Pomimo stanu epidemii w gliwickich szkołach trwają intensywne prace modernizacyjne

Pomimo stanu epidemii w gliwickich szkołach trwają intensywne prace modernizacyjne

Dodano: 19.05.2020
modernizacja boisk przy ZSO nr 14 w Gliwicach

W Gliwicach trwają intensywne prace związane z modernizacją i rozbudową placówek oświatowych. Stan epidemii i wprowadzone obostrzenia, nie zahamowały realizowanej konsekwentnie od lat polityki unowocześniania i poprawy warunków nauki i pracy w gliwickich placówkach . Wielu dyrektorów niejako wykorzystało czas zawieszenia działalności szkół i przyspieszyło zaplanowane na okres wakacji prace modernizacyjne.

- Katastrofa, jaką z pewnością jest panująca w Polsce i na świecie epidemia, wywróciła absolutnie wszystko do góry nogami. Nie tylko nasza codzienność i praca zmieniły się całkowicie. W obecnej sytuacji bardzo trudno jest cokolwiek zaplanować i przewidzieć. Ustalone harmonogramy i plany działań  zostały zburzone, a w części nawet zrujnowane jak po przejściu przysłowiowego tsunami. Jesteśmy jednak zdeterminowani i robimy co możemy, by wszystko było jak najlepiej przygotowane na powrót uczniów tak, aby standardy gliwickiej oświaty, nadal pozostawały na najwyższym poziomie – powiedziała Iwona Pochopień - dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach.

Dzięki takiej właśnie determinacji jesienią 2020 r. uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14, będą mogli korzystać z nowoczesnych i bezpiecznych boisk, m.in. podczas zajęć wychowania fizycznego i treningów. Już teraz oczy wszystkich mieszkańców Sośnicy, cieszy zieleń boiska do piłki nożnej o nawierzchni z trawy syntetycznej (68,0m x 34,0m). Wzrok przyciąga także pokryte poliuretanem boisko do piłki siatkowej o wymiarach 22,0m x 15,0m. Jest też 60-cio metrowa bieżnia do ćwiczeń lekkoatletycznych. Obiekt sportowy będzie służył nie tylko uczniom, ale i mieszkańcom, którzy czekają na otwarcie przestrzeni sportowej, a szczególnie boiska do piłki nożnej. Mimo zawieszenia zajęć stacjonarnych wokół szkoły trwają prace modernizacyjne. Sfinansowana i prowadzona przez Miasto Gliwice przebudowa placu jest już bardzo widoczna.


(fot. archiwum ZSO14)
 

- Epidemia, z którą się zmagamy, to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale również bardzo negatywne skutki dla gospodarki i finansów miasta. Dochody budżetu Gliwic spadają, co będzie musiało prowadzić do ograniczenia wydatków miasta. Dążymy jednak do tego, aby nie ograniczać wydatków na inwestycje oświatowe – podkreśla prezydent Gliwic, Adam Neumann.

W tym wyjątkowo trudnym okresie, w szczególności dla mieszkańców gliwickiej Sośnicy, z których wielu zatrudnionych jest na pobliskiej kopalni i boryka się z drastycznym wzrostem zakażeń fakt, że  Sośnica wzbogaci się o nową inwestycję, stanowi bardzo ważny element. Tak pozytywna i widoczna zmiana, przypomina nie tylko Sośniczanom, że strach i ograniczenia wkrótce się skończą, a przed nami lepsze - normalne dni.
Również młodzież i dzieci po trwającym już drugi miesiąc przymusowym pobycie w domu, z przyjemnością spędzą lato na nowym boisku, tym bardziej że pod znakiem zapytania wciąż pozostają wakacyjne wyjazdy, które prawdopodobnie trzeba będzie przełożyć na przyszły rok.


(fot. archiwum ZSO14)

Zakończenie modernizacji boiska przy ZSO nr 14 zaplanowano na lipiec. Pozostaną jeszcze do zrealizowania prace dotyczące zagospodarowania pozostałego terenu w obrębie szkoły, jednak już teraz wiemy, że istniej realna szansa, by zrealizować je do końca roku. Całkowity koszt inwestycji to niemal 3,1 mln zł.

(ED)