XI Liceum Ogólnokształcące Sportowe w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych

XI Liceum Ogólnokształcące Sportowe w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych

ZSTI

Opublikowane: 03.07.2020 / Sekcja: Szkoły ponadpodstawowe  Licea ogólnokształcące  Zespoły Szkół Ogólnokształcących 

ul. Chorzowska 5

Gliwice

sekretariat@zsti.gliwice.eu

Telefon: 32 230 68 31

http://www.zsti.gliwice.pl

XI Liceum Ogólnokształcące Sportowe w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach rozpoczęło swoją działalność w roku szkolnym 2014/2015. Liceum prowadzi oddziały mistrzostwa sportowego w piłce ręcznej dziewcząt.

Klasy liceum objęte są programem Ośrodków Szkolenia w Piłce Ręcznej dziewcząt pod patronatem Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Ośrodek ze środków Ministerstwa Sportu zapewnia sprzęt sportowy i treningowy, a przede wszystkim finansuje 6 dodatkowych godzin treningowych dla każdej grupy treningowej.

Podopieczne trenerów Liceum zdobyły Mistrzostwo Polski Szkół Ponadgimnazjalnych w 2017 roku oraz kilkukrotnie zdobyły Mistrzostwo Wojewódzkiej Licealiady szkół ponadgimnazjalnych. Uczennice w Rozgrywkach Śląskiej Ligi Juniorek oraz Juniorek młodszych, a także w rozgrywkach szczebla centralnego, reprezentują klub SPR Sośnica Gliwice, w którego barwach wielokrotnie zajmowały wysokie miejsca, m.in. Mistrzostwo Śląska w kategorii juniorki młodszej w sezonie 2019/2020 oraz 2020/2021, a także Mistrzostwo Śląska w kategorii juniorki w sezonie 2016/2017, 2018/2019, 2019/2020 i wicemistrzostwo Śląska w sezonie 2021/2022. Dzięki bardzo dobrej dyspozycji w rozgrywkach wojewódzkich uczennice wraz ze sztabem szkoleniowym niemalże co roku awansują do rozgrywek szczebla centralnego, gdzie pnąc się po poszczególnych szczeblach Mistrzostw Polski organizowanych przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce, zajmują wysokie lokaty, m.in.: III miejsce w 1/8 Finału Mistrzostw Polski Juniorek, czyli miejsce 12-16 w Polsce w sezonie 2016/2017, III miejsce w 1/8 Finału Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych, czyli 12-16 miejsce w Polsce w sezonie 2016/2017, III miejsce w 1/8 Finału Mistrzostw Polski Juniorek w sezonie 2018/2020, czyli miejsce 12-16 w Polsce, III miejsce w 1/8 Finału Mistrzostw Polski Juniorek, czyli miejsce 12-16 w Polsce w sezonie 2019/2020, 3 miejsce w 1/4 Finału Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych, czyli miejsce 5-6 w Polsce w sezonie 2020/2021 oraz I miejsce w 1/8 Mistrzostw Polski Juniorek, co sprawia, że zapewniły sobie awans do 1/4 finału i znalazły się w gronie najlepszych drużyn juniorskich w sezonie 2021/2022.

Nasze uczennice oraz absolwentki są reprezentantkami wielu klubów w Polsce na szczeblu I i II ligi kobiet, a kilka z nich w trakcie nauki w XI LOS otrzymało powołania do Kadry Polski Juniorek.

Od początku istnienia szkoły nasze uczennice mogą korzystać z nowoczesnej hali sportowej z areną główną oraz z bogato wyposażonym zapleczem sportowym, m.in. ścianą wspinaczkową, siłownią, salą fitness, salą tenisa stołowego. Hala posiada również widownię na 285 osób.

Podczas czteroletniej edukacji w szkole monitorowany jest rozwój sportowy zawodniczek w zakresie wytrzymałości biegowej, siły i techniki użytkowej w piłce ręcznej.  Liceum proponuje międzynarodowe wyjazdy na turnieje, m.in. do Chorwacji, Niemiec, Portugalii. Ośrodek Szkolenia w Piłce Ręcznej Dziewcząt współpracuje również z klubami seniorskimi, m.in. SPR Sośnica Gliwice oraz Start Pietrowice Wielkie. Przed rozpoczęciem roku szkolnego uczennice klas sportowych biorą udział w zgrupowaniu sportowym w Szczyrku pod okiem trenerów, dzięki czemu mogą zintegrować się oraz przygotować do kolejnego sezonu.

Będąc uczennicą szkoły, można otrzymać stypendia naukowe, brać udział w ciekawych projektach, międzynarodowej wymianie młodzieży, wyjazdach edukacyjnych, wykładach, szkoleniach, wycieczkach, a także zawodach i turniejach sportowych.

W szkole działa m.in. sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Szkolne Koło Wolontariatu, Klub Honorowych Dawców Krwi.

Szkoła zapewnia opiekę pedagoga, psychologa i pielęgniarki.

Uczennice spoza Gliwic mają możliwość zakwaterowania w przyszkolnym internacie, mogą korzystać z oferty szkolnej stołówki i sklepiku. W kompleksie ZSTI znajduje się także Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Ślązaczek”.

Nasza placówka ma dobrą lokalizację (przy ul. Chorzowskiej), dzięki czemu uczniowie mają łatwy dojazd zarówno z Gliwic, jak i z ościennych miast.

XI LOS w Gliwicach to przyjazne miejsce dla młodych piłkarek ręcznych, w którym mogą rozwijać swoje pasje i budować z sukcesem zawodową i sportową przyszłość.