Aktualności | To była polsko-słoweńska przygoda po angielsku!

To była polsko-słoweńska przygoda po angielsku!

To była polsko-słoweńska przygoda po angielsku!

Opublikowane: 24.03.2022 / Sekcja: Oświata 

W dniach od 13 do 19 marca po raz kolejny spotkaliśmy się z naszymi koleżankami i kolegami ze Słowenii w ramach projektu Erasmus+, którego tematem było ”FACT – Fighting alternative facts with critical thinking”. Tym razem wspólna praca odbyła się w Polsce, w II Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach, pod czujnym okiem pań: Ewy Koniecznej, koordynatorki projektu w Polsce, Kamili Stoiłowej i Joanny Kuczmy.

W poniedziałek o godzinie 9:00 p. dyr. Robert Strzelec i p. prof. Ewa Konieczna uroczyście otworzyli warsztaty Erasmus+. Pracowity tydzień rozpoczął się warsztatami na bazie filmu „Social dilemma” przeprowadzonymi przez p. prof. Ewę Konieczną przy współpracy z p. prof. Kamilą Stoiłową. Problematyka filmu dotyczy głównego tematu wymiany polsko-słoweńskiej, czyli w jaki sposób można wpływać na odbiór rzeczywistości, kiedy taki wpływ jest dobry i etyczny, a kiedy uprzedmiotawia człowieka i go niszczy. Zajęcia podsumowano sformułowaniem trzech prostych zasad, mogących uchronić jednostkę przed zmanipulowaniem: pierwsza to trzymanie elektroniki z dala od sypialni, druga – prawo do używania mediów społecznościowych mają dopiero licealiści, trzecia – ustalenie ilości czasu spędzanej przy telefonie.

Dzień drugi to inny rodzaj aktywności. Uczestnicy projektu badali strategie perswazji i manipulacji w sztuce plakatu. Zadaniem trzech zespołów było zniechęcenie do fast foodów, natomiast trzy pozostałe – miały do nich zachęcić. Powstały naprawdę dobre prace pod kierunkiem p. Dagny Szwai – artystki graficzki.

W środę udaliśmy się na wycieczkę do Warszawy, gdzie mogliśmy obserwować pracę dziennikarzy radiowych Radia Wnet. Uczestnicy przeprowadzili wywiady z pracownikami stacji, zobaczyli studio nagrań, sposób tworzenia serwisów informacyjnych, możliwości weryfikowania fake newsów, a nawet zaproszono nas do udzielenia wywiadów na antenie radia. Spotkanie zostało zorganizowane przez p. Annę Popek, dziennikarkę radiową i telewizyjną dzięki współpracy i przychylności p. Krzysztofa Skowrońskiego, redaktora naczelnego Radia Wnet.

Obserwacje poczynione w środę przydały się następnego dnia podczas warsztatów pt.: „Dziennikarstwo radiowe wobec współczesnych wyzwań”, przeprowadzonych przez p. dr Monikę Białek, adiunkta Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Dziennikarstwa. Szkolna pracownia komputerowa zamieniła się w studio nagrań. Najpierw uczestnicy zapoznali się ze sposobami manipulowania przekazem radiowym przez dobór informacji, który może występować w trzech obszarach działań: kolejność, kontekst i komentarz. Później, podzieleni na zespoły, musieli nagrać wywiady i następnie przygotować je w dwóch odsłonach – jako informację prawdziwą i jako informację zmanipulowaną. To było naprawdę wyzwanie, z którym uczestnicy projektu również dobrze sobie poradzili.

Piątek, ostatni dzień projektu, przyniósł sportowe podsumowanie. Pani prof. Joanna Kuczma z Maćkiem Klosskiem i Maksem Markiem przygotowała najpierw zadania dotyczące odbytych warsztatów, potem wspólna nauka tańca z Pauliną Mędralą i Piotrkiem Klikowskim, w końcu uroczyste wręczenie certyfikatów.

Wymiana to nie tylko praca. To również rozmowy, nawiązywanie przyjaźni, wesołe spędzanie wspólnie czasu, to zwiedzanie i odpoczynek, choć tego akurat jest najmniej. To intensywne spotkanie z językiem angielskim i ciekawymi ludźmi.

/materiał przygotowany przez II LO/