„Dlaczego liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży w Polsce rośnie?“
Opublikowane: 28.09.2020 / Sekcja: Życie i stylKonferencja jest organizowana przez poseł na Sejm RP Martę Golbik, przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży we współpracy z zespołem „Brain, mind and pain“ działającym przy Parlamencie Europejskim. Wydarzenie odbędzie się 2 października w budynku hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice w godzinach 15.30–19.00.
Inicjatywa została objęta patronatem honorowym wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, przewodniczącego Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierza Karolczaka oraz Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna.
Celem organizacji konferencji jest zwrócenie uwagi na problem wzrastającej liczby samobójstw, problemów związanych z działaniem systemu opieki psychiatrycznej młodych ludzi oraz dyskusji na ten temat.
Polska znajduje się na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw dzieci i młodzieży. Stan psychiatrii dziecięcej oraz młodzieżowej w Polsce jest dziś w dramatycznym stanie – to wynik wielu lat zaniedbania oraz braku naszej wrażliwości. Zaburzenia zdrowia psychicznego stają się jednym z największych problemów dzieci i młodzieży – zmieniający się świat, coraz większe wymagania, zalew mediów społecznościowych.
– Opublikowany niedawno raport NIK pokazuje twarde, zatrważające dane dotyczące psychiatrii dziecięcej. Zawinił system, brak wrażliwości. Dziennikarze, politycy, rodzice, psychologowie, psychiatrzy, psychoterapeuci, pedagodzy, nauczyciele, przedstawiciele instytucji. To nasza wspólna sprawa, zobowiązanie i odpowiedzialność. Im więcej mówimy, tym lepiej. Dziękuję wszystkim, którzy włączają się w tą najważniejszą sprawę – mówi Marta Golbik, przewodnicząca sejmowego Zespołu ds. Psychiatrii Dziecięcej.
Podczas konferencji wraz z zaproszonymi gośćmi, wybitnymi specjalistami w dziedzinie psychiatrii, psychologii i pedagogiki dziecięcej poruszymy kwestię zdrowia psychicznego dzieci oraz młodzieży w 3 obszarach: z perspektywy młodego człowieka w obliczu bezsilności, z perspektywy leczenia, oraz z perspektywy przedstawicieli instytucji.
Zapraszamy do osobistego uczestnictwa w wydarzeniu nauczycieli, terapeutów, psychologów, psychiatrów oraz rodziców, również z dziećmi. Chęć uczestnictwa w konferencji należy zgłosić pod adres e-mailowy: monika.nowak@sejm.gov.pl.
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Oprócz zaproszonych gości oraz uczestników, w wydarzeniu mogą wziąć udział internauci, dzięki planowanej profesjonalnej transmisji na żywo, która dostępna będzie na stronie poseł Marty Golbik w serwisie społecznościowym Facebook – @GolbikMarta. W trakcie debaty, po wystąpieniach prelegentów w danym panelu, zarówno uczestnicy zgromadzeni w studio, jak i widzowie internetowi, będą mogli zadawać pytania zaproszonym gościom. (mat. org.)