Aktualności | Anna Olszak i Mateusz Jarek laureatami programu ADAMED SmartUP

Anna Olszak i Mateusz Jarek laureatami programu ADAMED SmartUP

Mateusz Jarek - uczeń ZSTI w Gliwicach, laureat stypendium ADAMED SmartUP

Anna Olszak i Mateusz Jarek laureatami programu ADAMED SmartUP

Opublikowane: 15.09.2022 / Sekcja: Oświata 

Fundacja Adamed niezmiennie od 2014 roku wspiera uczniów w rozwoju naukowym. Prowadzi działania popularyzujące naukę, organizuje bezpłatne warsztaty, ale przede wszystkim co roku zaprasza do wzięcia udziału w programie stypendialnym ADAMED SmartUP. Do dotychczasowych ośmiu edycji zarejestrowało się prawie 60 tys. osób, spośród których 400 wzięło udział w obozach naukowych.

Podczas tegorocznej gali finałowej, która odbyła się 13 września, ogłoszona została lista 10 laureatów nagrody głównej oraz 3 stypendystów, wybranych z grona osób uhonorowanych w 2021 roku. Wszystkich wyróżnionych łączy jedno – niespotykany talent w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, dzięki któremu znaleźli się w gronie najbardziej utalentowanych uczniów w kraju. Uczestnicy programu interesują się fizyką, chemią, medycyną, inżynierią, ale również drukują narządy w 3D, pilotują samoloty, budują rakiety, uprawiają sport i angażują się społecznie. Troje z nich pochodzi z województwa śląskiego, a wśród nich są  Mateusz Jarek oraz Anna Olszak - uczeniowie Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach! Mateusz Jarek - uczeń klasy 4 kształcącej w zawodzie technik informatyk w Technikum nr 1 (Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach) został jednym z trzech stypendystów 7. edycji programu, którzy otrzymają stypendium naukowe o wartości 40 tysięcy złotych. W ciągu ostatniego roku organizatorzy przyglądali się, jak rozwijała się naukowa ścieżka rozwoju dziesiątki laureatów ubiegłorocznej nagrody głównej. W rezultacie wybrali i nagrodzili 3 niezwykle kreatywne osoby, obdarzone pasją i motywacją do działania, w tym Mateusza Jarka. Stypendyści będą mogli wykorzystać środki na kontynuowanie edukacji, prowadzenie badań naukowych, naukę języków, wyjazdy i staże - sami zdecydują, na co dokładnie przeznaczyć nagrodę, zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami.

Ponadto laureatką nagrody głównej 8. edycji programu ADAMED SmartUP została Anna Olszak. Ania jest uczennicą klasy 4, tak jak Mateusz. Mamy nadzieję, że za rok również zostanie stypendystką programu. Anna jest finalistką Olimpiady Wiedzy o Mediach. W projekcie unijnym „Kwalifikacja 2025+” zdobyła certyfikat potwierdzający umiejętności z zakresu grafiki komputerowej. Realizowała projekt naukowy – model usługi chmurowej, który w fazie testów został przekazany uczniom. Naukę̨ chciałaby kontynuować́ na studiach informatycznych, jednocześnie łącząc tę dziedzinę̨ ze swoją pasją do robotyki. Miłośniczka książek popularnonaukowych.

