Miejskie Obchody Dnia Edukacji Narodowej

Miejskie Obchody Dnia Edukacji Narodowej

Miejskie Obchody Dnia Edukacji Narodowej

Opublikowane: 28.09.2021 / Sekcja: Oświata 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Teatr Miejski w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) 

Organizator: miasto Gliwice  Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego  Teatr Miejski 

Gala Oświatowa z okazji Dnia Edukacji Narodowej - miejskie obchody Dnia Edukacji.

PROGRAM

  • 16:00 - 16:45 - oficjalna część Gali.

- wręczenie nagród Prezydenta Miasta I-go i II-go stopnia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji.

  • 16:45-17:00 - przerwa.
  • 17:00-18:30  - prezentacja spektaklu "Kartoteka" - pierwszej sztuki napisanej przez Tadeusza Różewicza w Gliwicach.
  • 18:30-19:00 - spotkanie środowiska oświatowego w foyer teatru.
Kartoteka to pierwsza sztuka Tadeusza Różewicza, którą napisał podczas swojego pobytu w Gliwicach (1949 – 1968). Poruszał się wówczas w kręgu reminiscencji wojennych, próbował spojrzeć na współczesny świat (II poł XX w.) oczyma Bohatera, który doświadczył okrucieństwa wojny, widząc w nim różne przejawy chaosu i kryzysu wartości.
W spektaklu ukazany został rozpad osobowości Bohatera, który (jak pisze Różewicz) jest „człowiekiem bez określonego dokładniej wieku, zajęcia i wyglądu”. Ponadto nie wiemy nawet jak się nazywa to jednocześnie KAŻDY i NIKT - "everyman". Nosi wiele imion, jego wiek jest nieokreślony (czasem ma 7 lat, innym razem 18, a w innych scenach jest dojrzałym mężczyzną), wiadomo, że ma rodziców i wujka, w czasie wojny walczył w partyzantce. Fragmentaryczna kompozycja Kartoteki jest jakby zapisem świadomości człowieka, w której mieszają się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Odwiedzają go różni ludzie, natomiast on sam jest bierny, tak jakby strumień wydarzeń po prostu przez niego przepływał.
Sztuka odbiega wyraźnie od tradycyjnej dramaturgii. Nie ma w niej podziału na akty i sceny, nie ma nawet wyraźnego zakończenia. Zapowiada to autor w didaskaliach: „To dramat otwarty, pozwalający na różnorodne interpretacje, metaforyczny”.
Chaotyczne, urwane strzępy jego biografii są jak gdyby czyimś kwestionariuszem w kartotece. Sam Bohater również używa tego określenia: Właściwie to nie wiem, co dalej robić. Jak się żyje, to trzeba jeszcze grać. Trzeba prowadzić kartotekę...
Proszę przygotować swoją wyobraźnię na dziwną wieloznaczność osób, miejsc, czasu, które trzeba dopełnić wyobraźnią, aby życiorys bohatera zaczął się wiązać w całość i nabrał sensu.
Joanna Sokołowska-Czarnecka
dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 16

Serdecznie Państwa zapraszamy na sztukę, która prezentuje obraz rzeczywistości – czasów, które jak mówi Bohater „są niby duże, ale ludzie trochę mali.”

więcej:
https://teatr.gliwice.pl/wydarzenie/kartoteka/