Aktualności | 755-lecie Bojkowa

755-lecie Bojkowa

fot. Jacek Borc

755-lecie Bojkowa

Opublikowane: 11.03.2024 / Sekcja: Oświata 

W dniach od 1 do 3 marca br. w Bojkowie odbyły się obchody Dni Cysterskich w rocznicę 755-lecia założenia przez mnichów cysterskich osady w lesie Boycou.

W piątek, 1 marca 2024 r. od godziny 15:00 w sali gimnastycznej przy ul. Plonowej 10 w Gliwicach - Bojkowie odbyła się "Żywa lekcja historii - Cystersi", czyli animowane zajęcia dla dzieci oraz podsumowanie konkursu plastycznego na temat średniowiecza.

W sobotę, 2 marca 2024 r. od godziny 10:00 w Centrum Kultury Victoria - Scena Bojków ul. Parkowa 5, Gliwice - Bojków miała miejsce konferencja naukowa "755 lat Bojkowa na Szlaku Cysterskim". Program konferencji:
- Otwarcie konferencji - ks. dr Piotr Szczygielski,
- "Średniowieczna wizja dojrzałego społeczeństwa" - bp prof. dr hab. Jan Kopiec,
- "Szlak Cysterski w Polsce" - mgr Teresa Świercz i mgr Rita Serafin,
- "Cysterskie i pocysterskie dziedzictwo na przykładzie Bojkowa" - mgr Krzysztof Kruszyński.

O godzinie 15:30 w Centrum Kultury Victoria - Scena Bojków ul. Parkowa 5, Gliwice - Bojków, odbył się koncert "Pro Unitate Europae"- chóru chłopięcego Die Rheinischen Sängerknaben z Ratingen wraz z solistami Nicole Rhoslynn i Heiko Reissin.

W niedzielę, 3 marca 2024 r. od godziny 11:00 w kościele p.w. Narodzenia N.M.P przy ul. Rolników 188, Gliwice - Bojków, została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna za 755 lat istnienia Bojkowa pod przewodnictwem Biskupa Gliwickiego - Sławomira Odera z udziałem Opata Prezesa Polskiej Kongregacji Zakonu Cystersów - Ojca Eugeniusza Augustyna OCist. W trakcie mszy odmówiono modlitwę o żywot wieczny dla założycieli wioski: księcia opolsko-raciborskiego Władysława I Piasta, cystersów z opactwa w Rudach, osadników przybyłych z ziemi miśnieńskiej oraz wszystkich, którzy na przestrzeni wieków troszczyli się o rozwój i pomyślność miejscowości oraz złożono prośbę o błogosławieństwo dla współcześnie żyjących mieszkańców Gliwic, mieszkańców dzielnicy Bojków oraz dla przyjaciół i sympatyków Bojkowa. Liturgię swym śpiewem uświetnił chór chłopięcy Die Rheinischen Sängerknaben z Ratingen.

Od godziny 12:15 na placu przed kościołem miała miejsce uroczystość nadania nazwy "Plac Cysterski" oraz odsłonięcie tablicy ze znakiem Szlaku Cysterskiego w Polsce. Ceremonię uświetniła Orkiestra Dęta KWK "Sośnica".

Od godziny 13:15 w Centrum Kultury Victoria - Scena Bojków ul. Parkowa 5, Gliwice - Bojków został zaprezentowany premierowy spektakl muzyczny w wykonaniu Teatru A - "KAMIENIE MILOWE - z inspiracji Dziełem Cystersów w Europie". Tytuł nawiązuje do etymologii nazwy Zakonu Cystersów "Cis Tertium Lapidem Miliarium" (przy trzecim kamieniu milowym). Kamień milowy umieszczony przy starej rzymskiej drodze w regionie Burgundia posłużył do określenia lokalizacji Nowego Klasztoru (Monasterium Novum).


Organizatorzy:
Centrum Kultury Victoria w Gliwicach
Parafia Narodzenia N.M.P w Gliwicach - Bojkowie
Fundacja "Stare Opactwo w Rudach"
Szkoła Podstawowa nr 8 w Gliwicach - Bojkowie
Rada Dzielnicy Bojków
Fundacja Dom Górnośląski z Ratingen
Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 8 w Gliwicach - Bojkowie
Przedsiębiorstwo Techniczne PLEX Sp. z o.o. z Gliwic
Ochotnicza Straż Pożarna Bojków
Koło Emerytów Dzielnicy Bojków
Zespół Caritas Bojków
Wolontariusze z Bojkowa

Patronat honorowy:
Adam Neumann, Prezydent Miasta Gliwice
Jego Ekscelencja ks. bp Sławomir Oder, biskup gliwicki
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich

Patronat Medialny:
Radio eM Katowice
Gość Niedzielny

Zapraszamy do GALERII.