- Moje zainteresowanie nauką zaczęło się już w dzieciństwie. Nieustanie zadawałam pytanie „Jak to działa?”, oglądałam program popularnonaukowy „Jak to jest zrobione?” oraz czerpałam wiedzę od rodziców. Często czytałam encyklopedie wiedzy dla dzieci lub książki związane z inżynierią. Z roku na rok chciałam wiedzieć coraz więcej. Gdy dorosłam zdecydowałam, że związać swój dalszy rozwój z nauką. Chcę by moja praca pozwalała pomagać ludziom, którzy tej pomocy potrzebują - zdradziła Ania. - Największy wpływ na moje zainteresowania mieli zdecydowanie moi rodzice. We wczesnych latach zauważyli, że jestem ciekawa jak działa świat i sprzęty elektroniczne. Korzystając ze swojej wiedzy, dostępnych materiałów i książek, stworzyli dla mnie świetne warunki do rozwoju. Do dziś są dla mnie podpora i skarbnica wiedzy. Jeśli nie rozumiem czegoś wiem, że to właśnie oni mi to wytłumaczą. Jeśli oni nie znają odpowiedzi na dane pytanie wiem, że razem usiądziemy nad tym problem i znajdziemy rozwiązanie. Są dla mnie motywacją jak i wzorem do naśladowania.
Dzięki programowi Ania nawiązała nowe przyjaźnie, poznała ludzi, którzy tak samo jak ona chcą rozwijać się i dzielić się swoją wiedzą. Odkryła również nowe pasje, czyli lotnictwo oraz druk 3d. - Podczas obozu udało mi się poszerzyć wiedzę na tematy już mi znane, otworzyć się na nowe perspektywy rozwoju naukowego. Zyskałam większą pewność siebie oraz umiejętności umiejętność miękkie jak np. wypowiadanie się publicznie np. w sytuacjach stresowych jak rozmowa o pracę. Na pytanie, które zajęcia na obozie uważa za najciekawsze, a które najmilej Ją zaskoczyły, Ania odpowiedziała: - Uważam, że były zajęcia z robotyki, ponieważ pozwoliły mi rozwinąć wiedzę, ukierunkować się na dalszy rozwój. Mogłam również sprawdzić swoje umiejętności pracy zespołowej. Najmilej zaskoczyły mnie zajęcia z public speaking. Nie spodziewałam się, że 4 godziny zajęć, mogą tak wpłynąć na moje postrzeganie przemawiania do ludzi oraz kontaktów między ludzkich. Pozwoliły mi rozwinąć moją komunikatywność oraz spojrzeć na siebie z innej perspektywy. Cieszę się, że mogłam w nich wziąć udział, pomimo moich wewnętrznych blokad.

Nagrodę główną, czyli program indywidualnych konsultacji edukacyjnych, Ania chciałaby wykorzystać na doszlifowane języka angielskiego, aby łatwiej komunikować się z osobami nie mówiącymi po polsku. - Rozmowy z Hoa, Hanh i Hoan z wietnamskiej edycji programu ADAMED SmartUP uświadomiły jak ważne są nauka i rozwój poprzez kontakt z ludźmi. Zależy mi również na poszerzaniu wiedzy z obszaru fizyki oraz matematyki. Uważam, że są one kluczem do mojego rozwoju w dziedzinach inżynierii, robotyki oraz informatyki. Chciałabym otrzymać wsparcie, aby móc ukończyć mój projekt tłumacza dla osób nie mówiących i rozpocząć następne projekty, które pozwolą pomóc potrzebującym. Chciałabym również zaangażować się w życie programu ADAMED SmartUP - tak jak moi obozowi opiekunowie motywować uczestników, pogłębiać ich wiedzę, rozmawiać z nimi, dzielić się doświadczeniem.
Ania chce związać swoje życie zawodowe z nauką - czuje, że jest to jej powołanie. Podczas studiów planuje dołączyć do kół naukowych. Będzie się również starać o starze pozwalające zdobyć doświadczenie naukowe. Po ukończeniu studiów, chciałaby specjalizować się w dziedzinie nowych technologii, wykonywać pracę badawczą na uczelniach albo w firmach, aby rozwijać wynalazczość, jednocześnie działając prospołecznie.
- Udział w projekcie SmartUP, bardzo wpłynął na moje plany. Przed obozem chciałam po prostu studiować na dobrej uczelni w Polsce. Po rozmowach z absolwentami, którzy zaczęli rozwijać się i studiować za granicą doszłam do wniosku, że też chciałabym wykorzystać taką możliwość. Obecnie planuję ukończyć studia inżynierskie z kierunków automatyka i robotyka oraz informatyka w Polsce, a w międzyczasie podszlifować mój angielski. Po obronie inżynierskiej chciałabym aplikować na studia na Harvard lub ETH Zurich. Chciałabym również rozpocząć studia doktoranckie za granicą. Czuję, że uczenie się, wykorzystywanie wiedzy jest moim celem w życiu.

(źródło: https://stories.prowly.com/205993-anna-olszak-laureatka-nagrody-glownej-8-edycji-programu-adamed-smartup
https://adamedsmartup.pl/2022/09/14/do-nich-nalezy-przyszlosc-polskiej-nauki-znamy-juz-tegorocznych-laureatow-i-stypendystow-programu-adamed-smartup/ )

 

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy Ani!

Wszystkim zainteresowanym przypominamy, że rekrutacja do kolejnej edycji trwa. W programie ADAMED SmartUP mogą wziąć udział uczniowie w wieku 14-18 lat, którzy interesują się naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Rekrutacja do 9. edycji rozpoczęła się 1 września i potrwa do 15 stycznia 2023 r. 50 najlepszych osób weźmie udział w naukowym obozie ADAMED SmartUP.

Anna Olszak laureatka nagrody ADAMED SmartUP