowej społeczności szkół „biegających codzienną milę”. W tamtym czasie Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 był szóstą szkołą w Polsce, która przyłączyła się do programu.

Od września 2018 roku nowi uczniowie klasy pierwszej i Pani Ewa jako ich wychowawca,  przystąpili do realizacji programu „The Daily Mile”. Wspólną przygodę zakończyli w czerwcu 2021 roku. W tym czasie dołączyły do nich jeszcze dwie klasy. Codziennie, niezależnie od pogody, i niezależnie od lekcji wychowania fizycznego, podejmowali aktywność biegową, która trwała około 15 minut. Na początku były to głównie marszobiegi, dzieci truchtały lub biegały we własnym tempie, w grupkach, parach lub pojedynczo – jak miały ochotę. Podczas tych biegów zazwyczaj rozmawiały na różne tematy, śmiały się, relaksowały, odreagowywały stresy. Różne warunki pogodowe sprawiały dzieciom sporo radości – wiele z nich nie miało wcześniej okazji biegać w deszczu, we mgle, czy podczas mrozów. Bieganie odbywało się zazwyczaj na terenie szkolnym – po wyznaczonej, około 400- tu metrowej pętli wokół boisk, lub poza terenem szkoły wzdłuż pobliskiej alejki dla pieszych.

Na pierwsze efekty nie trzeba było długo czekać – już po kilku tygodniach dzieci potrzebowały krótszych przerw na marsz i swobodniej oddychały podczas biegu. Po powrocie do klasy łatwiej koncentrowały się na lekcjach. Codzienna aktywność dzieci zmotywowała również wielu rodziców, którzy również zaczęli uprawiać jogging lub szybkie marsze. Dla nich Pani Ewa - koordynatorka programu także  zorganizowała regularne treningi biegowe na pobliskim stadionie lekkoatletycznym.

Uczniowie uczestniczący w programie, wzięli również udział w sztafecie charytatywnej „Kilometry dla Hospicjum”. Dla nich samych miało to ogromne znaczenie, a świadomość że swoją aktywnością mogą komuś pomóc, zachęciła do udziału w kolejnych tego typu akcjach wspólnie z rodzicami.

O tym jak bardzo udało się Pani Ewie zmotywować uczestników programu świadczy fakt, że dzieciaki realizowały program „The Daily Mile” również podczas pandemii. W trakcie nauki stacjonarnej na terenach szkolnych, a w trakcie nauki zdalnej z rodzicami, dzieci wychodziły pobiegać, jeśli tylko było to możliwe. Pomimo przerw w regularnym bieganiu, po powrocie do nauki stacjonarnej okazało się, że dzieci nie straciły ani kondycji ani zapału.

- Z radością mogę powiedzieć, że po przeprowadzeniu bilansu 10-cio latka przez pielęgniarkę szkolną, u żadnego z moich uczniów nie zdiagnozowano nadwagi - podkreśla Pani Ewa Figiel i dodaje - Już po roku realizacji programu „The Daily Mile” poprosiłam rodziców moich uczniów o krótką informację zwrotną dotyczącą zauważonych przez nich ewentualnych korzyści z codziennego biegania mili.
Z ogromną satysfakcją przytaczamy spostrzeżenia rodziców:

 • dziecko jest bardziej wytrwałe i systematyczne w działaniu;
 • zwiększona odporność na choroby (żadnych ataków astmy przez cały rok szkolny);
 • łatwiejsze zasypianie wieczorem;
 • dotlenienie mózgu;
 • dziecko nie boi się wysiłku fizycznego (np. długie górskie wycieczki), poprawa kondycji i wydolności organizmu;
 • dziecko „zaraża” aktywnością całą rodzinę;
 • chętnie uczestniczy w innych biegach, w tym w charytatywnych;
 • dziecko zaczęło się interesować sportem, zapisało się na inne zajęcia sportowe;
 • dziecko stało się bardzie zorganizowane - planuje np. swój ubiór, żeby dopasować do warunków atmosferycznych na zewnątrz i do rodzaju aktywności;
 • pozytywny wpływ nie tylko na dziecko, ale i całą rodzinę (np. regularne bieganie całą rodziną z psami ze schroniska);
 • lepsza przemiana materii i poprawa apetytu;
 • wzmocnienie więzi społecznych z rówieśnikami;
 • przyzwyczajenie do zdrowego stylu życia;
 • wyrobienie dobrych nawyków i samodyscypliny;
 • dziecko uczy się zdrowej rywalizacji i zachowań fair play;
 • dziecko nauczyło się, że nie zawsze trzeba być pierwszym. Że sam udział też może być wygraną.

- Dzięki ogromnemu zaangażowaniu, z jakim do inicjatywy  „The Daily Mile” podeszli moim uczniowie i ich rodzice muszę stwierdzić , że przerosła ona moje oczekiwania. Myślę, że może się okazać szczególnie cenna w przywracaniu zdrowia i sprawności dzieciom w tym trudnym czasie pandemii covid-19. Zdrowie moich uczniów, ich energia, sprawność, pogoda ducha; pozytywne, wspierające reakcje rodziców, oraz zachęcająca postawa Pani dyrektor ZSP2 Krystyny Kondrusiewicz sprawiły, że stałam się gorącą zwolenniczką i rzeczniczką programu „The Daily Mile”. Po tych trzech latach mogę powiedzieć z całym przekonaniem, że warto go wprowadzić w każdej gliwickiej szkole. A potem… może w każdej polskiej szkole - podreśla z uśmiechem Pani Ewa.

Nie pozostaje nam nic innego jak podziękować za zaangażowanie.
Dziękujemy, gratulujemy efektów i determinacji!

zsp2
Ewa Weber - Zastępca Prezydenta Miasta Gliwice, spotkała się z reprezentantami klasy, która przez ostatnie lata zaangażowała się w projekt Daily Mile. Uczniom towarzyszyli inicjatorka Akcji w ZSP 2, wychowawczyni klasy Ewa Figiel oraz dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 - Krystyna Kondrusiewicz.
ZSP2
Uczestnicy "The Daily Mile” ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Gliwicach
ZSP2
Uczestnicy "The Daily Mile” ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Gliwicach
ZSP2
Uczestnicy "The Daily Mile” ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Gliwicach
ZSP2
Uczestnicy "The Daily Mile” ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Gliwicach
ZSP2
Uczestnicy "The Daily Mile” ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Gliwicach
ZSP2
Aurelia, Paulina i Kuba, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 im. Mikołaja Kopernika w Gliwicach, z entuzjazmem opowiadały Ewie Weber - Zastępcy Prezydenta Miasta Gliwice, o projekcie Daily Mail.
ZSP2
Zastępca Prezydenta Miasta Gliwice, zachęciła uczniów oraz Pedagogów, aby byli ambasadorami projektu Daily Mile, nie tylko w swojej szkole, ale również w innych gliwickich szkołach.
zsp2
ZSP2
ZSP2
ZSP2
ZSP2
ZSP2
ZSP2
ZSP2