Aktualności | Tydzień skarbów na Politechnice Śląskiej

Tydzień skarbów na Politechnice Śląskiej

Mat. graf. organizatora

Tydzień skarbów na Politechnice Śląskiej

Opublikowane: 03.01.2024 / Sekcja: Miasto  Nauka 

Terenowa gra dla poszukiwaczy skarbów Ziemi i nie tylko, pokazy działania maszyn górniczych i robotów czy dwudniowa giełda minerałów, skał i skamieniałości wraz z kiermaszem biżuterii – to tylko niektóre z atrakcji czekających na uczestników Tygodnia skarbów, organizowanego m.in. na Politechnice Śląskiej w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki. Wstęp wolny – na część atrakcji obowiązują zapisy!

Tydzień skarbów, który od 8 do 14 stycznia zagości w Gliwicach, Katowicach i Sosnowcu, to drugi spośród 50 tygodni w Mieście Nauki, organizowanych w ramach współpracy Konsorcjum Akademickiego: Katowice Miasto Nauki i zaplanowanego na cały 2024 rok. W naszym mieście swoje podwoje dla odwiedzających otworzy Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej przy ul. Akademickiej 2.

W programie:

wtorek, 9 stycznia:

 • godz. 9.00–13.00 – Geodezyjny świat nowych technologii – warsztaty, których uczestnicy, za pomocą wirtualnej rzeczywistości, będą mogli poczuć się jak operatorzy bezzałogowych statków powietrznych i zobaczyć świat z ich perspektywy. Spotkanie skierowane jest do uczniów szkół średnich i podstawowych. Obowiązują zapisy (limit 20 osób w każdej z grup o godz. 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00).
 • godz 12.00 – Geocaching – treasure hunting game… – gra terenowa, będąca połączeniem alternatywnej, indywidualnej turystyki z marszem na orientację z użyciem odbiorników GPS. Zadaniem graczy będzie odnalezienie, na podstawie współrzędnych geograficznych, skrytek – geocache’ów – założonych przez innych uczestników zabawy. Atrakcja skierowana jest do uczniów szkół średnich. Wstęp wolny.

środa, 10 stycznia:

 • godz. 9.00–13.00 – Skarby w dłoni – warsztaty, podczas których uczniowie dowiedzą się jak samodzielnie rozpoznawać minerały i skały, które będą mogli zobaczyć pod mikroskopem. Spotkanie przeznaczone jest dla uczniów szkół średnich i podstawowych. Obowiązują zapisy (brak wolnych miejsc).

czwartek, 11 stycznia:

 • godz. 10.00–13.00 – Maszyny i roboty odkrywają skarby… – pokaz działania maszyn górniczych oraz zdalnie sterowanych robotów. Uczestnicy wydarzenia będą mogli spróbować swoich sił w poszukiwaniu i pozyskiwaniu minerałów w warunkach kosmicznych. Obowiązują zapisy (godz. 10.00, 11.00 i 12.00).
 • godz. 17.00 – Nieziemskie skarby – wykład, którego słuchacze dowiedzą się, czym są, 
  skąd i dlaczego przybywają meteoryty, jak wyglądają po przybyciu na Ziemię i jakie kosmiczne ciała są ich źródłem. Uczestnicy zobaczą ok. 20–25 okazów meteorytów, poznają ich charakterystyczne cechy, umożliwiające odróżnienie ich od skał ziemskich oraz usłyszą o najciekawszych spadkach meteorytów i historiach z nimi związanych. Wykład poprowadzi Kazimierz Mazurek – jeden z założycieli Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, kolekcjoner i właściciel jednej z największych w Polsce kolekcji meteorytów. Wstęp wolny.

piątek, 12 stycznia:

 • godz. 16.00 – Ile jest złota w Twoim smartfonie? – najcenniejsze i najdroższe metale – wystawa rud metali wykorzystywanych w nowych technologiach – szczególnie w procesie produkcji smartfonów. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy.
 • godz. 17.00 – Świecące skarby – tajemnicze oblicze minerałów… – prezentacja kolekcji minerałów fluorescencyjnych ze zbiorów Muzeum Geologii Złóż oraz zdobytych podczas studenckich wyjazdów naukowych. Uczestnicy spotkania dowiedzą się czym jest luminescencja, jakie są jej rodzaje i dlaczego minerały świecą. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy.

sobota, 13 stycznia:

 • godz. 10.00–18.00 – Giełda minerałów, skał i skamieniałości wraz z kiermaszem biżuterii (dzień I) – podczas giełdy zaprezentowane zostaną kolekcje kilkudziesięciu wystawców, zawierające minerały i skamieniałości pochodzące z Polski i różnych stron świata oraz kosmiczne meteoryty. Dostępne będą również stoiska rzemieślników i artystów, oferujących biżuterię wykonaną z minerałów, skamieniałości oraz wielobarwnych kamieni szlachetnych i ozdobnych. Wśród atrakcji dodatkowych m.in.: stoisko edukacyjne Juraparku w Krasiejowie – piaskownica ze szkieletem (wykopaliska dla dzieci), makiety dinozaurów, skamieniałości oraz warsztaty rękodzieła. Wstęp wolny.
 • godz. 17.00 – Wykład „Dlaczego gwiazdy świecą?”,
 • godz. 18.30 – Wykład „Wszystkie gwiazdy Wszechświata” (prowadzący wykłady: dr Andrzej Boczarowski z Uniwersytetu Śląskiego). Wstęp wolny.

niedziela, 14 stycznia:

 • godz. 10.00–18.00 – Giełda minerałów, skał i skamieniałości wraz z kiermaszem biżuterii (dzień II) – ciąg dalszy atrakcji. Wstęp wolny.

Szczegółowy harmonogram wydarzenia oraz zapisy na konkretne spotkania prowadzone są na stronie us.edu.pl/tydzien-skarbow-w-miescie-nauki-8-14-stycznia. Więcej informacji na temat kolejnych tygodni w Mieście Nauki, m.in. Tygodnia sztucznej inteligencji (29 stycznia – 4 lutego) z udziałem Politechniki Śląskiej, można znaleźć na stronie wydarzenia. (ml/UŚ)