Szkoła Podstawowa nr 29

Szkoła Podstawowa nr 29

Szkoła Podstawowa nr 29

Opublikowane: 14.07.2020 / Sekcja: Szkoły podstawowe  Publiczne szkoły podstawowe 

ul. Staromiejska 24

Gliwice

sekretariat@sp29.gliwice.eu

Telefon: 32 234 25 46

http://sp29gliwice.szkolnastrona.pl/

Szkoła jest czynna od poniedziałku do piątku od godziny 7:00 do godziny 17:00.

W szkole jest osiem oddziałów po jednym na każdym poziomie.
Prowadzimy przedmiotowe kółka zainteresowań. 

Szkoła współpracuje z:

  1. Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Gliwicach
  2. Młodzieżowym Domem Kultury
  3. Radą Rodziców
  4. Świetlicą Socjoterapeutyczną
  5. Strażą Miejską
  6. Policją

,,Program dla szkół” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie.

Program ma propagować wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak. Oprócz promowania zdrowej diety program ma również pokazać dzieciom skąd pochodzą owoce i warzywa oraz produkty mleczne, jak są uprawiane i produkowane.

Od roku szkolnego 2017/2018 nasza szkoła bierze udział  w nowym „Programie dla szkół”, dzięki któremu dzieci rozpoczynając naukę w szkole uczą się prawidłowych nawyków żywieniowych, a w szczególności poznają walory diety bogatej w owoce i warzywa oraz produkty mleczne.

W nowym programie szkolnym mogą uczestniczyć dzieci z klas I–V szkół podstawowych.
W roku szkolnym 2018/2019 program obejmuje ok. 54 uczniów. Dzieci otrzymują bezpłatnie, kilka razy w tygodniu przez 20 tygodni w roku szkolnym, owoce i warzywa oraz soki, a także mleko i przetwory mleczne. Aby zwiększyć atrakcyjność i skuteczność programu rozszerzono katalog produktów, tak aby dzieci miały możliwość poznać i polubić nowe smaki. Program ma kreować prozdrowotne postawy i zachowania dzieci, dlatego  udostępniane im są produkty o wysokich walorach zdrowotnych, świeże i niskoprzetworzone:

    - owoce (jabłka, gruszki, truskawki, śliwki) i warzywa (marchew, rzodkiewki, papryka, pomidorki, kalarepa) oraz soki,

    - mleko spożywcze oraz naturalne produkty mleczne: jogurt, kefir, serek twarogowy.

Aby skutecznie kształtować nawyki żywieniowe dzieci samo udostępnianie im produktów nie wystarczy. Dlatego dzieci będą uczestniczyły w specjalnych działaniach edukacyjnych prowadzonych zgodnie z wytycznymi MEN przez szkoły, a mającymi na celu naukę samodzielnego dokonywania właściwych wyborów żywieniowych oraz poszerzenie wiedzy dzieci na temat pochodzenia owoców i warzyw oraz produktów mlecznych, zdrowej diety i innych powiązanych zagadnień.

 

Sp 29