Mamo! Tato! Babciu! Dziadku! Czas rozmawiać o HIV!
Opublikowane: 24.11.2017 / Sekcja: Życie i stylRuszyła kampania skierowana do osób starszych, ostrzegająca przed zakażeniami wirusem HIV. Role się zamieniły: to dzieci i wnuki edukują rodziców i dziadków.
Kampania „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” powstała – jak tłumaczą jej autorzy – by stać się inspiracją do dialogu międzypokoleniowego. – Rozmowa o zdrowiu z rodzicami, dziadkami, dziećmi czy wnukami może przynieść korzyści edukacyjne wszystkim – zarówno młodszym, jak i starszym. Zwłaszcza, kiedy za dobrymi chęciami idzie rzetelna wiedza. Jeśli matka podejmie z córką dialog o bezpieczniejszym zachowaniu, a syn przestrzeże wyjeżdżającego do sanatorium ojca, że wiek nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, być może uda się ograniczyć liczbę zakażeń – mówi Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.
Co roku odnotowujemy w Polsce około 1200 zakażeń HIV. Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie poniżej 30 lat, ale wzrasta też liczba osób w wieku 50+, u których wykrywany jest HIV. W ubiegłym roku w tej grupie wiekowej rozpoznano 94 zakażenia, a do lipca tego roku – już 57. Czy można ograniczyć rozprzestrzenianie się zakażeń HIV? Zdaniem ekspertów z Krajowego Centrum ds. AIDS – tak.
Do międzypokoleniowych rozmów o zdrowiu, w tym właśnie o chorobach przenoszonych drogą płciową takich jak HIV, będą zachęcać m.in. spoty emitowane w komunikacji miejskiej, placówkach medycznych, na uczelniach wyższych oraz na portalach informacyjnych. Posty na Facebooku, Instagramie oraz wpisy na blogach uświadomią, dlaczego z bliskimi warto i trzeba rozmawiać o wszystkim.
Źródłem rzetelnej wiedzy o HIV/AIDS będzie strona mamczasrozmawiac.aids.gov.pl
Co jednak, jeśli doszło już do ryzykownego zachowania? Gdzie i kiedy zrobić test? Można go wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w punktach konsultacyjno-diagnostycznych czynnych przez cały rok.